Poradna

V tejto poradni nájdete na jednom mieste všetky užitočné informácie ohľadne výberu produktov.

- Cyklistika

- Trampolína

- Motodoplnky

- Vodné športy

- Kolieskové korčule

- Zimné korčule

- Skateboardy

- Bojové športy

- Loptové hry

- Baseball/Softball

- Raketové sporty

- Hokej

- Lyže

- Snowboardy

- Fitnes

- Aerobic

- Atletika

- Ochrana a zdravie

- Športová výživa

- Hry a zábava

- Outdoor

- Oblečenie

 

‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Cyklistika- Bicykle

- Odrážadla

- Kolobežky

- Cyklo oblečenie

- Cyklo prilby

 

Bicykle

‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Akú veľkosť rámu zvoliť?

Veľkosťou (výškou) rámu sa rozumie vzdialenosť medzi stredovou osou a koncom sedlovej trúbky rámu. Veľkosť sa udáva väčšinou v palcoch (1 palec=2,54 cm).

Veľkosti rámu sa môžu mierne odlišovať podľa značky bicykla alebo konštrukcie rámu podľa dĺžky dolných končatín. Crossové (trekingové) bicykle môžu mať rám o 1 až 2 palce väčší.

Určenie veľkosti rámu podľa výšky postavy.

Výška postavy (cm) Horské bicykle (palce) Crossové bicykle (palce) Cestné bicykle (cm)
150 až 155 15 - 16" 16" 50 - 52
155 až 160 16" 16" 52
160 až 165 16 - 17" 17" 52
166 až 170 17 - 18" 17 - 18" 52 - 54
171 až 175 18 - 19" 18 - 19" 54 - 56
176 až 180 19 - 20" 19 - 20" 56 - 58
181 až 185 20 - 21" 20 - 21" 58 - 60
185 až 190 21 - 22" 21 - 22" 60
190 až 195 22 - 23" 22-23" 62
195 až 200 a viac 24" 24" 62 - 64

Všetky vyššie zobrazené údaje sú iba orientačné.

Určenie veľkosti rámu podľa dĺžky dolných končatín

Veľkosť rámu je daná dĺžkou sedlovej trúbky, od ktorej sa odvodzujú ostatné rozmery rámu. Táto veľkosť sa označuje ako "stred-stred". Všeobecné doporučenie je, že veľkosť rámu horského bicykla sa volí tak, aby cyklista stojaci obkročmo nad bicyklom mal hornú (vodorovnú) rámovú trúbku asi 5 cm od rozkroku.

Doporučené veľkosti rámov sú v nasledujúcej tabuľke, pre orientáciu je zaradená aj výška postavy:

Výška postavy (cm) Dľžka nohy (cm) Veľkosť rámu (cm)
sportovné použitie rekreačné použitie
(cm) (palca) (cm) (palca)
161 72 40 15,7 42 16,5
165 75 42 16,5 44 17,3
169 79 44 17,3 46 18,1
173 82 46 18,1 48 18,9
179 87 48 18,9 50 19,7
183 89 50 19,7 52 20,5
187 92 52 20,5 54 21,3
193 96 54 21,3 56 22,0

Správna poloha sedla:
Nastavte si správnu výšku sedla tak, aby ste pri sedení na sedle dosiahli napnutou nohou pätou na pedále. Pri jazde leží špička nohy na pedáli a noha je v spodnej polohe pedála ľahko pokrčená. V žiadnom prípade by sa vám nemala panva húpať zľava doprava. Takže panva by mala počas jazdy byť takmer nehybná.

Sklon sedla sa nastavuje podľa chuti jazdca alebo druhu bicykla. Pri horských, crossových a cestných bicykloch je ideálna vodorovná poloha.

Detské bicykle:

Priemer bicykla Vek dieťaťa Výška postavy (cm)
12" 2-4 90-100
16" 4-7 100-125
20" 6-9 105-135
24" 8-12 115-155
26" ad 10  

Všetky vyššie zobrazené údaje sú iba orientačné.

Materiály rámu:

K výrobe rámu sa používa hliník, scandium, horčík, karbón, oceľ a zriedkavo aj titán.

Vlastnosti jednotlivých materiálov:

✦ Hliník - výhodou rámu z hliníkových zliatín je väčšinou nízka hmotnosť a bočná tuhosť rámu, Nevýhodou je nízka či žiadna pružnosť a vyššia cena ako pri oceli. Výrazným prvkom napomáhajúcim vlastnostiam hliníkových rámov je profilácia (tvarovanie) trúbok. Hliníkové rámy nesú označenie ALU (prípadne s označením 6061, 7005, 7020, a pod.), allux, alloy, dural, easton, alutron, atď. Cena a hmotnosť týchto rámov je odlišná v závislosti na použití rôznych druhov hliníkových zliatín a technológií.

✦ Scandium - hliníková zliatina s prímesou scandia. Vďaka tejto prísade získava hliník vyššiu pevnosť a pružnosť a preto sú tieto rámy ďaleko ľahšie ako klasické hliníkové.

✦ Horčík - hliníková zliatina, s prímesou horčíku (magnézia). Vďaka tejto prísade získava hliník vyššiu pevnosť a pružnosť, a preto sú tieto rámy ďaleko ľahšie ako klasické hliníkové. Horčíkové rámy majú podobné vlastnosti ako rámy scandiové.

✦ Karbón - vzniká ukladaním vrstiev karbónovej tkaniny a spojiva do špeciálnych foriem a ich spekaním pri tlaku a vysatom vzduchu. Tento spôsob výroby umožňuje pridávať a uberať materiál kde ho je viac alebo naopak nie je potreba. Tým sa docieli vysokej pevnosti a pritom extrémné ľahkosťi konštrukcie. Vďaka zdokonaleniu technológie výroby sa tieto rámy stali momentálne najlepším materiálom pre rámy cestných bicyklov.

✦ Oceľ (Hi-Ten) - výhodou oceľových rámov je ich pružnosť a nízka cena. Nevýhodou je ich vyššia hmotnosť. Pre odstránenie týchto nevýhod sa často používajú zliatiny ako napríklad Cr-Mo (zošlachtená oceľ s prísadou chrómu a molybdénu) alebo zliatiny napríklad Columbus. Vďaka tvrdosti zliatiny je možné použiť tenšie steny trúbiek a rám je preto ľahší. S kvalitou týchto zliatín potom samozrejme rastie aj ich cena. Oceľ sa v súčasnej dobe najčastejšie používa na výrobu rámov BMX bicyklov, ktoré majú maximálne nároky na výdrž a odolnosť voči nárazu a pádu.

Orientačné nosnosti bicyklov

Nižšie sú uvedené maximálne nosnosti bicyklov podľa kategórií. Údaje boli prevzaté od výrobca bicyklov GHOST.

Tieto údaje sú iba orientačné a môžu sa pri rôznych značkách bicyklov mierne líšiť.

Druh bicykla Orientačná nosnosť
MTB 120kg
Crossové bicykle 120kg
Trekingové bicykle 140kg
Cestné bicykle 120kg
Dirt/street/Trial 120kg
Detské bicykle 12"/16" 50kg
Detské bicykle 20" 80kg
Detské bicykle 24" 100kg
BMX 150kg

 

 

Odrážadlá

‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Detské odrážadlá sú novinkou v posledných rokoch a pri deťoch sa stávajú čoraz viac populárnejšie. Dalo by sa povedať, že detské odrážadlo je prvá vec, ktorú dokáže dieťa ovládať samo. Veľa rodičov preto rieši prvé zoznámenie dieťaťa s cyklistikou práve tak, že mu kúpi detské odrážadlo, čo je najlepšia cesta ako v dieťati pestovať lásku k tomuto zdravému športu.

Čo je odrážadlo?

Odrážadlo je bicykel orezaný na kosť, zjednodušený tak, aby na ňom mohli jazdiť deti už od jedného roka. Nemá reťaz ani postranné kolieska a nemusí sa na ňom dieťa učiť šlapať. Dieťa sa na odrážadle naučí jazdiť úplne samo, a to pomocou odrážania nohami od zeme. Vaše ratolesti budú veľmi nadšené z jazdy a zo svojho prvého "bicykla". Odrážadlo je ideálnym medzistupňom medzi trojkolkou a naozajstným detským bicyklom.

Kritériá pred nákupom detského odrážadla

Skôr ako sa rozhodnete k nákupu detského odrážadla, je potrebné ujasniť si niektoré kritériá. Hlavnú rolu pri výbere zohráva kvalita a bezpečnosť odrážadla, ktorá je obzvlášť u detí na prvom mieste.

Pred výberom odrážadla sledujte:

- Bezpečnosť odrážadla

Odrážadlo musí byť pre deti bezpečné, pozor na všetko čo nepôsobí dostatočne pevne a už na pohľad nevyzerá odolne, nesmú na ňom byť žiadne ostré hrany a pod.

- Kvalitu odrážadla

Veľmi dôležitý je materiál, z ktorého je odrážadlo vyrobené, predovšetkým rám, ktorý musí odolať aj hrubšie zaobchádzanie od detí. Na trhu máme niekoľko druhov, predovšetkým kovové, plastové alebo drevené. Odlišné materiály majú rôzne vlastnosti a výhody:

Kovové odrážadlá Plastové odrážadlá Drevené odrážadlá
+ pevnosť + hmotnosť + pevnosť
+ odolnosť + cena + tradičný materiál
+ kvalita + odolnosť voči prírodným vplyvom + návrat k prírode
+ vhodné pre viac generácií   + odolnosť
    + vhodné aj do interiéru

- Hmotnosť odrážadla

Odrážadlo by malo byť čo najľahšie, aby aj najmenšie dieťa nemuselo pri jazde bojovať s váhou a takisto to určite ocenia rodičia, ktorí musia často bicykel niesť v ruke, keď už dieťa nechce jazdiť a ste niekde na prechádzke v parku či na ihrisku.

- Typ kolies na odrážadle (nafukovacie/plné plastové či bantamové)

Na výber máte kolesá nafukovacie (kombinácia duše a plášťa), alebo plné plastové či tzv. bantamové-plné gumové kolesá, ktoré nemusíte dofukovať a ani ich neprepichnete, ale jazdné vlastnosti sú logicky trochu odlišné. Nafukovacie kolesá lepšie absorbujú nárazy, jazda na odrážadle je komfortnejšia a aj pre dieťa je jazda príjemnejšia. Na druhej strane plné kolesá sú vhodné pre jazdu v nerovnom a náročnejšom teréne, kde môže dojsť k prepichnutiu nafukovacieho kolesa odrážadla.

- Výška sedadla odrážadla

Sedadlo odrážadla musí byť dostatočne nízko, aby dieťa bolo schopné odrážadlo bezpečne ovládať a dosiahlo oboma nohami na zem.

Ako zvoliť správnu výšku sedadla odrážadla?

Výška sedáku odrážadla je jeden z najdôležitejších parametrov, ktorý pozorne sledujte! Je dôležité, aby dieťa dosiahlo oboma nožičkami na zem (nielen špičkami). Odrážadlá sú rôzne veľké a vo väčšine prípadov majú nastaviteľné sedlá. Všeobecne platí, čím väčšia možnosť nastavenia výšky, tým dlhšie môže dieťa odrážadlo využívať.

Pokiaľ nemáte príležitosť odrážadlo osobne vyskúšať, jednoducho si môžete pomôžete tým, že postavíte dieťa s mierne rozkročenými nohami v botičkách (v prípade, že bude dieťa využívať odrážadlo aj v interiéri, tak merať bosé) a zmerajte rozmer od rozkroku k zemi v cm. Tento údaj potom porovnajte s údajmi pri vybratom odrážadle na e-shope.

Brzdy na odrážadle - ÁNO či NIE?

Táto otázka nemá jednoznačnú odpoveď. Základom je, pre ako staré dieťa odrážadlo vybavujete. Pri mladých deťoch (1,5 - 3 roky) nie je brzda až tak nutná, pretože deti v tomto veku intuitívne používajú k brzdeniu nohy a ich pozornosť je zameraná na držanie rovnováhy. Navyše brzdenie brzdičkou je pre množstvo detí vo veku 1,5 - 3 roky problém, pretože na to ešte nemajú dosť sily, aby brzdu dokázali stlačiť. Vo veku nad 3 roky by sa už ale naopak mali deti učiť používať ručnú brzdu na odrážadle, pretože dokážu vyvinúť vyššiu rýchlosť a pri prechode na detský bicykel už je nutné vedieť brzdu používať.

Veľmi dôležitá je kvalita a sila odporu bŕzd. Určite najskôr vyskúšajte, či vaše dieťa dosiahne na brzdné páky a či zvládne brzdu pritiahnuť. Myslite takisto na to, že detské prstíky nemajú takú silu a skoro sa unavia a príliš veľká obtiažnosť pritiahnutia môže spôsobiť, že dieťa potom nemusí zvládnuť bezpečne zabrzdiť.

Typy a rady, pri výbere bŕzd na odrážadlo:

Pri deťoch do 3 rokov sú brzdy na odrážadle nadbytočné, deti ich nevedia používať či nemajú dostatok sily, aby ich stlačili. (Brzdu prípadne odmontujte a odložte na neskôr.)

Nechajte svojho malého jazdca vyskúšať si odrážadlo a posúďte, aká je ovládateľnosť bŕzd. (Všeobecne platí - lepšia žiadna brzda ako zlá brzda.)

Vhodnejšia je zadná brzda, predná môže spôsobiť zablokovanie bicykla a tým nepríjemné pády.

Vo veku okolo 3-5 rokov je vhodné, aby sa dieťa naučilo používať ručnú brzdu (Pri prechode k detskému bicyklu už bude vedieť brzdu používať.)

 

 

Kolobežky
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Kolobežky sa v poslednej dobe stali doslova fenoménom. Z detskej zábavy sa stala aktivita, ktorú si obľúbila rada ľudí bez ohľadu na vek. Jazda na kolobežke je zábavný spôsob, ako stráviť voľný čas. Na prvý pohľad sa môže zdať, že kúpa a výber kolobežky je veľmi jednoduchá vec. Avšak aj napriek tomu nie je dobré výber kolobežky podceniť.

Kritéria pred nákupom kolobežky

Než sa rozhodnete k nákupu kolobežky, či už pre dospelých alebo deti, je potrebné ujasniť si niektoré kritériá. Pred nákupom sledujeme nasledovné parametre:

  • typ kolobežky
  • nosnosť kolobežky
  • typ brzdy
  • výška riadítok
  • materiál rámu

Aký typ kolobežky zvoliť?

Pred výberom je veľmi dôležité ujasniť si, k čomu budete kolobežku využívať. Kolobežky môžeme rozdeliť do niekoľkých kategórií, ako skladacie kolobežky, kolobežky pre dospelých, detské kolobežky, freestylové kolobežky, trojkolobežky a v neposlednom rade špeciálne zjazdové kolobežky či dirtové.

Ďalej môžeme rozdeliť kolobežky podľa využitia na:

  • kolobežky pre turistiku (veľké kolesá pre pohodlnejšiu jazdu, mohutnejšia konštrukcia)
  • kolobežky pre zábavu (takmer všetky druhy kolobežiek)
  • mestské kolobežky (úzke riadidlá, malé až stredne veľké kolesá, zvyčajne jedna zadná nášľapná brzda)
  • kolobežky pre šport (sú vyrobené z odolnejších materiálov, majú aerodynamickejší tvar, väčšinou majú dve brzdy)

Nosnosť kolobežek

Nosnosť čiže maximálne zaťaženie kolobežky je hodnota, ktorá určuje maximálne okamžité zaťaženie. Jedná sa aj o zaťaženie počas skokoch pri dopade, kedy sa ťarcha človeka pôsobiaca na kolobežku zväčší. Preto je dôležité práve tento parameter nepodceňovať. Na cestách a v mestách nehrozia žiadne veľké nerovnosti, diery a pod., teda postačia kolobežky s menšou nosnosťou. Pri jazde v náročnejších terénoch potom platí opak, teda sú tu vhodnejšie kolobežky s väčšou nosnosťou kvôli prípadným nerovnostiam terénu.

Ako zvoliť správnu výšku riadidiel?

Výška riadidiel patrí tiež medzi dôležitý parameter, ktorý neradno pri výbere podceniť. Výšku riadidiel si každý dospelý človek nastavuje sám, avšak obvykle sa pohybuje v rozmedzí 90 - 130 cm. Pre deti je potom vo väčšine prípadov vhodná výška od 50 cm. Príliš nízko nastavená riadidlá spôsobujú kŕčovitý predklon, ktorý rozhodne neprospieva vášmu chrbtu. V opačnom prípade, riadidlá nastavená príliš vysoko znemožňujú správne riadenie kolobežky a to môže byť pri vyššej rýchlosti nebezpečné.

Aký typ bŕzd vybrať?

Na trhu nájdete tri základné brzdy - nášľapné, čeľusťové a kotúčové. Všetky brzdy sa líšia stavbou, funkčnosťou a tiež cenou. Ak plánujete jazdu predovšetkým v mestách, postačí Vám nášľapná zadná brzda, pre váhovo ťažšieho užívateľa potom čeľusťové brzdy, ktoré budú dostačujúce. Nášľapné aj čeľusťové brzdy sú veľmi jednoduché na údržbu a sú cenovo dostupnejšie.

✦ Kotúčové brzdy- sú vhodné pre športovcov, ktorí využívajú kolobežku pre rôzne preteky a iné. Sú nákladnejšie a tiež je potrebné sa o ne kvalitnejšie starať (výmena brzdových doštičiek pod.).

Materiály rámu

Kolobežky sú bežne k dostaniu s oceľovým rámom, hliníkovými riadidlami a vidlicou. Táto kombinácia materiálov je pre bežné využitie dostačujúca. Pre športové účely sú kolobežky vyrábané z odľahčeného hliníka, mnohokrát i z karbónu. Jednotlivé materiály majú svoje výhody:

Hliník Karbon Oceľ (hi-ten)
+ nízká hmotnosť + pevnosť + tuhosť
+ tuhosť +extrémna ľahkosť + pružnosť
    + dobré zpracovanie

Prečo zrovna kolobežka?

Pri správnej jazde na kolobežke zaťažujete rovnomerne svalstvo celého tela Navyše jazda na kolobežke nemusí byť len šport - kolobežka je aj výborný dopravný prostriedok.

 

 

Cyklo oblečenie
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Cyklistické rukavice

Rukavice by nemali chýbať vo výbave žiadneho cyklisty, či už jazdí na trekingové, horskom, alebo cestnom bicykli.

Rukavice plní hneď niekoľko funkcií:

  • zabraňujú kĺzanie rúk pri úchope riadidiel
  • chráni dlaň proti odreniu pri prípadnom páde
  • sú prevenciou proti otlakom rúk
  • v chladnejšom počasí chráni pred prechladnutím

Rozmery a prevodná tabuľka cyklistických rukavíc

Cyklistické rukavice pre dospelých:

Veľkosť Rozmery
S 20 - 22 cm
M 22 - 24 cm
L 24 - 26 cm
XL 26 - 28 cm
XXL 28 - 30 cm

Cyklistické rukavice pre deti:

Veľkosť Rozmery
XXS 15,5 cm
XS 16 cm
S 17 cm

 

 

Cyklo přilby
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Na čo sa sústrediť pri výbere prilieb?

✦ Hmotnosť- čím je prilba ľahší, tým je to pre cyklistu pohodlnejšie. Ak kupujete prilbu dieťaťu, uistite sa, že nie je príliš ťažká, aby nadmerne nezaťažovala krčnú chrbticu. Dieťa by potom totiž prilbu mohlo odmietať nosiť.

✦ Veľkosť- uvádza sa ako obvod hlavy v centimetroch. V závislosti na konkrétnom tvare hlavy môže byť prilba tesná, alebo naopak príliš voľná. Deťom nekupujte väčšie prilbu; cenou za to, že ju budú môcť dlhšie nosiť, je výrazné zníženie ochrany. Dôležité je, aby prilba na hlave vždy dobre sedela. Len tak bude môcť poskytnúť v rámci svojich možností najväčšiu možnú ochranu.

✦ Polstrovanie - zabezpečuje, aby bolo nosenie prilby pohodlné. Je výhodné, keď sú spolu s prilbou dodávané náhradné vložky, pretože najmä vplyvom potu sa mäkké polstrovanie ľahko zničí.

✦ Kšilt- mal by byť odnímateľný a nemal by obmedzovať výhľad. Väčšinou je to výbava prilieb určených pre jazdu v teréne alebo prilieb pre voľný čas. Jeho účelom je nielen chrániť pred slnečnými lúčmi, ale tiež napríklad pred konármi, odletujúcimi kamienkami a ďalšími nebezpečnými predmetmi.

✦ Odvetrávanie helmy- ďalším faktorom je odvetrávanie, ktoré je veľmi dôležité. Treba totiž počítať s tým, že helmu budete používať aj v horúcich dňoch. Ak je helma neodvetranú, môže dôjsť v horúcich dňoch k prehriatiu cyklistov, takže sa helma s odvetrávanie naozaj oplatí. V prípade odvetrávanie pracujú výrobcovia cyklohelem s dômyselnými systémy, ktoré fungujú na princípe nasávanie chladného vzduchu v prednej časti prilby, ďalej vedie špeciálnymi kanály po obvode helmy a okolo hlavy, v zadnej časti prilby sú ďalšie otvory, ktorými je ohriaty vzduch odvádzaný von. Výber helmy nepodceňujte, kvalitné odvetranie prilby je jedna z vecí, ktorú na helme naozaj oceníte.

Ako sa starať o cyklistickú prilbu?

Cyklistickú helmu je nutné vymeniť po každom väčšom náraze hlavy. Aj keď poškodenie nie je až tak viditeľné, vnútorná pena môže byť zdeformovaná, teda helma nemusí pri ďalšej vychádzke plniť svoju funkciu. Ďalej je potrebné kontrolovať skelet helmy, či v ňom nie je viditeľná prasklina, ktorá môže byť spôsobená napríklad nevhodným zaobchádzanie s helmou.

Odporúčame helmu chrániť pred zbytočnými nárazmi. Tiež je potrebné myslieť na to, že po piatich až ôsmimi rokmi stráca materiál helmy svoje pôvodné vlastnosti, u aktívnejších cyklistov dôjde k opotrebeniu v treťom roku. To znamená, že je potrebné zaobstarať helmu novú.

 

 

Výběr trampolíny
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Ako zvoliť správnu veľkosť trampolíny?

Pri voľbe veľkosti trampolíny je potrebné zohladniť nielen priestorové možnosti, ale takisto bezpečnosť miesta, do ktorého trampolínu umiestníte.

Najdôležitejším parametrom pri výbere trampolíny je veľkosť. Na trhu sú dnes trampolíny v priemere 90-460cm. Pri rozhodovaní je dôležité zvážiť umiestnenie trampolíny a počítať s tým, že okolo trampolíny musí zostať z bezpečnostných dôvodov voľný priestor aspoň 1 meter po obvode. Pre trampolínu 457 cm teda potrebujeme priestor s priemerom cca 6,5 metra. V tomto ohľade doporučujeme nepodceňovať bezpečnostné doporučenia a trampolíny neumiestňovať do akýchkoľvek stiesnených priestorov.

Do bytu a menších priestorov je vhodná menšia trampolína do priemeru 140cm. Do telocvične a na otvorené plochy je možné použiť aj trampolíny väčšie. Do obmedzených priestorov sa dajú použiť trampolíny obdĺžnikové, ktoré sa vyrábajú napríklad v rozmeroch 210x300cm a takisto trampolíny skladacie, ktoré sa dajú po cvičení ľahko rozložiť a uložiť do skrine alebo pod posteľ.

Ako zabezpečiť maximálnu bezpečnosť na trampolíne?

Umiestnite trampolínu na bezpečné miesto a použite všetky dostupné bezpečnostné doplnky - predovšetkým ochrannú sieť.

Trampolína je skvelá cvičebná a relaxačná pomôcka a je veľmi účinná pri rozvoji tzv. hrubej motoriky ľudského tela. Trampolíny prechádzajú celou radou bezpečnostných testov a ich konštrukcia podlieha najprísnejším normám. Overte si, či Vami vybraná trampolína má príslušnú atestáciu, ktorú výrobca alebo predajca doloží prehlásením o zhode. Aby sa z dobrého sluhu nestal zlý pán je nutné maximálne dbať na bezpečnosť.

Už pri nákupe trampolíny môžete pre vaše bezpečie niečo urobiť. Predovšetkým je dnes už takmer štandardom zariaďovať ku trampolínam nad 140cm bezpečnostnú sieť, ktorá je základným bezpečnostným prvkom a jej použitím môžete predísť množstvu odreninám aj vážnym úrazom.

Medzi vhodné doplnky patria takisto schodíky pre bezpečné vstupovanie na odrazovú plochu, ochranná sieť pod trampolínu, ktorá zabráni nielen domácim maznáčikom, ale takisto deťom, hrať sa pod trampolínou.

Veľmi dôležité je správne trampolínu zostaviť a umiestniť ju na vhodné pevné miesto a nechať okolo trampolíny dostatočný bezpečnostný priestor minimálne 1 meter po obvode. Za dodržanie základných bezpečnostných pravidiel Vám bude odmenou zdravie Vás a vašich detí.
Aké sa dajú zariadiť doplnky ku trampolínam

Svoju trampolínu môžete doplniť o celú radu bezpečnostných a funkčných doplnkov a zvýšiť tak komfort používania.

Okrem bezpečnostných doplnkov spomínaných v predchádzajúcich kapitolách je možné k trampolíne dokúpiť celú radu zaujímavých doplnkov. Pokiaľ máte trampolínu cez sezónu vonku, potom je nevyhnutné zariadiť si ochrannú plachtu, ktorá trampolínu ochráni pre nepriaznivými vplyvmi počasia, predovšetkým pred dažďom. Ďalej môžeme zmieniť najrôznejšie odkladacie kapsy na mobily a šperky, chodíky, transportné obaly na skladacie trampolíny a rôzne trenažéry a pomôcky pri cvičení.

Prečo kúpiť trampolínový set?

V jednej z predchádzajúcich kapitol sme si povedali niečo o bezpečnosti. Väčšina výrobcov si uvedomuje, že trampolína bez ochrannej siete nie je príliš bezpečná a motivujú svojich zákazníkov kú kúpe trampolíny aj siete. Zvyčajne je set trampolíny a siete cenovo zvýhodnený alebo výrobca ponúka pri kúpe siete k trampolíne zľavu. Veľa zákazníkov, ktorí si kúpili iba trampolínu, sa časom aj tak rozhodne pre dokúpenie ochrannej siete. Bohužiaľ už bez nároku na výhodnú cenu.

Hlavné výhody trampolín a trampolínových setov

Špičková odrazová plocha s vysokým odskokom

Odrazová plocha trampolín je základným stavebným prvkom celej trampolíny. Keďže vieme, že špičkový odraz robí špičkovú trampolínu, už roky vyvíjame a stále zdokonaľujeme samotný materiál odrazovej plochy trampolíny. Materiál bol vyvinutý v USA zo špeciálnych vlákien zaručujúcich extrémnu pružnosť pri zachovaní maximálnej odolnosti proti pretrhnutiu či inému poškodeniu. Materiál odrazovej, respektíve dopadovej plochy trampolín je rovnako odolný proti pôsobeniu vlhkosti a UV žiareniu. Aj pri bežnom pôsobení prírodných vplyvoch ostáva odrazová plocha dlhé roky maximálne pružná a pevná

Materiál pružín

Sada 40-100 špeciálnych pružín (počet pružín závisí na veľkosti odrazovej plochy trampolíny) držiacich a napínajúcich odrazovú plochu trampolíny je rovnako veľmi dôležitým prvkom, určujúcim kvalitu odskoku a životnosť trampolíny. Na základe dlhoročných poznatkov našim trampolínam doprajeme to najlepšie! Trampolíny sú vždy osadené špeciálnymi pružinami s vysokou odolnosťou a pamäťovým efektom, vďaka čomu si pružiny aj po rokoch používania uchovávajú požadovanú pružnosť. Povrch pružín je naviac chránený proti korózií a poškodeniu vysoko odolnou galvanizovanou vrstvou

Bezpečnosť

Trampolíny sú vyvinuté v súlade s najprísnejšími bezpečnostnými normami. Konštrukcia aj akčná odrazová plocha sú vyrobené z vopred testovaných materiálov najvyššej kvality a trampolíny sú preto špičkou vo svojom obore. Vďaka dômyselne navrhnutej konštrukcii s bezpečnostnými prvkami, maximálne pružnej a odolnej odrazovej ploche a dôrazu kladenému na maximálnu bezpečnosť s úžitkovou hodnotou spĺňajú naše trampolíny prísne bezpečnostné normy EN-71 nemeckej skúšobne TÜV NORD a ASTM Internacional.

Široký výber príslušenstva

K trampolínam a trampolínovým setom ponúkame stále rozširujúcu sa radu príslušenstva, vďaka ktorému sa trampolína stáva skutočným viacúčelovým zážitkom. Medzi nami ponúkané príslušenstvo patria napríklad trampolínové schodíky pre jednoduchší vstup, kotviaca sada na upnutie trampolíny k zemi, spodná plachta pre zamedzenie vstupu deťom a zvieratám pod akčnú plochu trampolíny, ochranná trampolínová sieť alebo trampolínový stan, vďaka ktorému sa dá v niekoľkých krokoch trampolína premeniť na záhradný stan.

 

 

Veľkosti moto doplnkov
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Motorkárske rukavice

 
Medzinárodné značenie XXS XS S M L XL XXL
 
Obvod dlane 18,2 19,4 20,6 21,8 23 24,2 25,4
 
Obvod dlane je uvádzaný v cm
 
Označenie pánskych veľkostí   7 7 1/2 - 8 8 1/2 9 9 1/2 10
 
Označenie dámskych veľkostí   6 - 6 1/2 6 1/2 - 7 7 7 1/2 - 8    
 

Chrániče

 
Medzinárodné značenie XS S M L XL XXL
 
Výška 168,0 172,5 177,0 181,5 184,5 187,5
Dĺžka ruky 56,2 57,9 59,5 60,8 61,7 62,5
Obvod hrude 88,0 94,0 10,0 106,0 110,0

118,0

Obvod pásu 76,0 82,0 88,0 94,0 100,0 106,0
Obvod krku 37,0 38,5 40,0 41,5 42,5 44,5
 
Miery sú uvádzané v cm

Prilby

 
Obvod hlavy 50 52 54 56 58 59 60 61 62 64
 
Pánske     XS S M L1-ML L L2 XL XXL
Detské jr XS jr S jr M jr L            
 
Obvod hlavy je uvádzaný v cm

 

Vodné športy- Kúpací čapica

- Plavky

- Topánky do vody

- Plavecké okuliare

- Potápačské okuliare a šnorchle

- Paddleboarding

- Člny, rafty

 

Kúpacie čiapky
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Kúpacie čiapky sú najviac charakteristickým príslušenstvom aké majú milovníci vodných športov. Zaisťujú ochranu vlasov a uší proti chlórovanej nebo morskej vode. V stále viac bazénoch sú nevyhnutné, aby vypadávajúce vlasy z hlavy neupchávaly vodné filtre. Okrem toho sú používané profesionálnymi športovcami, pretože zmenšujú odpor vody, čo je pozitívne pre dosiahnutie rýchlosti.

Materiál kúpacích čiapok

Textilná čapica s lycrou

Čapica je vyrobená z materiálu, ktorý je podobný (alebo rovnaký) tomu, z akého sa vyrábajú plavky. Ide o elastickú syntetickú látku, ktorá rýchlo schne, drží si svoju farbu a je pružná. Na okraji čiapky je väčšinou guma, aby čiapka lepšie držala na hlave. Najčastejšie sú čiapky zošité z niekoľkých dielov. Výhodou látkovej čiapky je hlavne to, že neťahá za vlasy, jednouchšie sa nasadzuje a lepšie sa prispôsobí hlave hoci máte trebárs vlasy zopnuté v drdole alebo cope. Nevýhodu vidíme hlavne v tom, že prepúšťa vodu. Jej funkcia je teda čisto o tom, že drží vlasy zopnuté, aby nevadili pri plávaní. Takisto na rozdiel od ostatných čapíc aj dlhšie schne.

Latexová čiapka

Materiál latex je elastický a prispôsobivý. Latexová čiapka je ďaleko tenšia ako napríklad silikónová. Výhoda je určite v tom, že sa lepšie prispôsobí tvaru hlavy, je pružnejšia a nie je tak tuhá. Latexová čapica neprepúšťa vodu a po použití ju stačí iba utrieť, ďalšou výhodou je cena. Latexová čiapka patrí rozhodne k tým lacnejším. Nevýhoda je v nízkej životnosti. Tým, že sú slabšie sú náchylnejšie k roztrhnutiu. Takisto je trochu náročnejšie nasadenie, latex môže ťahať za vlasy.

Silikónová čiapka

Silikónová čapica je asi najpoužívanejšia. Silikón ako materiál je elastický a má pomerne dlhú životnosť. Výhody silikónu sú v nepriepustnosti vody a dlhej životnosti. Silikón rovnako ako latex stačí po použití utrieť a čiapka je suchá. Naviac čapice zo silikónu sa vyrábajú vo veľa prevedeniach a tvaroch. Za nevýhodu môžeme považovať, že čiapka je trochu tuhá a nasadzovanie obzvlášť na dlhé vlasy je celkom prácne a nepohodlné.

Iné materiály

Materiál, ktorý stojí za zmienku je napríklad kombinácia Spandex a silikón. Spandexová čiapka je kompromisom medzi látkovú čiapkou a silikónovou. Na vnútornej strane je príjemný látkový materiál, ktorý naťahá vlasy a zvonku je vodou nepriepustná vrstva. Tento materiál je sice drahšie ako bežné materiály, ale za to komfortnejšie. Čiapky sa tiež ľahko nasadzujú, ale je nutné, aby naozaj sedela, inak sa môže stať že čiapky na hlave kĺžu.

 

 

Plavky
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Ak plánujete veľa plávať v bazénoch, vyberajte plavky so zvýšenou odolnosťou voči chlóru. Obzvlášť dôležité je myslieť na zvýšenú odolnosť v prípade návštevy termálnych kúpeľov. Horúce bazény sú extrémne chlórované a spolu s vysokou teplotou vody nad 40ºC môžu byť zlou kombináciou pre citlivé elastické materiály plaviek.

Druhy materiálov

NEWPORT - technická textília vyrobená z vlákien novej generácie Xtra Life Lycra. Pokročilá technológia materiálov spĺňa kvalitatívne potreby špecializovaného programu Lycra Sport. Najvyššie parametre prispievajú k zlepšeniu športovej výkonnosti, podporujú prácu svalov a znižujú únavu. Materiál je charakterizovaný zvýšenou odolnosťou proti agresívnemu vplyvu chlóru a lúčov UV (UPF 50+). Je rýchloschnúci a to ho robí ideálnym pre použitie na vodné športy. Textílie NEWPORT sa dokonale prispôsobí, zabezpečuje voľný pohyb tela a nestráca tvar.
Zloženie: 78% polyamid, 22% elasten

LYCRA 190T - zvýšená gramáž tkaniny zvyšuje jej odolnosť a zároveň zachováva svoju charakteristickú elastickosť. Materiál je citlivý na rozťahovanie čím zaisťuje voľný pohyb a vplyvom času nestráca tvar.
Zloženie: 80% polyamid, 20% elasten

LYCRA 170T - ľahká obmena textílie Lycra o nízkej hmotnosti, väčšie elastickosť materiálu a urýchľuje jeho schnutia.
Zloženie: 80% polyamid, 20% elasten

Rozmery plaviek

Dámské rozmery
Rozmer Výška

Obvod hrudníka

Obvod pasu Obvod bokov
S 36 158-164 84-88 64 88
M 38 162-170 88-92 68 92
L 40 162-170 92-96 72 96
XL 42 170-176 96-102 76 102
XXL 44 176-182 102-108 80 108
Pánske rozmery
Rozmer Obvod pasu Výška
S 72-78 170-176
M 78-84 170-182
L 84-90 170-182
XL 90-96 176-188
XXL 96-106 179-188

 

 

Topánky do vody
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Pri výbere dbáme predovšetkým na pohodlnosť, topánky nesmie nikde škrtitť a zároveň nám musí pevno držať na nohe.

Rôzne veľkostné tabuľky ponúkaných topánok do vody:

Tabuľka veľkosti topánok Rainbow:
Veľkosť 36 37 38 39 40 41
mm 233 241 249 257 267 274
Tabuľka veľkosti topánok Oursin:
Velikosť 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37
mm 169 177 185 193 201 209 217 225 233 241
Tabuľka veľkosti topánok Surf:
Veľkosť 38 39 40 41 42 43 44 45 46
mm 249 257 265 273 281 289 297 305 311
Tabuľka veľkosti topánok Giselle:
Veľkosť 36 37 38 39 40 41
mm 217 223 230 237 243 250
Tabuľka veľkosti topánok Riben:
Veľkosť 36 37 38 39 40 41
mm 240 246 253 260 266 273

 

 

Plavecké okuliare
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Ako správne vybrať plavecké okuliare?

Skla

Transparentní- prirodzené podanie farieb bez narušenia proporcií, prepúšťa maximálne množstvo světla.Ideální pre väčšinu bazénov.
Čierna- obmedzené množstvo svetelných lúčov, nenaruší rovnováhu medzi farbami. Vzhľadom na zníženie úrovne jasnosti odleskov sú obľúbené v bazénoch i otvorených vodách.
Modrá- zvýrazňuje modrú farbu prírodného prostredia vody a zároveň znižujú odrazy. Zvyšuje viditeľnosť v jasných slnečných podmienkach a zároveň v hale aj vonku.
Červená- maximalizuje kontrast obrazu, mení vnímanie farieb. Vďaka zosvetlenie obrazu sú vhodné pre plávanie v otvorenej vode pri slabom osvetlení.
Oranžová- eliminuje väčšinu modrého pásma svetelného žiarenia, vďaka čomu maximálne zosvetľuje obraz. Ideálne pre plávanie v bazénoch a otvorených vodách v zamračených dňoch.

Tesnenie

je potrebné venovať pozornosť materiálu, z ktorého je tesnenie vyrobené, pretože na tom závisí pohodlie pri nosení.

Plavecké okuliare s pěnou- slabo drží na očiach a často padajú, v mnohých prípadoch zostávajú modriny, musí byť presne dopasovanie.
Plavecké okuliare na gumce přisající sa k očím- najlepšie sú silikónové, dobre priliehajú k tvári a neprepúšťa vodu. Väčšina modelov umožňuje reguláciu nosníka, čo umožňuje lepšie dopasovanie.
Plavecké okuliare na priliehajúce gumce- určené pre pretekárov, nosník je zvyčajne pevný.
Plavecké okuliare špeciál- zaručené najväčšie prispôsobenie. Jednotlivé prvky týchto okuliarov (sklá, nosník, opasok) sú vyberané samostatne.

Pásik

Najlepšie je regulovateľný, umožňuje nastavenie okuliarov podľa obvodu hlavy. Praktickým riešením je tiež dvojitý pásik na zadnej časti hlavy, ktorý zamedzuje pádu brýlí- dôležitý parameter obzvlášť pre tých, ktorí často skáču do vody.

Nosník

Správne vybrané plavecké okuliare musia sadnúť k profilu tváre. Spojovník tzv. Nosník.
Stabilní- Neregulovateľné, vďaka čomu dlhšie vydrží, nesadnú ku každému tvári.
Regulovatelný- vďaka regulácii umožňujú lepšie prispôsobenie ako k veľkosťi a tvaru nosa, tak aj vzdialenosti očí.

 

 

Potápačské okuliare a šnorchle
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Ako si správne vybrať set na šnorchlovanie?

Výplň

výplň je u všetkých typov masiek vyrobená z tvrdeného skla.

Masky s jednodielnou výplňou- majú rám na chrbte nosa, preto sa vyznačujú väčší vnútornou objemnosťou, tzn. lepšia viditeľnosť a väčší vnútorný objem. Väčší objem sťažuje (v porovnaní s delenou maskou) vyrovnanie tlaku a odtekanie prípadné vody z masky počas hlbšieho ponorenia.

Masky s predelenou výplňou- vložené v rámcoch, v porovnaní s jednodielnymi poskytujú o niečo užšie zorné pole. Ďalšou výhodou delených masiek je menší vnútorná objemnosť v porovnaní s jednodielnymi. Výber druhu skla záleží na individuálnych preferenciách, výhoda tohto druhu masiek je jednoduché vyrovnanie tlaku a odtekanie prípadné vody z masky počas ponorenia hlbšie než 2m. Treba tiež poznamenať, že výmenu skiel za náhradnú možno iba u delených masiek.

Maska s vstavaným sklom v ráme alebo v lemovanie?

v lemovanie (bezrámová) - upevnené v špeciálne tuhé a dodatočne utesnené časti lemovanie.

v rámu- model s rámom vyrobený z plastu, v ktorom je upevnené sklo.

Najdôležitejším rysom odlišujúcim masky so sklom vsadeným v lemovanie, je zníženie vzdialenosti skiel do očí oproti maskám sa sklom upevneným do rámu. Toto riešenie umožňuje zvýšiť zorné pole a zároveň zníženie objemnosti. Objemnosť je dôležitým znakom počas ponoření- čím menšie, tým ľahšie dostaneme vodu z masky aby bolo nutné dať dole jej z hlavy, ľahšie sa v nej tiež vyrovnáva tlak.

Tesniace lemovanie a kryt na nos

K výrobe týchto prvkov masky sa používa najčastejšie silikón, k výberu v dvoch farbách- čierny, bezfarebný. Lemovanie spoločne s krytom na nos plní funkciu tesnenia, zabraňujú vniknutiu vody do masky.

Kryt- je veľmi dôležitá súčasť masky, počas výberu by ste mali hľadať takú, v ktorej kryt netlačí na nos. Je to veľmi dôležité počas ponáranie sa do väčšej hĺbky než 2m, kedy musíte vyfúknut vzduch aby ste vyrovnali tlak.

Opasok s regulačným systémom

Podobne ako lemovanie je aj pásik vyrobený väčšinou zo silikónu. Regulačný systém z PVC. Regulační systém pásku umožňuje presné nastavenie masky na hlavu.

 

 

Paddleboarding
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Je vodný šport, pri ktorom jazdec na doske podobnému surfovému longboarde používa k pohybu vpred dlhého pádla. Rovnako je niekedy skrátene nazývaný SUP (Stand Up Paddle = pádlovania v stoji).
Paddleboarding je športom, pri ktorom človek rovnomerne zapája celé telo, zlepšie zmysel pre rovnováhu a fyzickú kondíciu. Pri pádlovaní dochádza k zapojeniu veľké skupiny svalov od lýtkových na nohách, cez chrbtové a šikmé brušné, až po všetky svaly na rukách. Navyše sa jedná o aeróbny šport.

Vybavenie:

Základným vodítkom pri výbere paddleboardu je jeho maximálna nosnosť, ktorá činí 95 alebo 140 kg. Pri nákupe si tiež postrážte, aby mal širokú plochu zabezpečujúci stabilitu a protišmykový nášlap.

(plaváky a pádla) sa líši podľa účelu používania. Pre začiatočníka, ale aj pre extrémneho jazdca na divokej vode je najlepšou voľbou nafukovacie alebo polyetylénový board, ktorý je prakticky nemožné zničiť a vario pádlo s nastaviteľnou dĺžkou žrde tak, aby si mohol nájsť tú, ktorá mu najlepšie vyhovuje. Vodítkom pre fitness pádlovanie môže byť odporúčanie dĺžky pádla tak, aby presahovalo výšku jazdca o 25-30 cm. Rýchlostné plaváky aj pádla sú dlhšie, do vĺn a perejí sa naopak používajú kratšie.

Najčastejšie sa ponúka hliníkové vario pádlo s plastovým listom, spravidla umožňujúci nastavenej rôzne dĺžky žrde. Jeho dĺžku nastavíte správne tak, že ho postavíte hlavičkou na zem a mali by ste mať počiatok listu pádla vo výške očí. Jednoducho sa dá povedať, že by pádlo malo byť od 20cm dlhší, ako je výška postavy. Pádlo nesmie byť príliš mäkké, v priehybu sa totiž stráca drahocenná sila pri zábere. Naopak nesmie byť zase ako z ocele, pretože absolútne tuhá žerď môže pri dlhšej vychádzke negatívne pôsobiť na kĺby. Pádlo pre SUP sa vyznačuje ešte raz špecialitou, a tou je odklon listu od osi žrde, ktoré veľmi zefektívňuje záber.

Pri schádzaní rýchle vody je nutné sa vybaviť helmou. Pre plytšie a kamenisté rieky sa hodí aj nákolenníky. Vesta by mala byť samozrejmosťou aj na pokojných vodách, najmä ak sa jedná o slabé plavce, alebo deti a chystáme sa na dlhší výlet. Vesta nielen uľahčuje plávanie, ale aj príjemne hreje a iste sa v nej nájde aj vrecko na nejaké posilňovadlo, ďalsím vybavením sú topánky do vody.

 

 

Člny, rafty
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Kajaky

Kajak riadi spravidla jedna osoba obojstranným pádlom. Kajaky sú rýchlejší ako kanoe, ale majú aj menšie priestory. Kajaky sú výborné pre výučbu pádlovania a pre zážitok z rýchlej jazdy. Pre dlhšie výlety sú vhodnejšie kanoe.

Kanoe
Riadi dve osoby (tzv. Zadák a háčik), zriedka tri. Rozdiel je tiež v pádla, ktoré sú v prípade kanoe jednostranná, a v sedačke. Kanoe sú dlhšie a priestrannejšie, a tým ideálne pre dlhšie trasy. Kanoe sú čo do popularity na slovenských riekach stále jedničky (v závese sú rafty a kajaky).

Rafty
Je ploché a široké, zvyčajne nafukovacie plavidlo, ktoré pojme 4 až 9 či 10 osôb (líši sa model od modelu). Športovci venujúci sa tzv. Raftingu schádzajú na raftoch i veľmi divoké rieky. Rafty sú ideálnou voľbou pre partiu priateľov, ktorá chce vyraziť spoločne na vodu.

Nafukovacie člny
Slúžia často rybárom, obľube sa teší tiež u detí au všetkých, ktorí si chcú za málo peňazí užívať húpanie na vlnách. Nafukovacie člny sa v závislosti na cene medzi sebou líšia rozmermi, nosnosťou, počtom vzduchových komôr a ďalšími vlastnosťami. Vhodné sú skôr do stojatých vôd či na pokojné toky riek.

Základné kritériá pri výbere pádla

Typ- kajakárské pádla - jedná sa o pádlo s dvoma listami, kanoistické pádla, pádla pre rafty, dračie a ďalšie špeciálne pádla.
Hmotnosť- ovplyvňuje pohodu a ľahkosť počas pádlovania na lodi. Ďalej je veľmi dôležité, ako je pádlo vyvážené, to znamená, aká je poloha ťažiska pádla a pozdĺžne rozloženie hmotnosti. Treba tiež vziať do úvahy, že pri každom zábere pádlom vynakladáte silu nielen na pohon lode, ale aj na vytiahnutie pádla z vody a náprah k ďalšiemu záberu. Vo výsledku, každý gram navyše vás stojí zbytočné úsilie, ktoré sa pri dlhších jazdách nepriaznivo prejaví, napríklad zníženú kondíciou či skoršie únavou.
Pružnosť- oceníte hlavne pri dlhodobom a intenzívnom pádlovaniu. Pri lacnejších a rekreačných modelov pádiel sa tejto vlastnosti nevenuje takmer žiadna pozornosť. Naopak, ak ste nadšeným vodákov, mali by ste pružnosť pádla brať vážnejšie. Všeobecne platí, že čím sú listy pádla tvrdšie, tým sú zároveň krehkejšie a náchylnejšie na poškodenie. Keď vyžadujete výkon a presné zábery, odporúčajú sa tvrdšie pádla.
Odolnosť- treťou a zároveň veľmi dôležitou vlastnosťou je odolnosť pádla, ktorá je veľa závislá na spôsobe, akým s pádlom zaobchádzate. Odolnosť je veľmi dôležitá pri športovej jazdy či jazdy na divokej rieke.

Medzi ďalšie parametre výberu pádla patrí:

✦ vaše telesné proporcie
✦ veľkosť a typ lode
✦ typ a intenzita pádlovania,
✦ dĺžka pádla
✦ veľkosť a tvar listov
✦ materiál, z ktorého je pádlo vyrobené
✦ cena, ktorú ste ochotní za pádlo zaplatiť

 

Bojové športy - Box

- Judo

- Karate

- MMA, Muay Thai

 

Box
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Boxerské rukavice

tvorí súčasť výbavy v amatérskom i profesionálnom boxe, vo všetkých formách kickboxu, v thajskom boxu- Muay Thai, BJJ aj MMA- zmiešaná bojová umenia.
Veľkosť boxerských rukavíc

Správna veľkosť vašich boxerských rukavíc je veľmi dôležitá. Príliš voľné rukavice vám budú na spotených rukách kĺzať, príliš tesné rukavice vás zase budú nepríjemne tlačiť. Treba tiež myslieť na to, že ak plánujete použiť pod rukavice bandáže, budete potrebovať rukavice o niečo väčší.

Veľkosť boxerských rukavíc sa udáva v unciach čiže oz. Jedná sa o jednotku hmotnosti, kedy 1 oz = 28,3495 g.

Rukavice môžeme rozdeliť do 3 základných skupín:

  • boxovacie rukavice pod 10 oz - sú určené najmä pre deti, juniorov a ženy
  • boxovacie rukavice s hmotnosťou 10 oz - najčastejšie sa využívajú v profesionálnych zápasoch
  • boxovacie rukavice s hmotnosťou vyššou ako 10 oz - obvykle sa používajú pre tréningy (rolu hrá vaša hmotnosť)

Pre tréningy je potrebné vziať do úvahy aj pokročilosť a hmotnosť boxera. Na základe hmotnosti tak môžete určiť, aké rukavice sú pre vás najvhodnejšie. Tiež sa môže meniť hmotnosť rukavíc pre rôzne typy tréningov. Napríklad pre cvičenie rýchlosti sa odporúčajú ťažšie rukavice. Tieto informácie by Vám mal oznámiť tréner.
Materiál

✦ Rukavice vyrobené zo syntetickej kože- Tento druh rukavíc má výhodu najmä vo veľmi priaznivej cene. Na druhú stranu však má nižšiu životnosť. Vzhľadom k tomu sa hodí najmä pre začiatočníkov. Ak neviete iste, či u boxu zostanete alebo hodláte boxovať len rekreačne, vyberajte práve tento lacnejší druh boxerských rukavíc. Ak sa potom boxu začnete venovať intenzívnejšie a postupne sa v ňom budete zlepšovať, môžete si časom zaobstarať drahšie rukavice z kože pravej, prírodné.

✦ Rukavice vyrobené čiastočne z umelej kože- jedná sa o drahšiu variantu boxerských rukavíc, ktoré sú vyrobené čiastočne z kože umelej a čiastočne z kože pravej. Rukavice sú zvyčajne vyrobené tak, že najviac namáhaná horná časť rukavice je z pravej kože, ostatné časti sú potom z kože umelej. Jedná sa o strednú cestu z hľadiska pomeru ceny a životnosti.

✦ Rukavice z pravej kože- Boxerské rukavice z pravej prírodnej kože majú rozhodne najvyššiu životnosť. Na druhú stranu sú rukavice tiež najnákladnejšie. Na ich výrobu sa používa zvyčajne hovädzia koža. Tieto rukavice doporučujeme boxerom, ktorí sa hodlajú venovať tomuto športu intenzívne, často trénovať a boxovať závodne.

Údržba rukavíc

Správna údržba rukavíc je veľmi dôležitá. Ak budete dodržiavať nasledujúce zásady, rukavice vám vydrží oveľa dlhšie.

Boxerské rukavice skladujeme v suchom a chladnom prostredí. Chránime ich pred dlhodobým účinkom slnečného žiarenia a pred vlhkosťou. Po použití je necháme vždy riadne vysušiť. Rukavice ošetrujeme vhodnými a na to určenými chemickými prostriedkami, to platí najmä u rukavíc z prírodnej kože. Vyvarujeme sa sušenie priamo na radiátore a iným priamym intenzívnym tepelným zdrojom.

Pre čistenie používame vlhkú handričku namočenú vo vode. Ak nečistoty nemožno odstrániť len vodou, používame neagresívne čistiace prostriedky, aby bola zachovaná plasticita rukavíc a nedošlo k strate ich farby. Rukavice nikdy neperte v práčke, ani ich nedrhnite kefkou alebo podobne.

Boxovacie vrecia

Boxovacie vrece sú vhodné najmä pre milovníkov bojových športov. Slúži ako náhrada súpera, na ktorom si môžete trénovať vytrvalosť, techniky úderu / kopu, alebo rozvíjať silu. Boxovacie vrecia môžu byť však prínosom aj pre tých, ktorí si chcú vybiť energiu po náročnej práci, alebo zvýšiť celkovú fyzickú kondíciu. Boxerské vrecia sú mnohokrát používané tiež pre tréning fitbox a iné novodobé cvičenia.

Štandardne môžeme boxovacie vrecia rozdeliť do troch základných skupín:

Boxovacie vrece

Jedná sa o najobľúbenejší typ boxovacieho vreca, ktorý sa spravidla vešia na konštrukciu, alebo spúšťa zo stropu. Vďaka zavesenie získa vrece ideálne vlastnosti pre silový tréning a techniky úderu / kopu. Boxovacie vrecia sú spravidla vyplnené rezankou, látkou, alebo iným mäkčeným materiálom.

Boxovací trenažér

Stojací boxovací trenažér je praktický typ boxovacieho vreca, ktorý nesie rad výhod najmä pre tých, ktorí nechcú vŕtať do steny, majú príliš nízky strop, alebo skrátka disponujú menším priestorom. Boxovací trenažér je vyhľadávaný často pre svoju variabilitu, keďže ho možno prenášať a využiť ako vo vnútorných, tak vo vonkajších priestoroch. Stabilitu trenažéra zaisťuje spravidla dutá podstava, ktorá sa vypĺňa pieskom, vodou, alebo iným plniacim materiálom.

Boxovacia hruška

Boxovacia hruška je vhodná pre kondičný tréning, tréning reflexov, rýchlosti úderov, koordinácia očí, ale aj pre nácvik úderov a koncoviek. Boxerské hrušky sú spravidla vyrobené zo syntetickej alebo pravej kože, a ich vnútro je tvorené vzduchovým vakom (nafukujú sa pumpičkou s ihlou). Veľakrát sa môžeme tiež stretnúť s boxovacou loptou, ktorá je zavesená na gumovom lane a má takmer rovnaké vlastnosti ako boxovacie hruška.
Akú veľkosť a hmotnosť boxovacieho vreca zvoliť?

Boxovacie vrece by mal mať približne polovičnú hmotnosť, než máte vy (pr. Ak vážite 90 kg, ideálna hmotnosť boxovacieho vreca je 45 kg). Táto hmotnosť vriec sa používa aj pri fitness boxovanie. Pre skúsenejších a profesionálne boxery sa potom odporúča hmotnosť vreca zodpovedajúcu 80% vašej váhy. Pre úplných začiatočníkov sú vhodné vrecia vrecia s hmotnosťou do 35 kg.

 

 

MMA, Muay Thai
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Aký typ rukavíc zvoliť?

Na zápasenie sa používajú špeciálne bezprstové MMA rukavice, ktoré umožňujú lepší úchop súpera. Rukavice patrí k nepostrádateľnému vybaveniu každého zápasu.

Hlavným účelom rukavíc je predovšetkým stlmenie a zmäkčenie tvrdých častí ruky pri náraze do protivníka. Bezprsté boxerské rukavice poskytujú len limitovanú ochranu, predovšetkým povrchu končatiny proti odretiu, čiastočne tlmí nárazy. Nechráni proti pádom, silným otrasom a úderom telom alebo inými predmetmi.

MMA rukavice nechráni pred otrasmi, ktoré sa prenášajú na kĺby, väzy a kosti a iné časti tela. Tieto otrasy môžu spôsobiť poškodenie zdravia a to predovšetkým z dlhodobého pohľadu. Vždy cvičte pod odborným dohľadom. Pri cvičení robte dostatočné prestávky. Venujte pozornosť regenerácii.

Muay Thai je jeden z najtvrdších bojových športov. K zápasu pristupujú bojovníci odetí len do kraťasov, suspenzor, rukavíc a samozrejme nesmie chýbať chránič zubov.

Údržba rukavic

Bezprsté boxerské rukavice pre bojové športy ošetrujte prípravky na kožu alebo vlhkou handrou.

 

 

Judo
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Veľkosť kimona

Dôležitým aspektom pre výber kimona je jeho gramáž. Pre deti do veľkosti kimona 160 a začiatočníkov dostačuje kimono gramáže do 450g / m2 bavlny. U detí - pretekárov je lepšie kimono od 450g / m2 do 700g / m2 bavlny. Pre kategórie dorast, juniorov, mužov a ženy odporúčame gramáže nad 700g / m2. Dospelá závodné kimona a kimona schválená IJF majú gramáž zvyčajne 900g / m2.

Veľkosti kimona sú po 10cm (120, 130, 140, atď). Veľkosť zaokrúhľujeme vždy nahor od výšky postavy. Ak potrebujem judo kimono na výšku postavy 145cm, vyberiem kimono veľkosť 150. Je potrebné brať do úvahy zrážanlivosť kimona. Kimono judo sa vám zrazí až o cca 5cm v rozpaženia v závislosti na teplote vody a početnosti pranie. Výnimkou sú tzv. Predpraná kimona, ktorá sa nezráža, respektíve ich zrážanlivosť je minimálna.

Veľkostná tabuľka Judo - kimono - Spokey:

Starostlivosť o kimono

Kimono perieme v bežnej práčke na 40 stupňov. Nepoužívame pritom agresívnych pracích prostriedkov. Nie je vhodné používať pracie prostriedky s vysokým obsahom bielidiel. Nutné je dať pozor na napríklad lacné pracie prášky. Opakované použitie nevhodného pracieho prostriedku môže vaše kimono až zničiť. Najvhodnejšie sú jemné detergenty neobsahujúce žiadne aditíva bieliacich prostriedkov, ako sú peroxidy, chloridy a sodné karbidy.

Práčku pri praní neprepĺňajte, aby bol zaistený dobrý prístup cirkulujúcej vody s pracím prostriedkom na všetky časti kimona rovnomerne. V opačnom prípade môžu po praní zostávať na kimone šmuhy. Nenavyšujeme dávku pracieho prostriedku odporúčanú jeho výrobcom, účinnosť prania sa tým nezvyšuje, naopak môže dôjsť k poškodeniu praného kimona.

Žehlenie kimona možné vykonávať štandardným spôsobom, pozor treba dať len na logá, ak nejaké kimono má. Logo sa nesmie žehliť teplotou vyššou ako 30 stupňov celzia, pretože tým môže dôjsť k jeho poškodeniu. Logo však možné prípadne prežehliť cez vlhkú handričku.

 

 

Karate
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Voľba vhodného typu kimona

Kimona pre karatistu sa vyrábajú z pevných textilných materiálov, obvykle sa jedná o bavlnený materiál. Tento úbor má dve základné časti, skladá sa z nohavíc a z blúzy.

Z hľadiska pevnosti materiálu sa odporúča, aby kimono vážilo aspoň 10 oz (presnejšie oz / m2). Oz / m2 je skratka pre jednotku unca na meter štvorcový, ktorá u kimona udáva takzvanú plošnú hmotnosť. Jednotka môže byť udávaná tiež v gramoch na meter štvorcový. Kimona o spomínané hmotnosti lepšie držia svoj tvar a majú vyššiu životnosť. Kimona ľahší, s plošnou hmotnosťou 8, 9 a 10 oz / m2 sú vhodné najmä pre začiatočníkov či mierne pokročilé.Kimona od 10 oz do 12 oz sú vhodná skôr pre pokročilejších karatistu. Kimona s hmotnosťou 16 oz sú určené predovšetkým inštruktorom a vysoko pokročilým karatistům.

Voľba veľkosti kimona

Veľkosť kimona vyberáme vždy podľa vlastnej telesnej výšky. Je nutné dať pozor na označenie váhovej kategórie kimona, niektorí výrobcovia môžu udávať hmotnosť kimona v oz alebo v gramoch, čo však pritom nemusí znamenať plošnú hmotnosť oz / m2, ale váhu celého kimona. To môže zákazníka zmiasť. Kimono volíme tak, aby malo adekvátne veľkosť k našej výške a dobre nám sedelo.

Kimono by nemalo byť príliš veľké a plandat na tele, pretože nám potom môže sťažovať techniku cvičenia. Je nutné upozorniť najmä rodičov, že kimono pre deti sa nekupuje ako iné oblečenie o niečo väčší aby dieťaťu vydržalo dlhšiu dobu. Mladý karatista potrebuje pilovať svoju techniku a na to potrebuje mať vhodné vybavenie, teda aj kimono, ktoré mu pri cvičení nebude prekážať.

Veľkostná tabuľka Karate - kimono - Spokey:

Rozmery kimona podľa telesnej výšky karatisty:

Výška karatisty Veľkosť
108-117 110
118-127 120
128-137 130
138-147 140
148-157 150
158-167 160
168-177 170
178-187 180
188-197 190
198-209 200

V tabuľke sú uvedené iba orientačné hodnoty, ktoré vám môžu uľahčiť výber. Nejedná sa však o záväzné hodnoty.

Rukavice

Rukavice pre karate šetrí vaše i súperovy ruky, tlmí údery a podstatne znižujú riziko zranenia. Kvalitné rukavice z kravskej kože, ale aj lacnejšie karate rukavice zo syntetickej kože pri vašich tréningoch nesmie chýbať.

Opasok

Blúza sa v páse prevažujú takzvaným obi, čo znamená pás na kimono. Pás má farebné prevedenie, ktoré označuje najvyšší dosiahnutý technický stupeň karatistu. Konca tohto opasku leží voľne na bruchu pod uzlom. Oba konce majú byť rovnako dlhé, nemali by však visieť cez kolená. Opasok nebýva súčasťou kimona a je nutné ho kupovať samostatne.

Odporúčaná dľžka karate opasku podľa telesnej výšky karatisty v cm:

Výška karatisty 100 110-130 130-140 140-150 150-170 170-180 180-190 190-210
Odporúčaná dľžka opasku 180 200-220 220-240 240-260 260-280 280-300 300-320 320-340

Starostlivosť o kimono

Kimono perieme v bežnej práčke na 40 stupňov. Nepoužívame pritom agresívnych pracích prostriedkov. Nie je vhodné používať pracie prostriedky s vysokým obsahom bielidiel. Nutné je dať pozor na napríklad lacné pracie prášky. Opakované použitie nevhodného pracieho prostriedku môže vaše kimono až zničiť. Najvhodnejšie sú jemné detergenty neobsahujúce žiadne aditíva bieliacich prostriedkov, ako sú peroxidy, chloridy a sodné karbidy.
Práčku pri praní neprepĺňajte, aby bol zaistený dobrý prístup cirkulujúcej vody s pracím prostriedkom na všetky časti kimona rovnomerne. V opačnom prípade môžu po praní zostávať na kimone šmuhy. Nenavyšujeme dávku pracieho prostriedku odporúčanú jeho výrobcom, účinnosť prania sa tým nezvyšuje, naopak môže dôjsť k poškodeniu praného kimona.
Žehlenie kimona možné vykonávať štandardným spôsobom, pozor treba dať len na logá, ak nejaké kimono má. Logo sa nesmie žehliť teplotou vyššou ako 30 stupňov Celzia, pretože tým môže dôjsť k jeho poškodeniu. Logo však možné prípadne prežehliť cez vlhkú handričku.

 

Kolieskové korčule- Výber kolieskových korčulí

- Helmy

- Chrániče

 

Výber kolieskových korčulí
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Akú veľkosť a typ kolieskových korčulí zvoliť?

Chcete si kúpiť kolieskové korčule a nie ste si istí, aký typ a veľkosť vybrať? Pripravili sme pre Vás podrobného radcu, ktorý Vám pomôže.

Jazda na kolieskových korčuliach, sa stala športovým hitom posledných rokov. Než sa rozhodnete k nákupu kolieskových korčúľ, je treba si ujasniť niektoré kritéria. Kolieskové korčule sú dokonalým nástrojom na relaxáciu a pohyb, či už to v rekreačnej či športovej podobe. Sú vhodné pre celý rad aktivít a je len na Vás, ktorú si vyberiete.

Pri výbere sledujeme:

  • typ korčúl (in-line, fitness, aggressive, ... )
  • veľkosť a tvrdosť koliesok (78 mm, 82A, ... )
  • veľkosť topánky (40, 41, 42, ... )
  • celkový pomer cena / kvalita
  • dĺžka rámu, ložiska, materiál a ďalšie parametre

Aký typ kolieskových korčúľ zvoliť?

Záleží na tom, či ste pokročilý a viete, aký typ korčúľ Vás najviac baví alebo sa radíte medzi začiatočníkov a ešte nemáte vyhradený žiaden štýl. Tiež je dôležité, na akom povrchu budete najčastejšie jazdiť a na základe týchto požiadaviek vyberať.

Typy kolieskových korčúľ

Trekové korčule

Trekové korčule to sú "oldschoolové" korčule s kolieskami v dvoch radoch. Trekové korčule alebo "quady" sú vhodné pre disciplíny: "roller dance" (tanec na korčuliach), "jam skating" (break dance na korčuliach), "free jump" (skok vysoký na korčuliach), "roller derby" ( závodná tímová hra po ovál), "roll hockey", ale tiež diskotéky či nenáročnú jazdu parkom. Tieto dvojradové korčule môžu využiť začiatočníci, rekreačné aj pokročilí korčuliari. Topánka korčule sa líšia materiálom aj výškou topánky. Trekové korčule s nízkym členkom a širokými kolieskami sú určené pre pokročilých korčuliarov, rýchlokorčuliarov či jam skating. Sú tiež populárne pre začínajúcich korčuliarov v roller derby. Trekové korčule s vysokou mäkkou topánkou sú vhodné pre začínajúcich rekreačných korčuliarov, na diskotéky, alebo do parku. Vysoká tvrdá kožená topánka je vhodná pre krasojazdu a súťažné disciplíny. Korčule s vysokou plastovou topánkou sú vhodné pre vonkajšie korčuľovanie, rekreačné korčuľovanie alebo do skate parku. Pre vonkajšie korčuľovanie odporúčame použitie širokých, tvrdých koliesok.

Fitness brusle

Tyto korčule patrí medzi najrozšírenejšie kategórie kolieskových korčúľ v ČR. Fitness In-line korčule sú vďaka celkovej konštrukcie predurčené pre kondičnú či rekreačnú jazdu. Sú dobre ovládateľné, majú pohodlnú a dobre vetranú topánku.

Agressive korčule
Tieto korčule využívajú predovšetkým vyznávači trikov a sú určené pre prekážkové jazdenie, jazdu v skate parkoch alebo pre street jazdu. Aggressive korčule sú dobre ovládateľné a obsahujú niekoľko bezpečnostných prvkov. Odolajú extrémnemu zaťaženiu pri rôznych skokoch, grand či slidoch. Väčšina ponúkaných aggressive korčulí je UFS kompatibilné, čo umožňuje kupovať diely aj od iných výrobcov.

Hokej
Korčule určené na in-line hokej. Vyznačuje sa dobrou ovládateľnosťou, ktorá je pre tento šport nevyhnutná. Topánka tejto korčule je veľmi podobná klasickej topánke na ľadový hokej.

Veľkosť a tvrdosť koliesok

Kolieska sú jedným z najdôležitejších faktorov, ktorý ovplyvňuje výkonnosť korčule. Veľkosť koliesok sa udáva v mm na bočnej strane kolieska, napr. 80/20, kde väčší údaj označuje priemer a menší hrúbku. Veľké kolieska sú rýchlejšie a vhodné aj na menej kvalitný povrch. Naopak menšie kolieska sú pomalšie, určené skôr pre kvalitnejšie povrchy, avšak lepšie ovládateľné.

Tabuľka veľkosti koliesok a ich určenie:

Rýchlosť kolies
Veľkosť kolies Pokročilosť fitness korčulivania
Pomalšie 76 - 80 mm Pomalšie kolieska sú vhodné skôr pre začínajúcich korčuliarov, ktorí sa učia držať stabilitu a nepotrebujú vysokú rýchlosť
Stredne rýchle 81 - 84 mm Stredne rýchle kolieska sú určené takmer pre všetky typy uživateľov rôznych skúseností (univerzálne).
Rýchle 85 mm a více Kolieska od 90mm sú veľmi rýchle, vhodné pre skúsených korčuliarov (jedná sa o rýchlostné kolieskové korčule)
Deti 60 - 70 mm Pre jazdu na U-rampách a v skateparkoch sú vhodné menšie kolieska (55-62 mm) kvôli lepšej ovládateľnosti pri freestyle.

Pre jazdu na U-rampách a vo skateparkoch sú vhodné menšie kolieska (55 - 62 mm) kvôli lepšej ovládateľnosti pri freestyle.

Durometer je prístroj na meranie relatívnej tvrdosti, ktorá sa často zisťuje pri výrobkoch z gumy a plastu. Tvrdosť má niekoľko škál, pričom škála označená písmenom "A" (od toho je odvodené napríklad označenie 78A) je používaná práve pre kolieska. Číslo pred písmenom "A" je vždy z intervalu od 0 do 100, kde 0 značí minimálnu tvrdosť a 100 naopak veľmi tvrdý plast.

Akú tvrdosť koliesok zvoliť nie je tak jednoznačné a všeobecne nám napovie nasledujúca jednoduchá tabuľka:

72A, 78A, 82A, 85A
Priemerná životnosť ------------------------ Najdlhšia životnosť
Vysoká ovládateľnosť ------------------------ Priermerná ovládateľnosť
Vysoká odrazivosť ------------------------ Priemerná odrazivosť
Nízka váha tela ------------------------ Vysoká váha tela
Hladká jazda ------------------------ Drsná jazda

Tabulka tvrdosti koliesok a určenie:

Tvrdosť Označenie Pokročilosť fitness korčulovania
Menej tvrdá 80A a menej Mäkké kolieska sú vhodné pre jazdu v nemej kvalitnejšom teréne, lepšie absorbujú nárazy
Stredne tvrdá 80A - 90A Reálna tvrdosť, pre jazdu v bežných terénoch, ako sú cesty či chodníky pre korčuliarov (fitness korčule).
Tvrdá 90A a viac Tvrdé kolieska sú vhodné pre rýchlejšiu jazdu (rychlostné, závodné).

Pre jazdu na U-rampách a vo skateparkoch sú vhodné tvrdé kolieska, kvôli životnosti a väčšiemu opotrebovávaniu.

Typ a veľkosť topánky

Úlohou topánky je zabezpečiť maximálnu stabilitu nohy a členku. Topánka má zvyčajne dve častí - škrupinu (obklopuje chodidlo) a oporu (obklopuje členok). Najčastejšie ide o plast, ktorý je rôzne vystužený a tiež odvetrávaný pre vysoký komfort nôh počas jazdy.

Veľkostná tabuľka, ktorá Vám pomôže pri výbere správnej veľkosti.

US UK EUR Dĺžka (mm)
5 4 36,5 230
5,5 4,5 37 235
6 5 38 240
6,5 5,5 38,5 245
7 6 39 250
7,5 6,5 40 255
8 7 40,5 260
8,5 7,5 41 265
9 8 42 270
9,5 8,5 42,5 275
10 9 43 280
10,5 9,5 44 285
11 10 44,5 290
11,5 10,5 45 295
12 11 45,5 300
12,5 11,5 46 305
13 12 47 310
13,5 12,5 47,5 315
14 13 48 320
14,5 13,5 48,5 325
15 14 49 330

Dĺžka rámu, ložiská, materiál a ďalšie parametre

Rám je ďalšie kritérium, z ktorého môžete odvodiť štýl jazdy. Dlhší rám je vhodný v prípade vytrvalostných jázd, kratší rám umožňuje ľahšiu ovládateľnosť. Kvalitu rámu možno určiť podľa materiálov, z ktorého je rám vyrobený a to buď hlinkový alebo plastový. Všeobecne sú hliníkové rámy oveľa pevnejšie a kvalitnejšie ako plastové a odolajú aj väčším nárazom.

Ložiská ovplyvňujú ako rýchlosť, tak kvalitu jazdy. Väčšina ložísk na trhu nesie označenie ABEC, nasledované nepárnym číslom od 1 do 9 (teda ABEC-1, ABEC-2, ABEC-3, ABEC-5, ABEC-7 a ABEC-9). Toto označenie informuje o tom, s akou presnosťou boli ložiská vyrobené. Čím vyššie je číslo, tým sú diely ložisiek presnejšie vyrobené (s menšou odchýlkou).

Upevnenie rámu k topánke je ďalší z vecí, na ktorú je potrebné brať ohľad. Pri drahších modeloch sa používa spojenie pomocou skrutiek, čo je výhodné pri čistení. Pri lacnejších korčúľ je nôž ukotvený pomocou nitov a u tých najlacnejších typov je rám prilepený alebo vylisovaný ako súčasť topánky.

Obrázkové znázornenie korčule:

Vybavenie a doplnky pri jazde na kolieskových korčuliach

Ani my nezabúdame na bezpečnosť a širokú škálu kolieskových korčúľ dopĺňame o bezpečnostné chrániče a ochranné in-line prilby. Tiež sa môžete vybaviť in-line oblečením. V neposlednom rade ponúkame rôzne príslušenstvo, či už sa jedná o ložiská, brzdy, svetlá či iné vybavenie.

 

 

Helmy
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Bezpečnosť na inline korčuliach v žiadnom prípade nepodceňujte. Keď si uvedomíme, že aj začínajúci či mierne pokročilý korčuliar bez problémov predbehne chodca, znamená to, že aj rýchlosť začiatočníka dosahuje hodnotu minimálne 10-15 km / h. Predstavte si napríklad, že sa v tejto rýchlosti s niekým zrazíte alebo sa zapletiete nejakému chodci do zvinovacieho vodidla od jeho štvornohého miláčika. Keď si uvedomíme, ako nepríjemné je sa s niekým zraziť aj pri obyčajnej chôdzi, je lepšie niečo také radšej ani nedomýšlet. Stať sa to ale môže a každý korčuliar by na to mal byť čo najlepšie vybavený. Set chráničov a kvalitná inlinová helma by preto nemala chýbať v základnom vybavení žiadneho korčuliara.

Aký je rozdiel medzi helmou na bicykel a na inline korčule?

Takmer žiadny. Obe prilby sú veľmi podobné konštrukciou a niekedy majú dokonca rovnaký systém nastavenia obvodu hlavy, ale helma na inline by mala byť viac vetraná a priedušná. Často sa tiež môžete stretnúť s tým, že helma na korčule nie je tak masívne, ale to je dané tým, že na bicykli predsa len môžete ísť väčšou rýchlosťou a navyše sa bežne jazdí aj terénom.

Veľkosť

Veľkosť helmy na kolieskové korčule udáva obvod hlavy v centimetroch. Veľkosť obvodu hlavy býva doplnená symbolom S, M a L, ktorý určuje rozmedzie nastavenia obvodu hlavy. Tie lepšie helmy sú vybavené dômyselným mechanizmom obopínajúci hlavu, ktorý zaisťuje dokonalé prispôsobenie veľkosti prilby. Podobný mechanizmus sa používa pri výrobe cyklistických prilieb.

Typ helmy

Na trhu existuje mnoho typov a tvarov. Podľa toho, na ktorý štýl jazdy je korčuliar viac zameraný. Pre časté výlety a intenzívny tréning sa hodí skôr ľahká a extra odvetrávaná helma. Naopak pre agresívny štýl jazdy sa bude hodiť helma uzavretá, kompaktný, ktorá lepšie chráni pri častých pádoch.

Vetranie

Väčšina inline heliem je vybavená vetraciemi otvormi, ktoré mávajú bezpečnostnou sieťku zabraňujúci vlietnutiu hmyzu pod helmu. Platí, že čím viac vetracích otvorov, tým väčší komfort helma ponúka.

Vnútorná výstelka

Pre jednoduchú údržbu a tým aj dlhšiu životnosť inline helmy je lepšie, keď je vnútorná výstelka vyberateľná. Vyberateľný vnútro sa dá lepšie udržiavať a v prípade potreby vyprať. Niektoré helmy majú naviac systém pre jednoduchú zmenu rozmiestnenia výstelky pre maximálne prispôsobenie a nastavenie komfortu podľa individuálnych potrieb každého korčuliara. Ak sú vnútorné výstelky napevno, je vhodné používať čelenku, šatku alebo napríklad slabú čiapku.

Šilt alebo štítok

Niektoré prilby sú vybavené štítkom. Tento štítok alebo šilt je buď odnímateľný (v prípade inline helmy) alebo integrovaný u heliem pre agressive in-line. Najväčším úlohou štítku je pomáhať chrániť oči od rôznych prekážok (konáre, cudzie lyžiarske palice a pod.)

 

 

Chrániče
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Pri jazde na kolieskových korčuliach je dobré sa chrániť pri prípadnom páde alebo kolízii. Použitím vhodných chráničov zabránite odreninám a bolestivým zranením horných aj dolných končatín. Človek pri páde väčšinou inštinktívne dáva ruky dopredu, preto je veľmi vhodné doplniť chrániče kolien a lakťov tiež chráničom zápästia.

Chrániče na kolieskové korčule odporúčame všetkým začiatočníkom a samozrejme deťom, u ktorých by používanie chráničov malo byť samozrejmosťou.
Vhodný výber chráničov

Pri výbere vhodných chráničov platí pravidlo, že čím kvalitnejšie a prepracovanejšie chrániče sú, tým ponúkajú aj väčšie pohodlie a priedušnosť. Ak si teda jazdu chcete naplno užiť a máte v pláne na korčuliach tráviť pomerne dosť času (napr. Pri celodennej vychádzke), na chráničoch nešetrite.

Väčšinou korčuliar zvolí trojsada chráničov, ktorá obsahuje chrániče kolien, chrániče lakťov a chrániče zápästí. Táto sada je väčšinou prakticky zabalená v sieťovanom obale umožňujúci dobré prenášanie a rýchle vyschnutie po celodennej jazde. V ponuke máme ale aj samostatné chrániče zápästia, ktoré považujeme za základ v oblasti bezpečnosti pri jazde na kolieskových korčuliach.

Veľkosť chráničov

Najčastejšie sa chrániče vyberajú podľa bežnej veľkosti oblečenia, ale vždy sa musí hľadieť aj na to, či nemáte náhodou silnejšie nohy alebo ruky. Chrániče sú vždy lepšie, ak sú skôr voľnejšie, než aby boli príliš tesné alebo dokonca tlačili.

Rozmery a prevodná tabulka chráničov na korčule:

  koleno zápästie loket
S 14-10 cm 14-10 cm 14-8 cm
M 15-11 cm 15-11 cm 15-9 cm
L 16-12 cm 15-11 cm 16-9,5 cm

 

 

Výber zimných korčúľ
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Výber zimných korčúľ

Pri výbere zimných korčúľ je veľmi dôležité uvedomiť si, na čo korčule budeme využívať. Pokiaľ chceme napríklad korčule na klasické korčuľovanie na zamrznutých plochách, nebo pre verejné korčuľovanie, je hlavným kritériom pohodlie korčule - aby nás topánka nikde netlačila, skrátka aby sme sa v nej cítili dobre, pohodlne. Na druhej strane, pokiaľ máme naplánované nejaké dlhšie korčuľovanie na zamrznutých riekach, potrebujeme korčuľu, ktorá je vyrobená so špeciálnych materiálov, ktoré dokážu odvádzať pot a zároveň korčuľu zatepľujú.

Veľkosť

Veľmi dôležitým faktorom pri výbere zimných korčúľ je veľkosť. Napríklad, keď si zoberieme korčule na rybník, tie môžu byť o trošku väčšie. Opakom sú korčule hokejovej, tie vyberáme presne na nohu, musí sedieť dokonale. Všeobecne sa odporúča skúšať si korčule s ponožkou, s ktorou budete korčuľovať.

Tabuľka veľkostí
EU európske číslovanie 25 26,5 27 28 29 30,5 31 32 33 34 35 36
Dĺžka stielky (cm) 15,5 16,5 17 17,5 18,5 19,5 20 20,5 21 21,5 22 23
EU európske číslovanie 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48
Dĺžky stielky (cm) 23,5 24 25 25,5 26 27 27,5 28 29 29,5 30 31

Pánske zimné korčule

Tieto korčule, poznáme ako „kanady" sú typické svojou pevnou konštrukciou, ktorá musí nohu pevne držať. Pánsky oceľový nôž je zasadený v plastovom držiaku. Hlavným poznávacím prvkom korčule na ľad je pevná špička, znížená stavba topánky a zvýšená zadná časť päty.
Dámske zimné korčule

Dámske korčule na ľad - krasokorčule s vysokou topánkou pre ženy majú špeciálne dámske nože so zúbkami určené pre špecifický ženský jazdný štýl. Dámske ľadové korčule majú najčastejšie bielu farbu a uťahujú sa klasickými šnúrkami.
Detské zimné korčule

Detské zimné korčule najrôznejších farieb a roztomilých designov s pevným plastovým skeletom. Trendom medzi detskými korčuľami na ľad je systém nastavenia veľkosti korčule. "Rozťahovačky" teda detské korčule na ľad s nastavením veľkosti sú vybavené rôznymi mechanizmami pre roztiahnutie skeletu.

 

 

Výběr skateboardu
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Podľa čoho si správne vybrať skateboard?

  • Doska (deck)

je základná časť skateboardu, na ktorom stojíme počas jazdy. Skladá sa zo 7-9 vrstiev dýh. U profesionálnych skateboardov je to najčastejšie kanadský javor.

Čo to znamená v praxi:
širšia doska- dosky používané skaterov na rampách. Dosky s lepšou manévrovateľnosti a stabilitou
počas jazdy zo strmých kopcov a po stenách half-pipe OW. Ľahšie pre udržanie počas vykonávania
trikov a dokončenie celého čísla. Avšak pre svoju veľkosť sa s nimi horšie otáča.
užší doska- určené pre skaterov na ulice, ktorí majú v obľube viac technické triky. jednoduchšie
otáčanie, vykonávanie trikov, ale nie sú tak stabilné ako širšie dosky.
Lepenie: jednotlivé vrstvy dosky medzi sebou môžu byť spojené rôznymi technológiami. Najväčší
kvalita sa dosahuje pomocou tzv. techn. ColdPress s použitím lepidla PowderGlue. Schnutie a proces
lepenie prebieha prírodným spôsobom bez tepelného opracovania, vďaka čomu sú dosky odolnejšie,
pružnejšie a odolné proti praskaniu a deformácii.

Kanadský javor vs čínsky javor:
Základný a najdôležitejší rozdiel je v kvalite oboch druhov dreva. Kanadský javor je neporovnateľne lepšej kvality ako čínsky javor, čo sa odráža v životnosti a odolnosti skateboardov. Kanadský javor rastie v surovom klíme a jeho ďalšie vrstvy rastú ďaleko pravidelnejším a plynulejším spôsobom, vďaka čomu je drevo kvalitnejšie, tvrdšie, ale pružnejšie.

Finančne výhodnejšie sa dajú tiež kúpiť dosky vyrobené z buku alebo dubového dreva. Úplne najlacnejšou variantov sú skateboardy z PVC alebo laminátu. Výhodou týchto dosiek je okrem nízkej cene tiež vysoká odolnosť. Ich nevýhodou je to, že sa na nich veľmi ťažko vykonávajú triky. Dosku nikdy nevyberajte podľa grafického dizajnu, ale podľa ich parametrov.

 

  • Trucky

truck, čiže podvozok, je jedným z najdôležitejších dielom skateboardu. Umožňuje montáž koliesok ku skateboardu a jeho riadenie. Trucky sú vyrábané najmä zo zliatiny hliníka (v stredu s oceľovou osou), upevňované k doske v hornej časti (hanger) a dolnej časti (baseplate). Všetky tieto prvky spája skrutka nazývaná kingpin. Kingpin je najväčšía skrutka vo skateboarde, ktorý reguluje tvrdosť dosky. Na kingpinu sa nachádzajú bushingy, gumové časti, ktoré zaisťujú pružnosť pri skrúteniu.

Trucky vyberáme podľa šírky skateboardu, tzn. šírka celého trucku, vrátane závitov, by mala korešpondovať so šírkou dosky.

Čo to znamená v praxi:
čím tvrdšie gumičky (bushingi) a pevnejšie dotiahnutie Kingpinu, tým sú trucky tvrdšie a menej poddajné ku skrúteniu, vďaka čomu skater získa väčšiu pevnosť podopretie pri brzdení na doske, ale za cenu manévrovateľnosti.

  • Kolieska

kolieska sú ďalším dôležitým prvkom skateboardu. Sú pripevňované k truckom pomocou ložísk a obloženie. Väčšinou sú vyrobené z polyuretánu a ich priemer (väčšie alebo menšie) je v rozpätí
58 - 57 mm. Šírka koliesok má vplyv na stabilitu a trenie. Širšie kolieska sú stabilnejšie, menej náchylné k odieraniu, avšak sa na nich horšie dokroucejí trucku. Kolieska sa od seba môžu líšiť aj tvrdosti, ale len veľmi málo, väčšina koliesok je o tvrdosti 96-101A.

Všeobecne platí, že mäkšia a menšie kolieska sú pomalšie, väčšie a tvrdšie sú naopak rýchle.

  • Ložiská

v každom koliesku sú umiestnené dve ložiská rozdelené podložkou. Ložiská ku skateboardům,
podobne ako u korčúľ a kolobežiek, majú rozmer 608 a podliehajú klasifikáciu podľa normy ABEC (nepárne čísla od 1 do 9). Čísla zodpovedajú stupňu precíznosti s akou bolo ložisko vyrobené. Čím väčšie číslo, tým menší vnútorný odpor spôsobený lepšie dopasováným elementom.

Čo to znamená v praxi:
takisto aj tu, ako u korčúľ a kolobežiek - čím väčší číslovka v mierke ABEC, tým väčšiu rýchlosť otáčok môžeme získať.

  • Montážne skrutky

Montážne skrutky, komplet 8 ks skrutiek (4 ks na každý truck) držiace naraz dosku aj truck.

  • Grip-šmirgľový papier:

Základnou funkciou brúsneho papiera je udržanie nôh na jednom mieste, tak aby sa neposúvali počas jazdy a pri vykonávaní trikov. Je prilepený k hornej časti dosky pomocou samolepiacej pásky.

Čo to znamená v praxi:
Bez gripu je prakticky nemožné vytvárať akékoľvek triky a iné čísla. Dostupný v mnohých farbách a vzoroch, zdôrazňuje individualitu majiteľa skateboardu.
Veľkosť skateboardu:

Veľkosť dosky skateboardu Veľkosť topánok Tvoja výška
Plohodnotná doska skateboardu 7.4 a väčšie EU 41 a viac 160 cm a viac
Stredná doska 7.3 EZ 39 - 41 130 - 160 cm
Mini doska 7.0 EU 35 - 38 100 - 130 cm

Táto tabuľka je len orientačná, veľa záleží na individuálnych schopnostiach a zručnostiach každého jazdca. Všeobecne platí, že začiatočníci volia skôr väčšiu dosku - skateboard býva stabilnejšie. Nevýhoda väčšie dosky spočíva v tom, že sa s ňou horšie robia triky.

Waveboardy

Oproti skateboardu má iba 2 kolieska uchytená v tzv. casteru, ktorý umožňuje otáčanie koliesok o 360°. S waveboardem je možné začať už od 4 rokov. Jazda na ňom je veľmi zábavná. Zlepšuje tiež koordináciu pohybu a rovnováhu - je tak dobrou prípravou pre ďalšie športy ako lyžovanie, korčuľovanie a pod.

Hlavnou výhodou waveboardu oproti skateboardu je, že pre to, aby ste sa na waveboardu rozpohybovali a zrýchlili, tak sa nemusíte odrážať nohami od zeme. Waveboard rozpohybujete pomocou svojich bokov a ohybný kĺb uprostred pri pohybe naozaj pripomína plaziaceho sa hada.

Longboardy

Longboard je väčšinou 1 m dlhý a na pohľad vyzerá podobne ako bežný skateboard. Dôležité sú ale detaily, ktoré z neho robia niečo výnimočné. Sú to kolesá, ktoré sú väčšie a mäkšie ako kolesá bežných skateboardov. Vďaka tomu je doska stabilnejšia, má lepšiu priľnavosť, prejde množstvo nerovností a urazíte na ňom veľké vzdialenosti bez potreby pohybu. Navyše nevytvárate nepríjemný hluk ako väčšina mestom prechádzajúcich skateboardistov.

Nemenej dôležité sú trucky, teda kovové časti, ktoré spájajú vašu dosku s kolesami a umožňujú zatáčať pohybom v páse. Sú širšie a oproti bežným skateboardům majú tzv. offset, teda otočené osi smerom von. Vďaka tomu je veľmi ľahké zatáčať a pridajú vám na stabilite.

V neposlednom rade je to samotná doska. Tá je lisovaná z dýh starostlivo vybraných druhov stromov. Vďaka tomu je doska príjemne pružná a má dobrú odozvu. Dôležitým faktorom je práve voľba tvaru, ktorý vám vyhovuje pre danú činnosť, ktorú plánujete na longboarde bežne vykonávať.

 

Loptové hry - Futbal
- Basketbal

- Volejbal

- Nohejbal

- Hádzaná

 

Futbal
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Výber lôpt

Pri výbere klasických tréningových lôpt zohľadňujeme niekoľko parametrov, a to správnú veľkosť lopty, materiál, z ktorého je lopta vyrobena, ďalej cenu a kvalitu lopty.

Veľkosť
Existujú dve základné veľkosti lôpt 4 a 5. Oficiálne veľkosťou futbalovej lopty je veľkosť 5. S veľkosťou 4 hrajú väčšinou malí žiaci, každopádne to nie je pravidlo. Niektorí tréneri preferujú loptu číslo 5 už pre malých futbalistov, preto je potrebné s nimi túto problematiku pred nákupom nové lopty konzultovať.

Materiál a odolnosť

Ďalej je potrebné uvedomiť si, kde sa bude s loptou hrať, alebo trénovať. Pokiaľ ide o povrch pre futbal typický - klasické trávnaté ihrisko, tak bez obáv volíme bežne odolnú loptu. Pokiaľ ale počítame s používaním "kopačáku" na škvarovém ihrisku, alebo na ihrisku s akýmkoľvek hrubým povrchom, tak volíme odolné lopty, vhodné pre tento typ povrchov, klasickú loptu by sme rýchlo zničili.

Výber kopačiek

Na súčasnom trhu existuje naozaj veľké množstvo kopačiek najrôznejších druhov, materiálov a farieb. Ako si medzi nimi správne vybrať? Podľa čoho sa riadiť a rozhodovať? Existuje niekoľko základných ukazovateľov, ktoré nám s výberom môžu pomôcť.

Veľkosť

Jedným z najdôležitejších ukazovateľov je veľkosť. Kopačky by vám mali na nohách sedieť čo možno najlepšie, to znamená ani veľké, ani malé. Mali by byť presne na nohu, vďaka tomu budete mať ten najlepší kontakt s loptou. Kopačky je preto najlepšie si v obchode vyskúšať, pri nákupe v e-shope môžete použiť tabuľku veľkostí.

Tabuľka veľkostí kopačiek
Veľkosť 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46
cm 22,4 23,0 23,7 24,3 25,0 25,7 26,3 27,0 27,7 28,3 28,7

 

Rozmery kopačiek značky Lanka:
Rozmer (francúzske
číslovanie)
Dĺžka vložky v cm -
kopačky LANKA
Číslovanie (v cm) podľa
PN-87 / O-91010
28 18,7 19
29 19,3 19,5
30 20,0 20
31 20,7 20,5
32 21,3 21
33 22,0 21,5
34 22,7 22
35 23,3 22,5
36 24,0 23
37 24,7 24
38 25,3 24,5
39 26,0 25
40 26,7 26
41 27,3 26,5
42 28,0 27
43 28,7 28
44 29,3 28,5
45 30,0 29

Typy podrážok a ich využitie:

Označenie Kategória Povrch Vlastnosť
SG soft ground kolíky mäkký povrch optimálny záber na mäkkom a veľmi mäkkom alebo podmáčanom povrchu
FG firm ground lisovky pevný povch univerzálne použitie na tvrdom i mäkším povrchu a prírodnej tráve
HG hard ground lisovky tvrdý povrch komfort, tlmenie a odolnosť voči oderu, pre suchý a veľmi tvrdý povrch a škvaru
AG artificial ground lisovky umelá tráva zosilnená konštrukcia pre vyššiu odolnosť na náročnom povrchu umelej trávy
TF turf turfy umelý povrch tvrdý trávnatý a umelý povrch, škvára
IN indoor sálovky sálový povrch zaručuje priľnavosť a stabilitu na každom halovom povrchu

Materiál

Pre príležitostných hráčov sú najvhodnejšie lacnejšie kopačky zo syntetickej kože. Ak to ale s futbalom myslíte naozaj vážne, tak je určite lepšie investovať väčšie peniaz do kvalitných kožených kopačiek, alebo do futbalových topánok vyrobených z niektorých moderných ultraľahkých syntetických materiálov.

Ako sa o kopačky starať

Pravidelným čistením a ošetrovaním kopačiek výrazne predĺžite ich životnosť a funkčnosť. Kopačky z pravej kože potrebujú ošetrovať krémom, aby bol povrch mäkký a nevysušený. Podrobný návod nájdete u kopačiek v priloženom návode.

Brankárske rukavice

Pri výbere rukavíc je dôležité si vybrať správnu veľkosť a ochranné prvky. Dôležité je tiež zvoliť typ rukavíc podľa podmienok, v ktorých ich budete používať. Za mokra, sucha alebo veterného počasia je potrebné zvoliť iný typ rukavíc.

Materiál dlane

Materiál peny dlane zvyšuje priľnavosť a zlepšuje výkon. Dážď a vlhkosť výrazne ovplyvňujú schopnosti materiálu dlane, preto je potrebné iné zloženie materiálu.

Výber rukavíc podľa počasia:

  • Sucho - špeciálna pena pre suché počasie
  • Mokro - mäkšia pena s otvorenejšími póry, ktoré absorbujú vodu

Výber rukavíc podľa schopnosti tlmenia

  • Ľahká slabá pena - menej tlmí, je pohodlná, ale ľahko sa zničia
  • Hustá silná pena - čím hustejšie a silnejšie dlaň je, tým lepšie tlmí dopad lopty

Odolnosť proti oderu

Latex je veľmi citlivý materiál, ktorý vyžaduje dôkladnú starostlivosť. Častý kontakt s loptou spôsobuje oder dlane. Odolnosť proti oderu, ktorý rozhoduje o miere opotrebenia, závisí od štruktúry povrchu rovnako ako na kompresiu dlaňového materiálu. Čím robustnejšie a hrubšie latex, tým je rukavice odolnejšie z hľadiska opotrebenia.

Ochranné prvky

Brankářské rukavice obsahují mnoho ochranných prvků pro maximální bezpečnost. Je důležité si vybrat kvalitní rukavice, které tyto ochranné prvky obsahují. Rukavice mají tlumící prvky v oblasti nártu ruky, funkční tlumící materiál brankáře lépe ochrání a zvýší jistotu při zákroku.

Ochrana prstů minimalizuje zlomení prstů, případně chrání nedoléčené zranění. Nové konstrukce rukavic se přesně přizpůsobí tvaru prstů a poskytnou tak maximální bezpečnost. Univerzální vnitřní konstrukce chrání prsty, aby se nezlomily a zároveň nesnižuje kontrolu nad míčem.

Údržba rukavíc

Na brankárske rukavice existujú rôzne prípravky, ako je napríklad šampón na brankárske rukavice, ktorý odstraňuje nečistoty, zlepšuje priľnavosť na úchopovej strane a zabraňuje tvrdnutie usní. Pravidelná starostlivosť výrazne predlžuje životnosť rukavíc. Odporúčame používať šampón na rukavice, ktorý zaručí dlhšiu životnosť a funkčnosť rukavíc.
Pre výber správnej veľkosti použite nasledujúcu tabuľku:

Veľkosť 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
delka v cm do 6 6 - 6,5 6,5 - 7 7 - 8 8 - 9 9 - 9,5 9,5 - 10 10 - 11 11,5 - 12 12 a viac

Futbalové branky

Materiál futbalovej branky:

Najčastejším materiálom, ktorý sa používa na výrobu bránok, je hliník, plast a nafukovacie bránky.

  • Hliník- je asi najčastejším materiálom, pretože má dobré vlastnosti z hľadiska použitia. Jedna sa o pomerne ľahký materiál, ktorý je však dostatočne pevný a odolný proti korózii. Hliníková futbalová bránka je tiež bezpečná, má dlhú životnosť a dobre sa s ňou manipuluje.
  • Plast- V dnešnej dobe plastov sa aj futbalové bránky vyrábajú z tohto materiálu. Obvykle sa používa tvrdený polyvinylchlorid (PVC). Plastové bránky sa zvyčajne používajú v nižších vekových kategóriách, v niektorých prípadoch pre tréning v juniorských súťažiach, inak sú prevažne určené pre deti. Výhodou bránok vyrobených z plastu je vysoká bezpečnosť a nízke obstarávacie náklady. Na druhú stranu sú plastové bránky náchylnejšie na pôsobenie UV žiarenia, dlhodobé vystavovanie môže spôsobiť zmäknutie materiálu. Preto je dobré ich pred slnkom chrániť tak, že ak je zrovna nepoužívame, ukladáme ich v slnečných a horúcich dňoch niekam do tieňa.
  • Oceľ- V minulosti bola oceľ hojne používaným materiálom na výrobu futbalových bránok. Jej výhodou bola hlavne vysoká mechanická odolnosť a pomerne nízka cena. Dnes sa však oceľ pre výrobu bránek už v podstate nepoužíva, a to z dôvodu ich vysokej hmotnosti, a tým pádom nízkej bezpečnosti najmä pre deti. Oceľ tiež podliehala pomerne rýchle korózii, čo má opäť vplyv na bezpečnosť a životnosť.
  • Nafukovacie branky- sú vhodné pre deti a rekreačné futbal pre zábavu na cestách, keďže sú dobre skladné.

Veľkosť futbalovej bránky

Futbalové bránky pre súťažné zápasy majú predpísané rozmery 7,32 x 2,44 metrov. Juniorské bránky majú zvyčajne rozmery 5 x 2 metrov. Na futsal a malý futbal sa používajú bránky s rozmermi 3 x 2 metrov. Pre rekreačné futbal môže mať bránka v podstate akékoľvek rozmery, takže tu si ľubovoľne zvolíte podľa svojich preferencií a možností.

Hĺbka futbalovej bránky

Futbalové bránky sú obvykle k dostaniu v hĺbkach 1 meter, 1,5 metra, 2 metre. Z hľadiska bezpečnosti je vhodnejšie väčšia hĺbka, ale záleží aj na celkovej veľkosti bránky.

 

 

Basketbal
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Veľkosť basketbalové lopty?

V prvom rade musíme zvoliť veľkosť lopty. Každá jednotlivá basketbalová lopta je označena veľkostí. Veľkosti sú od 1 do 7. Hlavné veľkosti sú tri - 5, 6, a 7. Veľkosť lopty 7 je určená pre kategórii mužov od 15-tich rokov veku. V prípade, že potrebujete basketbalovú loptu pre ženy, potom zvoľte veľkosť lopty 6. Ak chcete kúpiť basketbalový loptu pre deti, tak potom vyberte veľkosť 5. Ostatné veľkosti (3 a 1) nie sú určené pre oficiálne súťaže. Skôr sa jedná o lopty pre rekreačné účely, prípadne pre školy a ich výučbu telocviku. Veľkosť lopty 3 sa tiež používa pre najmenších začínajúcich basketbalistu vo veku 5-6 rokov.

Z akých materiálov sa basketbalové lopty vyrábajú?

Druhým kritériom je určite zvoliť ten správny materiál. Môžu byť rozdiely medzi priľnavosťou, trvanlivosťou, ale predovšetkým aj spôsobom využitia.

Materiály gumové
-Tieto basketbalové lopty sa vyznačujú predovšetkým priaznivou cenou. Sú vhodné pre začínajúcich hráčov a do škôl. Môžu sa používať ako pri hre vonku tak v halách. Na druhú stranu gumové basketbalové lopty nie sú veľmi trvanlivé a príjemné na dotyk.

Materiály syntetické
-Najbežnejšie a najpoužívanejšie materiál u basketbalových lôpt. U týchto lôpt sa vyznačuje vysoká trvanlivosť a skvelá manipulácia. Každá lopta však môže mať odlišný syntetický materiál so špeciálnou povrchovou úpravou, ktorá lopty odlišuje na vonkajšie a halové. Určenie lopty vždy píšeme u jednotlivých typov. Cenové relácie syntetických lôpt sú od 23 do 78 Eur. Tento typ lôpt odporúčame najčastejšie.

Materiály kožené
-Najvyššia trieda basketbalových lôpt. S koženými loptami odporúčame hrať prevažne v hale. Pri hre vonku sa lopta veľmi opotrebováva a je škoda ho používať.

Údržba basketbalovej lopty

Lopty sa neodporúča vystavovať vysokým teplotám. Nenechávajte preto nikdy svoj loptu napríklad v rozpálenom aute v letnom období, alebo ho neskladujte príliš blízko k kúrenie. Loptu tiež nevystavujeme dlhodobo na priamom slnku. Pokiaľ možno, po každom použití udržovať v čistote opláchnutím vlažnou vodou, prípadne možno použiť obyčajné mydlo. Nikdy nepoužívame agresívnych umývacích prostriedkov, saponátov alebo organických rozpúšťadiel. Loptu potom vždy necháme voľne uschnúť a skladujeme ho v čistom a suchom prostredí. V žiadnom prípade sa neodporúča sušiť loptu fénom alebo inými teplovzdušnými prostriedkami.

Basketbalová doska

Basketbalová doska sa skladá zo samotnej dosky a namontovaného basketbalového koša. Ten možno často sklopiť, takže ho pri skladovaní či transporte nebudete musieť odmontovávať.

Nevýhodou basketbalovej dosky je to, že pre ňu musíte mať pevnú konštrukciu, na ktorú ju uchytíte. Konštrukcia musí byť dostatočne pevná, aby sa doska pri hre nezrútila. Príkladom takejto pevnej konštrukcie môže byť stena vášho domu na záhrade, stena nad garážovými dverami a podobne.

Basketbalový kôš

Basketbalový kôš má na rozdiel od dosky vlastný stojan, ktorý je vybavený základňou so závažím, ktorá zaisťuje stabilitu konštrukcie. Stojan je navyše možné nastavovať do ľubovoľnej výšky podľa rozsahu daného výrobku. Základňa býva opatrená tiež kolieskami pre jednoduchý transport.

Hmotnosť závažia dnes obvykle býva vytvorená tak, že je základňa naplnená určitým objemom vody alebo piesku. Odporúčame zvážiť radšej variant s možnosťou plnenia vodou. Vodu zoženiete vždy a veľmi jednoducho. Celý kôš potom môžete po vypustení daného objemu vody veľmi ľahko transportovať na ľubovoľné miesta. Tým odpadá nutnosť pevnej konštrukcie ako u basketbalovej dosky. S basketbalovým košom môžete tiež jednoduchšie cestovať a vziať si ho napríklad na dovolenku.

 

 

Volejbal
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Kožený alebo syntetický materiál volejbalovej lopty?

Predtým sa volejbalové lopty vyrábali iba z koženého materiálu. Ten bol neskôr nahradený syntetickou kožou, ktorá vo výrobe a používaní prevažuje dodnes. Kožené lopty sa oproti syntetickým materiálom vyznačujú tvrdším povrchom a vhodnosťou použitia predovšetkým len do haly, na vonkajšie používanie nie je odporúčaný. Kožený materiál je veľmi trvanlivý až do styku s vlhkosťou, kedy menia svoje vlastnosti (oťažieva, kĺže) a veľmi bolí do prstov. Naproti syntetické materiály, ktoré sú vhodné ako do hál tak vonkajších priestorov a sú stále vo všetkých podmienkach. Lopty sú mäkšie a jemnejšie na dotyk. Vyrába sa z rôznych materiálov a paleta mäkkosťou, druhov a hmotnosťou je veľmi široká.

Čo sa týka výberu volejbalovej lopty na základe pohlavia, ženy budú preferovať lopty mäkšie, syntetické, ktorých odbíjania je jednoduchšie. Niektoré typy volejbalových lôpt sú vyrobené zo špeciálnych mäkčených zmesí syntetických materiálov alebo majú vrchný materiál podložený mäkkou molitanovou vrstvou.

Rozdiel medzi volejbalovým a beach-volejbalovým loptou

Medzi častý dotaz zákazníkov patrí, aký rozdiel medzi volejbalovým a plážové-volejbalovou loptou. Tieto dva druhy lôpt majú odlišné vlastnosti, a to vo veľkosti obvodu lopty, letových vlastnostiach lopty, technológiu spracovania a vnútornom tlaku lopty.

Rozmery lopty - obvod

Volejbalová lopta a lopta určená pre plážový volejbal majú rozdielne rozmery. Beach-volejbalová lopta je asi o 2 centimetre väčší ako klasický volejbalový. Ako už bolo uvedené vyššie, volejbalové lopty spĺňajúce predpísané parametre FIVB sa pohybujú v rozmedzí veľkosti obvodu 65 - 67 cm. Beach-volejbalová lopta má obvod v rozmedzí 66 - 68 centimetrov. Hmotnosť je však pre obe lopty rovnaká - 260 až 280 gramov. Lopty tak môžu mať trochu odlišné letové vlastnosti.

Letové vlastnosti

Volejbalové lopty sú pri lete rýchlejší ako lopty pre volejbal plážový. Rýchlosť dané lopty je daná najmä technológiou výroby, vnútorným tlakom a obvodom lopty. Hranie klasického volejbalu s plážovým loptou môžeme s nadsádzkou prirovnať ku hranie tenisu sa squashovými loptičkou. Naopak klasická volejbalová lopta na piesku bude príliš rýchly a loptu tak mnohokrát nebudete schopní stíhať dobiehať.

Vnútorný tlak

Volejbalová lopta má väčši vnútorný tlak - plnia sa na tlak 30 - 32,5 kPa. Beach-volejbalová lopta je naproti tomu hustenie iba na tlak 17,1 - 22,1 kPa. Odporúčaný vnútorný tlak dané lopty je vždy uvedený u ventila, na tento tlak loptu vždy plníme s pomocou tlakomeru. Tlak tiež pravidelne kontrolujeme, aby sme zaistili, že má lopta požadované vlastnosti pri každej hre.

Technologické prevedenie lopty

Povrch volejbalových lôpt (takzvané panely) je lepený priamo na vzdušnicu, plážová volejbalová lopta je naopak šitá a vzdušnice je potom iba vložená do šité súpravy. Toto technické prevedenie sa tiež premieta do možnosti opravy lopty, opraviť prasknutú vzdušnicu, na ktoré sú priamo nalepené panely je veľmi ťažké a v podstate sa neoplatí, kdežto šitá lopta sa jednoducho odparí a vloží sa vzdušnice nová.

Volejbalové chrániče

  • chrániče kolien hráča chráni pred nárazom kolená, zlomeninami, a spálením kože o tvrdý povrch
  • chrániče celé koleno fixujú a pomáhajú tak zabrániť jeho vyvrtnutia
  • vzhľadom k vyššej ochrane budete môcť vykonávať riskantnejšie zákroky a kvalita vašej hry sa zvýši.

Veľkosť chráničov

Veľkosť je najdôležitejší parameter, na ktorý si pri výbere chráničov musíte dať pozor. Správna veľkosť chrániče zaistí maximálnu ochranu vašich kolien. Chrániče by nemali byť príliš veľké a pri pohybe padať, a naopak by nemali byť príliš tesné, pretože potom bráni v pohybe. Chrániče sú k dostaniu v klasických veľkostiach S, M, L, XL. Pre deti sa prípadne adekvátne označujú (napr. Kid, junior, pre dospelých - senior).


Veľkostná tabuľka chráničov:

Chrániče-SECURE, MELLOW
Veľkosť Dľžka Horný obvod Dolný obvod
S 23 cm 35 cm 30 cm
M 24 cm 37,5 cm 32,5 cm
L 25 cm 40 cm 35 cm
XL 26 cm 42,5 cm 37,5 cm

Starostlivosť o volejbalové chrániče

Volejbalové chrániče nevyžadujú veľkú starostlivosť. Prečítajte si vždy návod na použitie, ak ho výrobca prikladá, kde by údaje o základnej údržbe mali byť obsiahnuté.

Po použití chrániče jednoducho pretočte naruby a nechajte poriadne vyschnúť od potu. Pranie chráničov sa odporúča maximálne na 40 stupňov. Pri vyšších teplotách sa chrániče skôr opotrebujú a vyblednú.

 

 

Nohejbal
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Kdekto môže namietať, že nohejbal sa hrá s futbalovou loptou, teda žiadnu špeciálnu loptu na nohejbal nepotrebujete. Nie je to tak celkom pravda. Nohejbalová lopta síce vyzerá ako futbalová, avšak vlastnosti má iné. Hlavným rozdielom je technologická výroba. Ak si ich oboch prezriete, zistíte, že všetky futbalové lopty majú panely zošité pevnú niťou, zatiaľ čo lopty na nohejbal sú všetky lepené vulkanizačným lepidlom.

Ďalej u futbalových lôpt je podšívkový materiál nalepený na jednotlivých dielcoch a tvorí sa nepatrný priestor medzi povrchovým materiálom a vzdušnicou. U nohejbalových lôpt je medzi dieliky čierna guma. Vzdušnice je z podšívkového režného materiálu napustená lepidlom a s povrchovým materiálom tvorí jednoliatu vrstvu. Veľkostne a váhovo sú na tom inak veľmi podobne.

Povrchový materiál nohejbalových lôpt:

syntetická koža

prírodná koža

Syntetická koža je spravidla vhodná pre všetky typy povrchov a nie je náchylná na vlhkosť, čo sa pri prírodnej kože povedať nedá, ale zato prírodná koža viac vydrží.

Správne parametre nohejbalových lôpt sú u obvode 680-710 mm, váhovo 396-453 g a s doporučeným tlakom 60-65 kPa.

 

 

Hádzaná
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Rozdiel medzi loptou na českú a medzinárodnú hádzanú

Česká hádzaná má jednu loptu pre všetky vekové kategórie. To znamená, že ženy, muži i deti či dorast hrajú s loptou o obvode 59 cm. Táto veľkosť je ešte stále väčšia ako u najväčšej veľkosti 3 u medzinárodnej hádzanej. Tam je to s veľkosťou trochu zložitejšie. Každá kategória má svoju vlastnú veľkosť:

Veľkosť 3 lopty na hádzanú
je určená pre mužov a dorastencov - obvod (56-60 cm) a hmotnosť (425-475 g).
Veľkosť 2 lopty na hádzanú
je určená pre ženy a dorastenky - obvod (54-56 cm) a hmotnosť (325-400 g).
Veľkosť 1 lopty na hádzanú
je určená pre žiakov - obvod (49-52 cm) a hmotnosť (300-350 g).
Veľkosť 0 lopty na hádzanú
je určená pre deti - obvod (46-49 cm) a hmotnosť (200-220 g).

Materiál lôpt

Lopty na medzinárodnej hádzanú sú šité alebo tepelne zvárané a zložené z 32 panelov. Lopty na národnej hádzanú sú odlišné od lôpt na medzinárodnú hádzanú a to tak, že sú lepené z 18-tich panelov.

Väčšinou sa pre oba typy používa syntetická koža s prímesou polyuretánu. Pravá koža sa už veľmi nepoužíva. Materiály sú robené tak, aby boli odolné. Lopty na národnej hádzanú vyrába český výrobca Gala

Siete na hádzanú

Siete pre branky na hádzanú sú vyrábané z pevnej a stálej uzlové sieťoviny. Pre kolektívny loptový šport, ako je hádzaná je potreba odolnou, dlhovekú sieť, ktorá zachytí aj prudké údery lopty.

 

 

Baseball/Softball
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Aby ste mohli v baseballe a softballe vyniknúť, je treba si zaobstarať správne vybrané vybavenie, intenzívne trénovať a zdokonaliť svoju techniku.

Ako vybrať rukavicu?

Najpresnejšie výber vašej rukavice učiníte na základe veľkosti rukavice a rozmerov svoje ruky. Rukavice na baseball a softball sa číslujú opäť v palcoch. Pre zaujímavosť, jeden palec čiže anglicky jeden inch činí 2,54 centimetrov presne. Jedna stopa čiže foot činí 12 palcov. Jednotlivé veľkosti tiež určujú hráčsku kategórii z hľadiska veku.

Ruku si zmeriate tak, že položíte meter na natiahnutú dlaň a meriate od končekov najdlhších prstov k zápästiu.

V nasledujúcej tabuľke sú uvedené odporúčané hodnoty veľkostí rukavíc vzhľadom k rozmerom vašej ruky v centimetroch.
Rozdelenie rukavíc podľa veľkosti:

Hráčska kategória Veľkosť rukavice Veľkosť ruky
Detské 9" < 15 cm
Detské 9,5" < 16 cm
Detské 10" < 17 cm
Detské 10,5" < 18 cm
Juniorské 11" < 19 cm
Juniorské 11,5" < 19,5 cm
Juniorské 11,75" < 20 cm
Seniorské 12" < 20,5 cm
Seniorské 12,5" < 21,5 cm
Seniorské 13" < 21,5 cm
Seniorské 13,5" < 22 cm

Ako správne vybrať pálku?

Výber správnej pálky je otázkou individuálnych preferencií, v podstate závisí na dvoch základných faktoroch, vašej sile a vašej technike odpaľovanie. S tým súvisia rozmerové parametre pálky, najmä dĺžka a hmotnosť pálky, na ktoré sa preto pri výbere primárne zameriame. Tieto parametre pálky možno vybrať podľa vášho veku alebo podľa vašej výšky a váhy.

Výber podľa hmotnosti pálky

Všeobecne možno povedať, že urastení a silní hráči budú zvyčajne preferovať ťažšie pálky, aby maximálne využili svojich proporcií k silovému odpale loptičky do veľkých vzdialeností. Menšie hráči naopak ťaží z ľahších pálok, s ktorými môžu odpaľovať loptičky rýchlym rozmachom.

Mladšie kategórie hráčov by mala začať s ľahšími pálkami, s ktorými môžu lepšie pilovať svoju techniku odpaľovanie a správneho postavenia. Mladí hráči by mali najmä zabezpečiť dostatočnú rýchlosť rozmachu, tak aby zabezpečili silný odpal loptičky. Rýchlosť rozmachu je pre odpaľovanie najdôležitejšie, preto by mali voliť ľahké rakety. Všeobecne platí, že ak hráč neudrží raketu 20 sekúnd bez toho, aby sa mu začali triasť ruky, je pre neho príliš ťažká.

Výber podľa dĺžky pálky

Dĺžka a hmotnosť rakety sa vzájomne dopĺňajú a ich správny vzájomný pomer zaisťuje najlepšie herné vlastnosti pálky. Dlhšie pálka vám zaistí väčší dosah pri odpaľovanie loptičky. Na druhú stranu dlhšia pálka znamená tiež celkovú vyššiu hmotnosť, čo môže spomaľovať vaše údery, preto je nutné zvážiť adekvátne svojej proporcie a silu vzhľadom k rozmerom pálky. Najlepšie je vyskúšať si niekoľko pálok o rôznych dĺžkach a zistiť tak, ktorá vám osobne najviac vyhovuje.

Výber dĺžky pálky podľa veku hráčov

Pálku možno orientačne vyberať podľa veku, existujú tabuľky, ktoré vydávajú jednotliví výrobcovia pálok, kde sú k danému rozmedzí veku priradené odporúčané veľkosti pálky.
Materiál pálky

✦ Kompozit (syntetická zliatina)

Tento materiál je obvykle kombináciou uhlíka, sklolaminátu a umelé hmoty. Tieto pálky majú unikátny zvuk a v porovnaní s ostatnými materiálmi majú tieto pálky najlepšie vyváženie a najväčšie sweet spot. Pálky kompozitu tiež menej vibrujú, ak s nimi trafíte loptičku mimo sweet spot. Tieto pálky sú ľahšie a zvyšujú tak rýchlosť hráčovho rozmachu pre silné odpálenie loptičky.

✦ Zliatina hliníka

Zliatina hliníka je ďalším hojne používaným a obľúbeným materiálom baseballových pálok. Existuje celý rad rôznych druhov zliatin, ktoré zaisťujú vyváženie vzájomného pomeru odolnosti a herného správanie pálky. Kvalita zliatiny zvyčajne primárne určuje cenu pálky, ktorá sa môže pohybovať od niekoľko sto do niekoľko tisíc. Jedná sa o hojne používaný materiál aj na profesionálnej úrovni s výbornými vlastnosťami.

✦ Drevo

Drevené pálky sú dobré pre tréning, naučíte sa s nimi dobre techniku rozmachu a ďalších aspektov odpaľovanie. Zvyčajne sa vyrábajú z dreva javorového, bambusového, jaseňového alebo ako zliatina dreva. Drevo predstavuje materiál s vysokou hustotou, ktorý zaisťuje dobrú silu úderu, vyváženie a odolnosť baseballové pálky.

 

Raketové športy- Tenis

- Stolný tenis

- Squash

- Badminton

 

Tenis
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Ako správne vybrať tenisovú raketu?

Veľkosť hlavy

Udáva sa v cm2 alebo in2 - pohybuje sa v rozmedzí 600 - 760 cm2

Väčšia hlava znamená, väčšiu plochu pre ideálne zasiahnutie lopty, čiže veľkú výhodu pre začínajúcich hráčov. Vďaka zväčšenej hlave Vám raketa pomôže loptičku razantnejšie odpáliť. Na druhú stranu raketa s menšou hlavou je presnejšia, rýchlejšia a vyžaduje už značnú dávku tenisového umenia.

Obecně rozeznáváme 4 kategorie velikosti hlavy rakety:

Označenie veľkosti Veľkosť v cm2
super oversize väčší než 740 cm2
oversize 690 - 739 cm2
midplus 601 - 689 cm2
midsize menšia ako 600

Hmotnosť rakety

✦ Udáva sa v gramoch bez výpletu

Hmotnosť rakety sa radí medzi najdôležitejšie parametre pri výbere. Ľahkú raketu odporúčame začiatočníkom, keďže je lepšie ovládateľná, ale aj menej presná. Ťažká raketa, obľúbená u pokročilejších hráčov, je horšie ovládateľná, ale urobí viac práce za vás vďaka väčšiemu švihu.

Rakety môžeme rozdeliť do nasledujúcej tabuľky:

Označenie veľkosti Hmotnosť
ultra ľahká menej ako 240 g
ľahká 241 - 280 g
stredne ťažká 281 - 300 g
ťažká viac ako 301 g

Dľžka tenisovej rakety

Tenisová raketa musí veľkostne korešpondovať s výškou hráča ktorá sa s vekom prirodzene mení. Aj tak si radšej zapamätajte, že tenisová raketa pre deti by mala merať do 680 mm, pre dospelých 680-690 mm a tenisová raketa pre vyššiu hráčov i nad 690 mm.

Tenisové výplety

O výpletu sa občas hovorí ako o "srdci rakety" a pre mnohých hráčov je chybne až druhoradú záležitosťou. Väčšina hráčov strávi 6 mesiacov testovaním rôznych rakiet a iba 6 minút výberom výpletu, čo je zle. Každý hráč má iné potreby a preferencie, a preto je potrebné identifikovať pre určité skupiny hráčov najvhodnejšie typy výpletov.

Vlastnosti výpletov stručne:

  • menšie napnutie strún generuje väčší zosilnenie
  • viac napnuté struny umožňujú viac kontroly
  • redší vzor výpletu umožňuje viac rotácie a zosilnenie
  • hustejšie vzor výpletu umožňuje viac kontroly
  • tenší priemer strún produkuje viac rotácie a zosilnenie
  • hrubšie priemer strún umožňuje viac kontroly a menej rotácie

Typy výpletov

Syntetické struny- jednoznačne najpoužívanejší typ výpletov, ktoré sa na trhu vyskytujú v najväčšom množstve. Sú ideálne pre široké spektrum hráčov a zároveň sú najlepšie cenovo dostupné.

Prírodné struny- najkvalitnejšie struny súčasnosti, vyrábané väčšinou z hovädzích alebo ovčích čriev. Odporúčajú sa pre hráčov, ktorí trpia problémami s ramenom či lakťom. Tieto výplety výborne tlmí nárazy a šetrí ruku, na druhú stranu sa vyznačujú krátkou životnosti a vysokou obstarávacou cenou.

Hybridné výplety- Kombinované výplety dvoch rôznych typov.
Tenisové omotávky

Omotávka ovplyvňuje výkon aj pocit z hry. V závislosti na kvalite viac či menej saje či odvádza pot, obmedzuje pootočenie alebo vypadnutie rakety a ovplyvňuje aj veľkosť rukoväte.
Na čo vlastne omotávky sú

  • odvod potu z dlane ruky v priebehu hry
  • komfortné držanie rakety (zamedzenie pootočenie či vypadnutiu rakety)
  • úprava veľkosti rukoväte

 

Hrúbka rukoväti

Dôležitou súčasťou každej rakety je jej rukoväť (grip), ktorý sa vyrába v niekoľkých prevedeniach (hrúbkach). Všeobecne platí, že najbežnejšie veľkostí pre priemerného muža je grip L4. Pre väčšiu mužskú ruku potom L5 a naopak pre menšiu mužskú dlaň volíme veľkosť L3.

Veľkosť L3 sa bežne volí aj pre ženy, najčastejšie však veľkosť L2; ženy s menšou dlaňou potom môžu skúsiť aj veľkosť L1.

Tenisové lopty

Tenisové loptičky patrí k základnému vybaveniu každého tenistu a delia sa na tlakované a netlakované.

✦Tlakované lopty

Tlakované lopty sú najpoužívanejším typom loptičiek. Sú plnené vzduchom, sú pružnejšie, ich tvrdosť však časom klesá. Pri profesionálnych zápasoch sa tieto druhy tenisových lôpt vymieňajú už po pár setoch, však amatérom vydrží niekoľko týždňov.

✦ Netlakované lopty

Netlakované lopty sú najkvalitnejšie tenisáky, majú špeciálnu štruktúru, ktorá môže byť naplnená napr. Mikropráškem (Tretorn Micro X) a ich trvanlivosť je dlhodobo stála. Kvalitu lopty tiež pozitívne ovplyvňuje prímes jadra loptičky - väčšinou titaniová, a vlastné plsť lopty - melton.

Netlakované lopty sa vyznačujú dlhou životnosťou a ani po dlhšom používaní nestráca svoje herné vlastnosti.

Rozmery a hmotnosť tenisovej loptičky

Tenisové loptičky musí mať presne danú veľkosť, váhu, deformácii a odraz, aby mohli byť schválené pre regulárnu hru. ITF (International Tennis Federation) presne definuje priemer tenisovej loptičky a to na viac ako 2 a pol palca, a menej ako 2 a 5/8 palca. Jeho priemer sa pohybuje v rozmedzí od 6,35 do 6,67 cm. Hmotnosť tenisovej loptičky sa pohybuje od 56,7 do 58,5 g, odskok ďalej činí 135 až 147 cm po dopade na pevný podklad z výšky 254 cm. Je daná tolerancia prednej deformácie tenisovej loptičky od 0,56 do 0,74 cm, ďalej tolerancia zadnej deformácia je od 0,89 do 1,085 cm.

Z čoho sú tenisové lopty vyrobené

sú vyrobené z pevnej gumovej duše a ďalšich prísad. K potiahnutiu tenisových loptiček sa používa najčastějšie melton. Melton je vlnená tkanina, z ktorej vzniká plsť a ktorá sa danou technológiou fixuje do rovnomerného povrchu. Loptička je ďalej nahuštená vzduchom.

 

 

Stolný tenis
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Ako vybrať rakety na stolný tenis

Kvalita vašej nech útočné, či obrannej hry závisí hlavne na kvalite a správnom výbere vašej rakety na stolný tenis. Kúpu pingpongové rakety by teda malo predchádzať základné zoznámenie s typmi, vlastnosťami a správnym použitím tejto športovej pomôcky.

Každá pingpongová raketa se skladá z dreva (dosky) a poťahu. Najmä typ a tvrdosť dreva a poťahu významne ovplyvňujú ráz vašej hry, a preto sa oplatí im venovať pozornosť. U pingpongových raket platí jedno pravidlo: čím väčšia rýchlosť, tým menšia je kontrola loptičky a naopak.

Pingpongové rakety pre obrannú hru (a pre začiatočníkov a mierne pokročilých) disponujú mäkším povrchom, ktorý zaručuje väčšiu ovládateľnosť a kontrolu lopty, na druhú stranu však znemožňuje naozaj rýchly úder. Pingpongové rakety pre útočnú hru sa potom vyznačujú tvrdším, nepružným povrchom, ktorý vám zaistí rýchlu rotáciu loptičky na úkor kontroly a vykrývanie úderov súpera.

Hrúbka poťahu pre:

  • univerzálny hru (a začiatočníkov) by sa mala pohybovať v rozmedzí 1,3-2 mm
  • útočnú hru v rozmedzí 1,5 mm a viac
  • obrannú hru v rozmedzí 1-1,5 mm.

Loptičky na stolný tenis

Loptičky na stolný tenis patrí k najzákladnejšiemu vybaveniu stolného tenisu. Ak si vyberáte vybavenie pre stolný tenis, je potrebné venovať pozornosť nielen stolom na stolný tenis alebo pingpongovými pálkám, pozornosť však treba tiež smerovať výberu správnym pingpongovými loptičkám.

Aj keď sú na trhu vo veľkej väčšine pingpongové loptičky s priemerom 38 mm, oficiálne priemer, ktorý je pre súťaže schválený ITTF (Medzinárodná federácia stolného tenisu) je 40 mm. Týmto došlo k tomu, že sa pomerne znížila rýchlosť a rotácie loptičky.

Pingpongový loptička je vyrobený z tenkej plastovej steny. Hmotnosť pingpongovej loptičky je 2,7g.

Stôl na stolný tenis

Vnútorné stoly na stolný tenis (interiérové pingpongové stoly)

Vnútorné stoly na stolný tenis sú určené výhradne do vnútorných priestorov, čím je myslené domov, do športového klubu, do telocvične a pod. Tieto pingpongové stoly sú vyrobené a prispôsobené len pre hranie v interiéri. Vnútorné stoly na stolný tenis sú určené pre miestnosti temperované a bez zvýšenej vlhkosti. Sú vyrobené z materiálov, ktoré neodolávajú poveternostným vplyvom, ktorým môžu byť napríklad slnečný svit, dážď alebo vietor. Tieto stoly na stolný tenis naozaj nezaobstarávajte pre vonkajšie hranie. Ak sa rozhodnete pre vnútorný stôl na stolný tenis, je potrebné počítať s dostatočnou hracou plochou.

Vonkajšie stoly na stolný tenis

Vonkajšie stoly na stolný tenis majú ďaleko širšie využitie, než pingpongové stoly interiérové. Výhodou týchto pingpongových stolov je ich celoročné využitie. Vonkajšie stoly na stolný tenis sú určené pre netemperované priestory s možnosťou vlhkosti, nie ako tomu je u vnútorných pingpongových stolov. Materiál vonkajších pingpongových stolov je odolný voči slnečnému svitu, voči dažďu a prípadným zmenám teplôt. Tieto stoly na stolný tenis sú vybavené antireflexnou vrstvou a UV filtrom a to proti negatívnemu pôsobeniu slnečného svitu.

Hracia plocha stola na stolný tenis - Aké parametre by mala mať hracia plocha pingpongového stola?

Stôl na stolný tenis má presne dané rozmery. Pingpongový stôl je 274 cm dlhý, 152 cm široký a 76 cm vysoký.

Hracia plocha stola na ping pong je rozdelená na dve polovice a to sieťkou na stolný tenis. Pingpongový stôl je buď zelenej, alebo modrej farby. Za žiadnu cenu nesmie byť stôl na stolný tenis lesklý.

Na okrajoch pingpongového stola je umiestnená 2 cm široká biela postranné a koncová čiara. Ďalej je potom každá polovica pingpongového stola ešte rovnomerne rozdelená 3 mm širokou stredovou čiarou rovnobežnou s čiarami postrannými (určené pre štvorhru).

Materiál

Pri hre je dôležité, aby sa pingpongová loptička po dopade na akúkoľvek časť hracej plochy rovnomerne odrazila, preto je výrobe stolom venovaná patričná pozornosť. Materiál hracej dosky ovplyvňuje cenu a model pingpongového stola.

Hracia plocha vnútorného stola na stolný tenis býva najčastejšie vyrobená z drevotriesky (väčšinou lisovaná z viacerých vrstiev dyhy). Procesu výroby je venovaný veľký dôraz. Je dôležité, aby sa drevo pri výrobe nekrútilo a poriadne preschnuté.

Hracia doska vonkajších stolov na stolný tenis je najčastejšie vyrobená z laminátu.

U značkových pingpongových stolov sú hracej dosky vyrobené zo špeciálnych profilovaných vrstvených hliníkových plátov s antireflexnou odrazovou vrstvou, ktorá zabraňuje odrazu svetla a oslnenia hráča. Odrazové vlastnosti pingpongovej loptičky sú však úplne rovnaké ako pri stoloch drevených.

Najkvalitnejšie pingpongové stoly majú spravidla silnejšie hornú dosku (rozmery 22 mm, 25 mm) a sú označené logom ITTF (Medzinárodná federácia stolného tenisu).

Odolnosť hracej dosky pingpongového stola

Dôležitou vlastnosťou hracej dosky je jej odolnosť. Doska interiérového stola na stolný tenis musí byť dostatočne odolná a to napríklad proti nárazom pingpongové rakety alebo proti manipulácii so stolom. Aby nedošlo k tomu, že po pár hrách bude doska viditeľne poškriabaná či poškodená, čo môže mať za následok zníženie kvality hry. Pri vonkajších stolov na stolný tenis musí byť hracia doska odolná hlavne proti dažďu či slnečného žiarenia.

Podlaha, na ktorú sa umiestňuje pingpongový stôl, musí byť za každú cenu rovná. Stôl na stolný tenis určite neumiestňujte na nestabilné podlahu. U vonkajšieho hranie stolného tenisu môžete byť rovnou podlahou obmedzeni, však sa snažte pre vonkajšie hranie zodpovedajúce podmienky prispôsobiť.

Ak sa zameriame na oficiálne pravidlá stolného tenisu, tak sa na podlahu v interiéri kladú presne definované požiadavky. To znamená, že by podlaha nemala byť svetlá, lesklá a klzká. Jej povrch rovnako nesmie byť tehlový, keramický, betónový a ani kamenný. Čo sa najvyšších súťaží týka, podlaha musí byť drevená alebo pokrytá špeciálnym materiálom.

Avšak, pre hranie doma takéto prísne pravidlá neplatia, ale nie je na škodu z týchto pravidiel aspoň trochu vychádzať. Stôl na stolný tenis určite neumiestňujte na podlahu, ktorá je klzká, pretože by mohlo dôjsť k častým pádom hráčov a tým pádom k zbytočným úrazom (vzhľadom k hranám stolu).

Najlepšie varianta podlahy je určite drevená podlaha, prípadne laminátová plávajúca podlaha (poprípade krytina z PVC), ktorá zvyšuje komfort pri došliapnutí nohy a zvyšuje stabilitu stola. Existuje aj špeciálny podlahový systém, ktorý je určený pre tých najnáročnejších.

 

 

Squash
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Ako vybrať squashovú raketu?

Začiatočník (rekreačné hráč)

Pre začiatočníkov sú najlepšie rakety vyvážené mierne až výrazne do ruky (menej ako 360 mm) - ponúkajú totiž nielen veľmi dobrú manévrovateľnosť a ovládateľnosť, ale tiež neunavujú ruku a predovšetkým potom zápästia hráča tak výrazne, ako by tomu bolo v prípade ťažšie rakety vyvážené do hlavy . Hmotnosť rakety pre začiatočníka, ktorý plánuje hrať aspoň 1x týždenne, by nemala presiahnuť 200 g.

Stredne pokročilý hráč

Stredne pokročilí hráči majú pomerne široké pole pri výbere rakety a všetko vyberajú podľa svojho herného štýlu. Muži vo väčšine prípadov volia rakety s hmotnosťou okolo 160 g vyvážením viac do hlavy (viac ako 370 mm), pretože uprednostňujú agresívnejší poňatie hry, ženy naopak vyváženie skôr na stred či do ruky (menej ako 365 mm), čo zaisťuje lepšiu ovládateľnosť a cit .

Závodný hráč

Kluboví a profesionálni hráči často volia útočné, do hlavy vyvážené, rakety s najpokročilejšími technológiami. Veľmi populárna je kombinácia extra ľahké rakety s hmotnosťou pod 150 g a výrazne do hlavy vyváženej rakety (viac ako 375 mm), čo umožnuje výborne skĺbiť ovládateľnosť rakety so smrtiacim útokom.

Technické parametre

Vyváženie rakety - udáva sa v milimetroch

Raketa môže byť vyvážená smerom do hlavy, na stred alebo do ruky. Všeobecne je vyváženie do hlavy dôležité pre zosilnenie úderu. Vyváženie do ruky pridáva na citu a lepšie sa tak kontroluje umiestnenie lopty. Odporúčame predovšetkým pre mierne pokročilejších hráčov.

Vyváženie do hlavy pomáha zosilniť úder, nie je potrebné veľký švih a doporučujeme pre pokročilých hráčov.

» Ako sa meria vyváženie

Vyváženie je merané od konca rukoväte smerom do hlavy rakety. Vyváženie si pri každej rakety merajú sami a raketa je vyvažovaná vždy vrátane výpletu a omotávky.

Hmotnosť rakety - udávame v gramoch vrátane výpletu

Hmotnosť squashových rakiet sa pohybuje od 145 g až po 240 g je vždy ovplyvnená materiálovým zložením. Rakety s hmotnosťou nad 180 g sú väčšinou vyrobené z hliníka či kompozitového materiálu, ľahšie rakety potom z rôznych stupňov grafitu.

Ľahké rakety vynikajú výbornou ovládateľnosťou a ideálne kontrolou. Ťažšie rakety (viac ako 200 g) doporučujem len pre rekreačný squash, prípadne pre úplne začiatky a ich jedinou výhodou sú nízke nároky na dlhý švih hráča.

Označenie hmotnosti Hmotnosť rakety v g
ľahká menej ako 156 g
stredne ťažká 156 - 180 g
ťažká viac ako 180 g

Veľkosť hlavy - udáva sa v cm2 nebo in2

V squashi nie je veľkosť hlavy tak dôležité ako tomu je v tenise. Vellikosti hlavy u squashových rakiet sa pohybuje v rozmedzí 450 - 510 cm2, keď sa prevažná väčšina rakiet má veľkosť hlavy 500 cm2.

Väčšia hlava znamená, väčšiu plochu pre ideálne zasiahnutie lopty, čiže veľkú výhodu pre začínajúcich hráčov. Vďaka zväčšenej hlave Vám raketa pomôže loptičku razantnejšie odpáliť. Na druhú stranu raketa s menšou hlavou je presnejšia, rýchlejšia a vyžaduje už značnú dávku squashového umenia.

Prevedenie rámu

Rám squashových rakiet sa vyrába v dvoch základných prevedeniach - s krčkom či bez krčku (tzv. Monoshaft).

Monoshaft má oproti rámu s krčkom výhodu hlavne pre útočných hráčov. Vďaka dlhším pozdĺžnym strunám má raketa väčšiu "trampolínový efekt", čo laicky povedané znamená, že sa dlhší struna viac natiahne a následne pri "zmrštenie" vydá väčší spätný ráz, ktorého výsledkom je veľmi razantný úder.

Squashové loptičky

jednotlivé loptičky pre squash sa rozdeľujú na 4 základné typy vhodné pre rozdielne kategórie hráčov s ohľadom na ich výkonnosť a herné schopnosti. Loptičky sa líšia svojím odskokom a sú určené pre rôzne kategórie hráčov, od detí a úplných začiatočníkov, cez dievčatá a ženy až po výkonnostných a profesionálnych hráčov.

Nasledujúci obrázok napovie, pre akú kategóriu hráčov je konkrétny loptička vhodný:

 

Okrem vyššie uvedených 4 typov značenie je možné sa stretnúť aj s loptičkami označenými jednou bielou tečkou- ich odskok je v rozmedzí medzi loptičkou s jednou žltou bodkou a loptičkou s jednou červenou bodkou.
Zahrievanie squashového loptičky

Vždy pred zahájením vlastnej hry alebo aj len tréningu je dôležité loptička zahriať na určitú teplotu. Platí nepísané pravidlo, že čím je vyššia teplota loptičke, tým väčšia je jeho odskok.

Studená loptička má výrazne horšie odskok a odraz než loptička optimálne zahriaty, predovšetkým to platí, ak je po dlhšiu dobu vystavený nízkej teplote alebo dokonca mrazu.

Ideálnym spôsobom zahriatie loptičky na "prevádzkovú teplotu" je postaviť sa k jednej z bočných stien v prednej časti kurtu a silnými údermi hrať loptičku o bočnú stenu. Čím väčší silou je loptička hraný, tým rýchlejšie sa zahreje na optimálnu teplotu.
Trvanlivosť a obmena loptičky

Squashový loptička je spotrebná vec a s jeho častým používaním dochádza k strate herných vlastností (pokles tlaku vzduchu vo vnútri loptičky) ak celkovému poškodeniu. Všeobecne platí, že loptičky s menším odskokom (2 žlté bodky) sa opotrebujú rýchlejšie ako loptičky s väčším odskokom.

Priemerná doba trvanlivosti loptičky je 2-3 mesiace (pri hraní 3x týždenne). Samozrejme všetko záleží tiež na hernom štýle daného hráča - silovějšímu hráči loptička určite nevydrží tak dlho ako techničtějšímu.

Zároveň odporúčame loptičky meniť zakaždým, keď sa na ich povrchu objaví nejaká výraznejšia trhlina, ktorá prudko zhoršuje herné vlastnosti.

 

Badminton

‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Pružnosť rakety

V stručnosti sa pružnosť rakety udáva v 3 základných stupňoch, niektorí výrobcovia však udávajú stupňov až 7.

K vysvetlenie pružnosti / tuhosti rakety platí 2 základné pravidlá:

» čím viac je raketa pružná, tým je lepšie ovládateľná a menej útočná. Odohraná loptička letí menšou rýchlosťou dlhšiu letovú trajektórií. Týchto loptičiek sa užíva pri úderoch cez celú dĺžku kurtu a obranných lobech na zadnú čiaru. Využívajú hlavne ženy a menej pokročilí hráči.

» čím viac je raketa tuhá, tým je útočnejší a horšie ovládateľná. Pri zasiahnutí loptičky je tuhá raketa stabilná, reaguje minimálnym ohnutím a generuje let loptičky o veľkej rýchlosti priamu trajektórií. Táto vlastnosť je veľkou výhodou pri smečoch a rýchlych drajvech. Využívajú hlavne muži a pokročilejšie hráči.

Pri každej raketě určujeme sedem tried pružnosti shaftu:

  • Extra Flexible (veľmi pružný shaft)
  • Flexible (pružný shaft)
  • Medium Flex / Dynamic (viac pružný shaft)
  • Medium / Dynamic (stredne pružný shaft)
  • Medium Stiff / Dynamic Stiff (stredne tuhý shaft)
  • Stiff (tuhý shaft)
  • Extra Stiff (veľmi tuhý shaft)

Vyváženie - udáva sa v milimetroch

Raketa môže byť vyvážená smerom do hlavy, na stred alebo do ruky.

Všeobecne je vyváženie do hlavy dôležité pre zosilnenie úderu. Vyváženie do hlavy pomáha zosilniť úder, zrýchľuje švih a údery sú tak svižnejšie a agresívnejší.

Vyváženie do ruky pridáva na citu a lepšie sa tak kontroluje umiestnenie lopty.

Meranie vyváženie

Vyváženie je merané od konca rukoväte smerom do hlavy rakety.

Označenie vyváženia Vyváženie v mm
do hlavy viac ako 315 mm
na stred 305 - 314 mm
do ruky menej ako 304 mm

Hmotnosť rakety - udávame v gramoch vrátane výpletu

V bedmintone nie je hmotnosť rakety až natoľko dôležitá ako napríklad v tenise, keďže hmotnostná škála nie je tak široká.

Zvyčajne sa hmotnosť vypletených rakiet pohybuje medzi 85 - 120 g. Hmotnosť väčšiny kvalitných rakiet sa dnes pohybuje medzi 85-100g.

Ťažšie rakety (120g a viac) sú často produktom starších technológií a odporúčajú sa len pre rekreačný bedminton. Ľahké rakety vynikajú výbornou ovládateľnosťou a dobrou kontrolou.

Rakety môžeme rozdeliť do nasledujúcej tabuľky:

Označenie hmotnosti Hmotnosť rakety v g
ľahká menej ako 89 g
stredne ťažká 90 - 93 g
ťažká viac ako 94 g

Dĺžka rakety

Štandardná dĺžka rakety je 665 mm. Tento parameter má vplyv na štýl hry, ale je znateľný až pri technicky správnom držaní rakety a často pri vhodnej kombinácii s veľkosťou hlavy rakety.

V súčasnosti vsádza väčšina výrobcov na predĺženú dĺžku rakety (675 mm). Predĺžená dĺžka zväčšuje oblúk opísaný raketou pri údere a vedie k väčšej intenzite úderu.

Tvar hlavy rakety je parameter určujúci veľkosť plochy, na ktoré možno odohrať dobrý úder. Už štandardom je, tzv. Izometrický tvar hlavy. Tento tvar hlavy zvyšuje optimálnu plochu pre zahranie dobré loptičky (tzv. "Sweet spot") až o 33%.

Loptičky na badminton

Z čoho sa loptičky skladajú:

  • telo loptičky
  • rýchlostný pásik
  • korková hlava (potiahnutá umelou kožou)

Materiál loptičiek

  • plastové loptičky- Ak ste začiatočník, alebo hľadáte košíčky iba pre rekreáciu, zakúpte si plastové bedmintonové loptičky, ktoré splnia v tomto prípade svoj účel. U týchto loptičiek sú prírodné brká (perá) nahradená tzv. "Sukničkou" či napodobeninou per vyrobených zo syntetického materiálu. Tí, ktorí s badmintonom začínajú, si s týmito loptičkami osvojí úderovú techniku. Ak začínate s perovým loptičkou, môže sa ľahko stať, že trafíte loptičku mimo korkovou hlavičku, čím môžete ľahko páperovu loptičku zničiť. Výhodou plastových košíčkov je ich dlhá životnosť. Nevýhodou môže byť horšia letová stabilita.
  • perové loptičky- Druhou skupinou loptičiek sú perové, ktoré sa hodia pre pokročilých a profesionálnych hráčov badmintonu. Títo hráči už nemajú žiadny problém s trefením lopty. Používajú sa prevažne v závodnom bedmintone. Tieto loptičky sa skladajú z 16-tich husích per, ktoré sú pevne zasadené do korkovej základne. Všetky perá musia mať rovnakú dĺžku, tj. Od 6,2 do 7 cm a sú pevne spojené niťou. Hmotnosť loptičky sa pohybuje od 4,74 do 5,5 g. Zaguľatené korková hlavička potom má priemer 25 až 28 mm. Ak hľadáte kvalitné páperový loptičku, tak potom siahnite po tom loptičky, ktorý je vyrobený z ľavého husieho krídla. Tie sú totiž najkvalitnejšie. Perové loptičky sú veľmi náchylné na poškodenie jednotlivých per. Síce sa nemusí zdať, ale sebemenší zalomenie pera má vplyv na kvalitu letu loptičky. Preto sa tiež počas hry spotrebuje aj niekoľko košíčkov. Bežná spotreba páperových loptičiek pri jednom zápase sa pohybuje cca 6 až 12 loptičiek pri štvorhre a 3 - loptičiek pri dvojhre.

 

 

Hokej

‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Výber hokejky

Najskôr si uvedomte na akú stranu potrebujete zahnutie hokejky. Ak je hráč ľavák alebo pravák nerozhoduje. Zahnutie určíte podľa toho akú ruku má dole.

Každá hokejka sa skladá z dvoch častí:

✤ Shaft (telo)
✤ Blade (čepeľ)

Materiál hokejky

Klasický materiál starších hokejok drevo bolo postupne nahradené karbónovým kompozitom. Kompozitové hokejky sú v súčasnej dobe najbežnejšie a zároveň najpredávanejšie hokejky. Medzi najväčšie výhody kompozitu patrí veľmi nízka hmotnosť a možnosť ľubovoľne materiál vrstviť a tvarovať.

Kompozitové hokejky:

✚ Nízka váha ➖ Hokejky sú drahšie
✚ Odolnosť voči vlhkosti a vode ➖ Nižšia odolnosť voči lámaniu
✚ Lepšie držanie aj vďaka gripovému povrchu (hokejka nekĺže) ➖ Nižšia odolnosť čepele na neštandartnom povrche
✚ Vyšši cit pri strele a vedenie kotúča ➖ Hokejka časom vymekne
✚ Lepší prenos energie pri strele a prihrávke  
✚ Široký výber rôznych modelov a variantov  

 

Drevené hokejky:

✚ Vysoká odolnosť ➖ Nízka odolnosť voči vlhkosti a vode
✚ Výdrž ➖ Vyššia váha
✚ Nízke obstarávacie náklady ➖ Horšie manipulácia s kotúčom
✚ Vyššiu výdrž čepele na neštandardnom povrchu ➖ Drevo stráca rýchlejšie svoje vlastnosti
  ➖ V dnešnej dobe obmedzený výber a dostupnosť

Tvrdosť hokejky

Pre veľa hráčov je parameter tvrdosti palice nepodstatný, ale pre amatérskych a poloprofesionálnych hráčov je veľmi dôležitý. Každá hokejka má tvrdosť vyznačenú na shaftu palice. Tento údaj značí ako ľahko sa palica prehne.

Najčastejšie je tvrdosť vyjadrená číslom. Čím vyššie číslo, tým tvrdší palica. Zároveň platí, že čím je palica tvrdšia, tým by mal mať hráč lepšiu techniku strely a silu potrebnú na efektivite strely. Medzi dospelými hráčmi je najobľúbenejší tvrdosť 87 - 95.

Tvrdosť Kategoria
35 - 50 extra mäkká žiak
50 - 67 veľmi mäkká junior
67 - 80 mäkká dorastenec
80 - 120 stredne tvrdá až tvrdá dospelý

Tvrdosť sa niekedy označuje aj počtom písmen X, čím tvrdšie, tým viac písmen X. Napr .: X-Stiff, XX-Stiff, XXX-Extra Stiff. Všeobecne možno povedať, že mäkšie palice užívajú útočníci strieľajúci švihom, tvrdšie potom obrancovia často strieľajúci náprah.

Dĺžka hokejky

Všeobecne sa dá povedať, že dĺžka hokejky by mala hráči dosahovať po bradu, keď hráč stojí na korčuliach a hokejku má opretú o špičku čepele. Inak je dĺžka hokejky individuálna vec. Ak je hokejka vyrobená z kompozitu je možné ju predĺžiť nadstavcom. V prípade, že je hokejka dlhá dá sa jednoducho skrátiť rezaním.

Výber korčúľ

kategória pokročilosti:

  • Poloprofesionálny a profesionálny hokej - tvrdé a maximálne pevné korčule zamerané na výkon a vysokú ochranu pre časté hranie.
  • Amatérsky hokej - pre súťaže na úrovni okresného prebor. Korčule majú pevnú topánku, ktorá poskytuje vyššiu ochranu.
  • Rekreačný a hobby hokej - korčule menšie tuhosti pre pravidelných hráčov tzv. bezkontaktného hokeja. Hodí sa pre hranie 1-2x týždenne.
  • Vhodné iba pre korčuľovanie - vzhľadom k pevnosti a povahe korčule je vhodná len pre rekreačné korčuľovanie, ale nie pre hokej.

štýl korčuľovania

Rozlišovanie korčúľ podľa štýlu korčuľovania má naozajstný zmysel hlavne v oblasti top modelov, ktoré vďaka použitým technológiám lepšie zodpovedajú filozofiu korčuľovanie hráča.

Frekvenčný štýl - pre agresívny herný štýl s rýchlymi štartmi, nečakanými otočkami a prudkým brzdením. Korčule prispôsobené korčuľovanie s vysokou frekvenciou.

Silový štýl - pre dlhšie sklz a väčšie oblúky, vyššia stabilita.

Univerzálny - klasické korčule, ktoré sú špecificky zamerané. Tieto korčule predstavujú kombináciou oboch vyššie uvedených typov. Jedná sa o najrozšírenejší typ korčúľ v najpopulárnejšej cenovej hladine. Je to ideálny typ pre pravidelne hrajúcich amatérov a hobby hráčov.
Podrážka
Materiál podrážky ovplyvňuje stabilitu, prenos energie a odvod vlhkosti počas hry. U korčúľ najvyššej kategórie nájdete aj rôzne otvory, vďaka čomu korčule vetrá.
Jazyk
Čím je jazyk silnejší, tým poskytuje hráčovi vyšší stupeň ochrany a zároveň zvyšuje komfort v mieste priehlavku. Základné modely pre rekreačný hokej majú mäkký ohybný jazyk. Najvyšší top modely môžu byť vybavené pevným vloženým chráničom.

Výber helmy

Pri hľadaní vhodného modelu je ideálne, keď volíte rovnakú značku akú ste už mali predtým. Ak kupujete helmu prvýkrát, odporúčame vyskúšať helmu spoluhráčov v kabíne.

Spôsob značenia

Veľkosť helmy sa uvádza pomocou označenia: S - small, M - Medium, L - Large, XL - Extra Large. Veľkosti jednotlivých značiek i modelov sa často líšia, preto je najlepšie poznať obvod hlavy, ktorý uvádzame pri každej veľkosti.

Ako zmerať obvod hlavy?

Krajčírskym metrom zmerajte obvod hlavy tak, že meter veďte v najširšom mieste nad ušami cez spánky a doprostred čela. Nameraný rozmer v cm porovnajte s veľkosťou vybraného modelu.

Väčšie alebo presnú?

Vhodné je zvoliť takú veľkosť, pri ktorej ste so svojim nameraným rozmerom dostali doprostred uvedeného intervalu, pretože v rámci rozpätia je daná veľkosť helmy dobre nastaviteľná. V prípade, že nameraný rozmer je na hranici dvoch veľkostí, je lepšie zvoliť väčšiu veľkosť, aby sa zabránilo nepríjemnému tlačenie.

Všeobecne by sa dalo povedať, že čím je helma pohodlnejšie, tým je vyššia cena a naopak. Lacnejšie modely sú vybavené penovou výstelkou, ktorá má svoju určitú tvrdosť a pri dlhšom hraní je potom helma nepohodlná a tlačí.

Hráčom, ktorí chcú na ľade stráviť viac času, odporúčame vybrať helmu pohodlnejšie. Nové technológie výroby ultra mäkkých pien z pamäťovým efektom alebo najnovšie gélové materiály drží vašej hlavu ako v bavlnke.

Takmer každá helma sa dá presne nastaviť podľa tvaru hlavy, ktorú má každý človek iný. Lacnejšie modely majú systém nastavenia veľkosti zaistený klasickými skrutky, ktoré sa povolia a po nastavení veľkosti opäť utiahnu. Prepracovanejší systém nastavenia veľkosti je rýchlym a jednoduchým povolením upínacieho systému, ktorý dovoľuje hráčovi utiahnuť požadované nastavenie priamo na hlave bez odobraní.

Výber rukavíc

Pre určenie správnej veľkosti rukavíc je najdôležitejšia výška hráča. Samozrejme sa vždy musí prihliadnuť aj silovému fondu jedinca. Je jasné, že hráč môže mať rozdielne proporcie tela a hlavne dĺžku prstov.

Všeobecne by sa dalo povedať, že každému hráčovi do výšky 170 cm budú sedieť rukavice vo veľkosti 13 ". Hráč, ktorý meria 170 až 180 cm bude potrebovať 14". A hráč ktorý je vyšší ako 180 cm bude potrebovať 15 ".

Ochrana prstov

Jeden z najväčších rozdielov medzi modelmi hokejových rukavíc je prevedenie a dômyselnosť penových chráničov. Čím viac rukavice chráni, tým viac sú určené pre závodný hokej plný najrôznejších stretov a sekanie do rukavíc.

Delenie prstov

Spôsob delenia prstov výrazne ovplyvňuje cit pre držanie hokejky a tým aj cit pre kontrolu a spracovanie puku. Lacnejšie modely majú prsty dvojdielne členené. Kvalitnejšie modely majú prsty trojdielny členené pre dokonalý cit a úchop palice.

Materiál rukavíc

Najpoužívanejším vonkajším materiálom na výrobu rukavíc je umelá koža, ktorá zaisťuje dlhú trvanlivosť a odolnosť. Niektoré môžu byť vyrobené z nylonovej sieťoviny, ktorá síce nezaručuje tak dlhú trvanlivosť, ale je ľahká a priedušná.

Použitým ľahkým nylonovým materiálom sú špecifické aj niektoré profesionálne top modely, ktoré sú z tohto materiálu vyrobené z toho dôvodu, že takým hráčom väčšinou nezáleží na tom ako dlho rukavice vydrží, ale aby boli čo najľahšie.

Chrániče holení

Pre určenie správnej veľkosti holenie je najdôležitejšie výška hráča. Samozrejme sa vždy musí prihliadať aj silovému fondu jedinca. Je jasné, že hráč môže mať rozdielne proporcie tela a hlavne dĺžky nôh.

Veľkosť chráničov holení sa uvádza v palcoch. Dĺžka holene sa meria od miesta kde priehlavok prechádza v holennú kosť až po stred kolenného kĺbu (jablká). Rozmer zmerajte krajčírskym metrom.

Pri výbere chráničov holení vyberáme najskôr podľa toho, ako často budeme hokej hrať. Pre rekreačných hráčov stačí základné modely bez odvetrávania s jednoduchou výstelkou. Kvalitnejšie vyššie rady majú výstelku delenou a vyberateľnou pre rýchlejšie vyschnutie a vyšší komfort počas hry. Tie najvyššie modely majú navyše dokonale odvetraný plast chrániče pre maximálnu priedušnosť.

Medzi najväcšie rozdiely patrí počet pásikov z pružnej gumy vybavené suchým zipsom. Čím viac upínací systém pásikov obsahuje, tým je pohodlnejšie a pre riadne upnutie chrániče na nohe je tak potrebné menšie sily.
Upínacie pásky toľko netlačí a chránič na nohe lepšie sedí. Posledným trendom je trojnásobný systém pásikov alebo upínacie pásky prekrížené.

Chrániče ramien

Pre určenie správnej veľkosti ramien je najdôležitejšia výška hráča. Samozrejme sa vždy musí prihliadnuť aj k silovému fondu jedinca. Je jasné, že hráč môže mať rozdielne proporcie tela a hlavne obvod hrudníka.

Veľkosti ramien sa väčšinou uvádzajú pomocou označenia; S - small, M - Medium, L - Large, XL - Extra Large. Pre správne zaradenie do určitej kategórie je rozhodujúci rozmer obvodu hrudníka.

Hokejové nohavice

Pre správny výber veľkosti nohavíc na hokej je rozhodujúce obvod pása, ako pomocné kritérium používame výšku.

Ako sa zmerať

Krajčírskym metrom zmerajte obvod pásu cez pupok a nameraný rozmer porovnajte v tabuľkách. Veľkosti sa môžu pre rôzne značky líšiť. Ideálne je zvoliť takú veľkosť, pri ktorej ste so svojim nameraným rozmerom uprostred intervalu. Hokejové nohavice tak najlepšie sedí.

Zvolené veľkosti by mala približne zodpovedať aj výška. Napríklad: ak meriate 180 cm a máte v páse 105 cm, tak vám sadne veľkosť XL.

Pri výbere hokejových nohavíc sa vyberá podľa toho aký stupeň ochrany potrebujeme podľa úrovne hry.

Ochrana- pre občasných rekreačných hráčov bohato postačí základný model nohavíc, ktorý má hlavnú úlohu chrániť stehná a v menšej miere aj oblasť ľadvín a kostrče.

Utahování- systém uťahovania nohavíc v páse je u všetkých modelov veľmi podobný. Najčastejšie je to riešené opaskom s prackou, ktorý býva často doplnený o šnúrku. Takmer každej nohavice sú vybavené gombíky pre pripojenie hokejových trakov.

Rozopínajúce nohavice- lepšie modely nohavíc majú možnosť rozopnúť nohavice nohavíc. Rozopnutím nohavíc sa výrazne zlepší obliekania výstroje. Navyše takto vybavené nohavice umožňujú obliekanie nohavíc is obutými korčuľami.

Chrániče lakťov

Veľkosti lakťových chráničov sa väčšinou uvádzajú pomocou označenia; S - small, M - Medium, L - Large, XL- Extra large atď. Veľkosť určuje dĺžka chrániča meraná od predlaktia k približne polovici bicepsu na ruky zahnuté do pravého uhla. Rozmer možno zmerať krajčírskym metrom po vonkajšom obvode ruky cez lakťový kĺb. Nameraný rozmer potom porovnajte v nižšie uvedených tabuľkách jednotlivých značiek (veľkosti sa môžu pre rôzne značky líšiť).

Ochrana- hokejové chrániče lakťov majú za hlavnú úlohu chrániť lakťový kĺb a predlaktia. Profesionálne vyššie modely majú tiež často predĺženú dĺžku pre zvýšenú ochranu predlaktia v spodnej časti a ochranu bicepsov v časti hornej.
Upínání- medzi najväčšie rozdiely v upínacích systémoch patrí počet upínacích pásikov a spôsob ich uchytenia. Základné chrániče majú vždy aspoň dva jednoduché pásiky z pružnej gumy zakončené suchým zipsom. Novinkou v oblasti zapínanie lakťov je rôzne kríženia upínacích pásikov a alebo trojitý systém gumových pásov.

 

 

Lyže
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Dĺžka lyží

Platí, že začiatočník bude spokojný na dĺžke 140 až 160 cm. Najbežnejšie dĺžky pre pokročilého budú do 160 cm u žien a 160 - 175 cm u mužov. Od 180 cm vyššie už pôjde ten, kto vie čo chce (vždy uvažujeme osobu neextrémních parametrov, teda zhruba 150 - 200 cm, 40 - 100 kg).

Šírka lyží

Šírky sjezdovkových lyží sa pohybujú od (najčastejšie) 66 mm v strede lyže vyššie. Po zjazdovkách sa dá samozrejme jazdiť aj na lyžiach omnoho širších, ale skúsenosť i praxe vrátane závodného lyžovania ukazuje, že pre zachovanie sjezdovkového charakteru lyží a ich optimálnu funkčnosť na upravených, teda u nás mnohokrát veľmi tvrdých tratiach, je neprehnaná šírka najvhodnejšia. Rovnako tak je najlepšie pre začiatočníkov aj pre pokročilých, ktorí chcú správnu techniku pilovať. Tieto "úzke" lyže na našom trhu aj v požičovniach dominujú, a tak väčšina lyžiarov práve po takýchto siaha.

Výška a váha lyže

Rekreačný jazdec bežných parametrov, ktorý správne vyberie úroveň lyže, zvyčajne nemá s výberom problémy. Zásadný vplyv majú tieto parametre len u extrémov. Lyže avšak pri jazde nepozná, ako je jej jazdec veľký / malý a koľko váži. Reaguje na sily, ktoré na ňu pôsobia.

Platí, že ľahší lyžiar, pokiaľ nejazdí extrémne dobre a rýchlo, produkuje nižšie sily prenášané do lyží, a tak užije lyže skôr kratšie a mäkšie. Také bývajú lyže pod 150 cm u dámskych modelov aj dlhšie.

Horšie na tom môže byť ťažká váha. Veľký lyžiar pôsobí na lyže dlhšími pákami a väčšou váhou, takže pri rovnakých rýchlostiach ako malý a ľahký zaťažuje lyže viac. To si vyžaduje lyžu trochu dlhšiu a v prípade lyžiarov veľa ťažší aj tvrdší. Najlepším riešením je siahnuť po lyži dosť výkonné, teda športové, a navyše s klasickou sendvičovou konštrukciou, ktorá si pôvodnú tuhosť v ohybe aj ďalšie dôležité vlastnosti uchováva najdlhšie.

Lyžiarske prilby

Veľkosť lyžiarske přilby- Správna veľkosť prilby je taká, že aj bez zapnutéj pásky pod bradou sa prilba pri zatrasení hlavou nepohne. Predkloníte Ak sa s rozopnutým podbradným opaskom, v tejto chvíli by vám helma nemala vôbec skĺznuť. Ďalej vás helma nesmie nikde tlačiť. Pri výbere helmy je dôležité venovať pozornosť ešte remienka, ktorý by mal byť pri jazde zapnutý a správne dotiahnutý. Obvod hlavy zmerajte pomocou krajčírskeho metra, merajte tesne nad obočím a meter veďte vodorovne okolo hlavy. Meter nesmie ísť cez uši.

Lyžiarske prilby s možnosťou regulácie veľkosťou

Niektoré prilby nemajú uvedené jedno číslo veľkosti, ale rozpätie. Jedná sa o prilby, ktoré sú vybavené mechanizmom na úpravu veľkosti - sú vybavené kolieskom v zadnej časti helmy - a teda majú možnosť upravovať veľkosť, sťahovať alebo povoľovať. Výhodou tohto mechanizmu tiež je, že ak si chcete pod prilbu nasadiť napríklad kuklu alebo čiapku, tak vám to prilba s reguláciou veľkosti hravo umožní.

Vetracie otvory lyžiarskych heliem

Lyžiarske prilby sa medzi sebou líšia systémom odvetrávania. Rozlišujeme systém odvetrávania pasívne, kedy sú v helme zabudované vetracie otvory, ktoré nemožno zatvárať, a teda nemožno ovplyvniť intenzitu odvetrávanie. Ďalej je potom systém aktívny, kedy môžete podľa potreby otvory zavrieť, alebo naopak otvoriť.

Pri lacnejších modeloch lyžiarskych prílb je odvetrávanie riešené vyberaním upchávok vnútri hlavy a pre reguláciu intenzity odvetrávanie musíte helmu zložiť. Naopak modely vyššej triedy sú vybavené mechanizmom, kedy možno odvetrávacie otvory ovládať na vonkajšej strane škrupiny, teda nemusíte helmu dávať dole. Helmy vyrábané technológiou in-mold sú vybavené lepším odvetrávacím systémom, pretože možno do vonkajšej škrupiny umiestniť viac otvorov.
Zateplenie lyžiarskych heliem

Väčšina lyžiarskych prílb je vybavená dostatočnou tepelnou izoláciou hlavy. Rozdiely možno zistiť najmä v materiáli ušnice. Niektoré dámske lyžiarske prilby sú vybavené zateplenými chlpatými ušnice. Ak je vonku mráz, pod helmu možno nosiť aj špeciálne čiapku, prípadne kuklu (pozri Lyžiarske prilby s možnosťou reguláciu veľkosťou).

 

 

Snowboardy
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Ako si vybrať snowboard?

Voľba snowboardu závisí od viacerých faktorov:
Či ste úplný začiatočník, stredne pokročilý alebo profík. Tiež do akého terénu a na aký štýl jazdy chcete dosku používať, či ste ťažší alebo ľahší jazdec, žena, muž alebo dieťa a v neposlednom rade rozhoduje aj cena.

Snowboard vyberáme výškovo asi k brade. Pokročilý jazdec môže dlhší. S kratším snowboardom sa lepšie učí a ľahšie sa ovláda. Kto začína na príliš dlhom snowboarde, môže sa s ním zbytočne trápiť a jazdu mu to môže znechutiť. Príliš krátky snowboard sa ale môže pretáčať.
Ťažší jazdec sa prikláňa skôr k dlhšej možnosti, závisí ale aj na pružnosti - tuhosti snowboardu.
Tuhosť, pružnosť snowboardu (flex)

Začiatočníkovi sa lepšie ovláda mäkšie snowboard. Odpustí mu chyby a nie je tak rýchly. Tvrdšie snowboardy sú vhodné pre pokročilých jazdcov a pre rýchlejšiu jazdu.
Čím je snowboard väčší, úmerne znesie aj ťažšieho jazdca. Ak vážite viac kíl, vyberte o trochu dlhši variantu dosky a ohlídejte si, aby nebol snowboard príliš mäkký.

Šírka snowboardu

Je potrebné dbať, aby špička a päta topánky nepresahovala cez snowboard viac ako asi 3 cm. Pre jazdcov s väčšími chodidlami sú vhodné snowboardy wide (označované W), pre ich väčšiu šírku. Tieto snowboardy sú zároveň vhodné do hlbšieho a neupraveného snehu.

Ako vybrať detský snowboard

Snowboardy pre deti sú napospol všetky konštrukčne podobné.
Snowboard vyberáme výškovo asi k brade, môže byť aj dlhšia až k nosu dieťaťa.

Ako vybrať dámsky snowboard

Dámske snowboardy bývajú konštruované s ohľadom na ženskú postavu, ťažisko a štýl jazdy. Bývajú trochu užší, inzerty pre viazanie sú nepatrne bližšie k sebe a celková konštrukcia snowboardu je mäkšia.
Nie je vždy nutné vyberať pre ženy iba dámske snowboardy, ale kto si nie je istý, nič tým nepokazí.

Snowboardové prilby

Snowboardové prilby sa líši od lyžiarskych okrem tvaru a dizajnu väčšinou mäkkými, popr. odnímateľnými kryty uší. Pre najmenšie deti sa môžu použiť rovnaké helmy, ako na lyže. Helmu na snowboard vyberáme zmeraním obvodu hlavy tesne nad ušami.

Tabuľka veľkostí heliem na snowboard:

Velikosť Rozmer v (cm)
XS 52-54 cm
S 54-56 cm
M 56-59 cm
L 58-60 cm
XL 60-62 cm

Chrániče na snowboard

Chrániče na snowboard patrí k základnej výbave. Chrániče chrbtice, šortky s chráničom kostrče a chrániče zápästia sú ideálnou ochrannou kombináciou pre maximálnu bezpečnosť pri jazde na snowboarde.

Veľkosť chráničov

Veľkosti chráničov sú očíslované podobne ako oblečenie - teda vo veľkostiach XS až XXL. Vyberte si teda veľkosť, v ktorej si obvykle kupujete oblečenie.

  • Chránič páteře- je pre mnohých snowboardistov základným a veľmi dôležitým súčastiam snowboardového vybavenia, ktoré zvýšia vašu bezpečnosť na zjazdovke a môže vás naozaj ochrániť pred vážnym úrazom. Dôležité je, aby vám chránič chrbtice padol a chránil vás po celej dĺžke chrbtice, to znamená od krčnej chrbtice až po kostrč. Druhou dôležitou funkciou je, aby vás chránič chrbtice nijako neobmedzoval v pohybe a nemal by vám spôsobovať neprimeraný lokálne tlak. Veľkosť chrániče chrbtice je najčastejšie udávaná rovnako ako veľkosť oblečenia, to znamená S, M, L, XL. Na chrániča je často uvedené, pre ako vysokého človeka je chrbticu určený. Niekedy je tam tiež uvedená dĺžka trupu od pása k ramenu, prípadne obvod pása. Nezabudnime tiež, že na chrbticu vždy nosíme na prvej vrstve funkčného prádla. Ako udržiavať páteřák- Chrániče chrbtice nie sú na údržbu nijako náročné. Niektoré modely majú dokonca odnímateľnú vnútornú časť, ktorú môžete jednoducho vyprať. Pozor si však dávajte na materiál, z ktorého je na chrbticu vyrobený, pretože môže byť poškodený rôznymi čistiacimi prostriedkami. Umývajte ho teda iba mydlovou vodou. Na čo si dávajte ďalej pozor je skladovanie chrániča. Chrbticu za žiadnu cenu nenechávajte dlhú dobu vo chladu, pretože plastové časti, pokiaľ zamrznú, môžu po nasadení chrániča prasknúť. Vyberte pre chrbticu také miesto, kde je sucho.

Výber správne veľkosti chrániče páteře (pre dospelé):

Veľkosť páteřáku Vaša výška v cm Dľžka trupu
S 151-164 cm 38-41 cm
M 164-178 cm 41-44,5 cm
L 178-188 cm 44,5-47 cm
XL 188-200 cm 47-50 cm

Výber správnej veľkosti chrániče páteře (pre deti):

Veľkosť páteřáku Vek Výška v cm Dľžka trupu
JR S 4-6 let 128 cm 30-33 cm
JR M 6-9 let 140 cm 30-36 cm
JR L 9-12 let 152 cm 37-41 cm
  • Chrániče panvy, kostrče, bokov - ochranné nohavice- tieto chrániče by vás nemali obmedzovať v pohybe, mali by byť dostatočne priedušné a súčasne s chrániče chrbtice by sa nemali obmedzovať. Neodporúča sa kupovať chrániče väčšie, ochrana potom nemusí byť stopercentné. Niektorí výrobcovia tiež ponúkajú riešenie, kedy na chrbticu a ochranné nohavice môžete zopnúť, čo umožní lepšie usadenie oboch chráničov na tele.

Ochranné nohavice zn.Snow:

Veľkosť Dľžka nohavic Šírka pása
S 39 cm 62 - 72 cm
M 41 cm 66 - 76 cm
L 43 cm 70 - 84 cm
XL 48 cm 76 - 100 cm

Rozmery sú len orientačné. Nohavice sú vyrobené z veľmi elastického materiálu

  • Chrániče kolien- Ďalšia časť tela, ktorá je v rámci snowboardingu najviac zaťažená a ohrozená, sú vaše kolená. Bohužiaľ, zranenia kolien je sprevádzané dlhodobou liečbou. Aby ste tomuto zabránili, stačí vám vhodná ochrana kolien, ktorú možno opäť zaobstarať za veľmi nízku cenu, teda sa naozaj aj do tohto chrániče oplatí investovať.

Snowboardové topánky

Rozhodujúce pre výber správnej topánky je jej veľkosť, celková tuhosť a odvetví, pre ktoré je určená.

Topánka by mala po utiahnutí dokonale objať nohu. Noha sa v topánke nesmie hýbať (nesmie sa dvíhať päta), nikdy však nesmie tlačiť. Dámska chodidlá sa vyskytujú v ďaleko viac rozličných tvaroch, preto je potrebné dať výberu viac času. Pozor na rozdielnosť pravého a ľavého chodidla, skúšajte vždy obe topánky.
Veľkosť snowboardových topánok sa označuje veľmi často systémom "EUR". Snowboardové topánky pre dospelých sú v rozsahu 36 - 50 EUR. Táto veľkosť určuje vždy veľkosť vnútornej stielky snowboardových topánok. Rovnako ako je tomu u výrobcov klasických topánok, tak je tomu aj u výrobcov snowboardových topánok, kedy sa veľkosť jednotlivých výrobcov líši.

 

Fitnes- Posilňovacie lavice
- Čínky
- Gymnastické lopty
- Švihadla
- Rotany

- Expandery
- Hrazdy a bradla
- Cyklotrenažery

- Eliptické trenažery
- Veslovacie trenažéry
- Lyžiarske trenažéry
- Vibromasážne stroje
- Bežecké stroje

- Rotopedy

- Steppery

 

Posilňovacie lavice
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Ako vybrať správnu posilňovaciu lavicu?

Cvičenie je veľmi dôležitá činnosť, ktorú prevádzuje mnoho ľudí po celom svete. Niekto chce schudnúť, nabrať svalstvo na leto, niekto cvičí zo zdravotných dôvodov a niekto sa cvičenie venuje na profesionálnej úrovni. Ale nie všetci si môžu dovoliť vstup do komerčných posilňovní, či už z časových, finančných alebo iných dôvodov a zariaďujú si posilňovne domáci.

Do domácej posilňovne si môže každý dať čo chce. A najčastejší vec v domácich posilňovniach sú práve posilňovacie lavice, ktoré sa líšia určením, prevedením, variablitou, a tiež samozrejme cenou, ktorá indikuje kvalitu, náročnosť prevedenia a prakticky všetko, čo lavice môže ponúknuť.

Cena nie je ale to jediné, na čo by sme sa pri výbere lavice mali pozerať. Pretože posilňovacie lavice nie je investíciou na mesiac, ale v najlepšom prípade nastálo, minimálne na niekoľko rokov, pripravili sme pre Vás tohto sprievodcu výberom posilňovacích lavíc.

Typy lavicou a ich variabilita

  • Bench lavice- Bench lavice sú základným vybavením každej posilňovne. Primárne slúži ku cviku bench press, najrozšírenejšiemu a najznámejšiemu cviku na rozvoj hrudníka. V priebehu rokov sa z bench presse stala doslova kultovou záležitosť. Každý chce vedieť, koľko zdvihne maximálne na bench, koľko v sériách atp. V prípade bench lavíc s nastaviteľnou lavicou možno cvičiť aj tlaky, rozpažky (čo sa prsných svalov týka) alebo cviky mimo hrudník požadujúcich iba klasickú alebo nastaviteľnú lavicu.
  • Nastaviteľné lavice- Hlavnou výhodou nastaviteľných lavíc je ich flexibilita. Moderné nastaviteľné lavice majú pozitívny sklon opierky (hore), tak negatívna (dole), vertikálne (90 °) a horizontálne (0 °). Samozrejme nie je nutné na lavici len ležať, môžeme na nej takisto vykonávať cviky v sede alebo v vzperu o koleno.
  • Šikmé lavice- Tento typ lavice má jeden jediný účel - premeniť vaše brucho na železo. Na šikmých laviciach sa cvičí sed-ľahy, a to buď s vlastnou váhou, alebo v prípade pokročilých i so závažím. V závislosti na cviku sa posilňuje buď priečne (rovné sklápanie) alebo šikmé brušné svalstvo (vytáčaním).
  • Rovné lavice- Hovorí sa, že v jednoduchosti je krása. A to potvrdzujú aj rovné lavice. Cez svoju jednoduchosť ponúka veľa cvikov od rozpažek (hrudník), pullovery (triceps), bicepsové zdvíhanie činky v sede (biceps), príťahy s jednoručkou v sede (ramená), až po výstupy na lavičku (nohy).
  • Scottová lavice- Scottová lavica slúži pre rozvoj bicepsov. Lakte sú fixované do mäkkej polstrované opierky, pomocou ktorej sa spúšťa ruke s činkou dole do pravého uhla alebo ľahko pod neho. Sú dva typy Scottovej lavice. Buďto iba s opierkou, pričom možno posilňovať s jednoručné alebo obojručné činkou (väčšinou zahnutú), ktorá sa odkladá na stojan pod opierkou. Druhým variantom sú lavice so zabudovanými tehličkami závažie, ktoré sa dvíhajú pomocou napojenej tyče. Tento variant je regulárnym posilňovacím strojom, nie len lavicou.
  • Hyperextenční lavice (hyperextenze) -Hyperextenční lavice sú primárne určené na posilňovanie chrbta (široký sval chrbtový). Nohy sú pri tomto cviku fixované mäkko čalúneným, väčšinou nastaviteľným adaptérom. Cvičí sa buď s vlastnou váhou, pokročilí môžu do rúk uchopiť závažia o ľubovoľnej hmotnosti.
  • Multifunkčné lavice- Súčasťou multifunkčných lavíc je kombinácia väčšinou troch a viac rôznych strojov na rôzne partie.

Na čo pri výbere nezabudnúť

Príslušenstvo

K laviciam je možné dokupovať aj rôzne príslušenstvo, ako napr. adaptér na fixáciu nôh, posilňovací sťahovací kladku, adaptér na predkopávanie a zakopávanie, Scottovu lavicu alebo prípadne celé stojany (na mŕtvy ťah a drepy, bench-press stojan alebo obyčajný stojan na činky a závažia ).

 

 

Čínky

‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Podľa čoho vyberať činky?

Podľa typu využitia činky vyberajte predovšetkým vhodnú dĺžku osi. Pre bežné vzpieranie možno využiť činky s dĺžkou 160 alebo 180 cm. Iný prípad nastáva vtedy, ak chcete činku využiť pre bench press vykonávaný na konkrétne bench lavici, ktorej súčasťou sú stojné tyče pre odloženie činky. V tomto prípade musíte poznať vonkajšiu rozteč týchto stojok a činku tejto rozteči prispôsobiť. Najčastejšie je možné v týchto prípadoch využiť osu s dĺžkou 180 cm, ale sú aj prípady, kedy je nutné zaobstarať osu dlhšiu.

Aký zvoliť typ upevnenia kotúčov?

Činkové osi ponúkajú dva základné systémy upevnenia činkových kotúčov. Prvý spôsob je upevnenie kotúčov na báze pružinové objímky. Tento spôsob je výhodný pre svoju nižšiu cenu a rýchlosť samotnej manipulácie s kotúčmi. Jednoduchým stlačením dochádza k roztvorenie objímky a jej stiahnutie z osi - manipulácia s kotúčmi je preto pomerne rýchla. Druhý spôsob je upevnenie závitom. Tento spôsob je výhodný pre vysokú pevnosť, drobnou nevýhodou je o niečo dlhšia časová náročnosť v prípade manipulácie s kotúčmi, kedy je nutné objímku vždy úplne vyskrutkovať a potom znovu naskrutkovať späť.
Typy kotúčov:

V ponuke kotúčov nájdete opäť niekoľko druhov kotúčov, ktoré sa od seba svojimi parametrami líšia. Čo do materiálu sa kotúče rozdeľujú na oceľové a cementové. Oceľové kotouče- ako už názov napovedá, sú vyrobené z ocele a sú tak v komerčné i nekomerčné sfére veľmi obľúbené pre svoju vysokú odolnosť. Často sa u nich môžeme stretnúť s dodatočnou povrchovou úpravou napríklad pomocou zmäkčené vinylové vrstvy či pogumovaním. Naproti tomu cementové kotouče- sú kotúče vyrobené z lisovanej cementovej náplne, ktorá je z vonkajšej časti potiahnutá veľmi tuhým plastovým skeletom, ktorý zaisťuje 100% tvarovú stálosť. Výhodou cementových kotúčov je podstatne nižšia obstarávacia cena. Pre tých z Vás, ktorí ste sa s cementovými kotúčmi doposiaľ nestretli nutné doplniť, že cementový kotúč je sám o sebe absolútne tvrdý, pevný a na účely domácich posilňovní dnes veľmi vyhľadávaný. Existujú tiež kotúče s vnútornými otvormi pre ruky, ktoré možno mimo činkovej posilňovanie využiť aj samostatne ako jednoručnú alebo obojručnú činku pre posilňovanie bicepsov i tricepsov. Tieto kotúče bývajú označované prívlastkom ERGO a môžu byť vyrábané ako z ocele tak iz cementovoé výplne.

 

 

Gymnastické lopty

‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Na čo si zaobstarať gymnastickú loptu?

Výber veľkosti a tvaru lopty záleží na veľkosti postavy človeka, na jeho fyzických schopnostiach a na vykonávanom cviku. Cvičenia môžu byť k posilňovaniu svalstva, k jeho preťahovanie či k nácviku stability sedu.
Gymnastická lopta je ale tiež vhodný pre tehotné ženy - a to k cvičenie pred, ale aj po pôrode. Gymnastická lopta hrá veľmi dôležitú úlohu pri rehabilitácii a rekonvalescencii, po úrazoch a operáciách a pomáha pri odstránení prebytočných tukových vrstiev.
Ďalšiu významnú úlohu hrá u trávenie voľného času s deťmi kedy im pomáha pri rozvoji ich psychomotoriky a zároveň berú cvičenie ako zábavu.
Osoby, ktoré majú sedacie pracovné prostredie, ocenia gymnastická lopta vďaka jeho vlastnostiam rovnať a posilňovať zakrivenie chrbtice. Je to vhodný náhradník miesto kancelárske stoličky, ktorý napomáha rovnému držanie tela.

Veľkosť gymnastickej lopty:

Optimálny priemer lopty vzhľadom k výške cvičiaceho
Vaša výška v cm Ø lopty v cm
od 150 45
150 - 165 55
165 - 175 65
175 - 185 75
185 - 195 85
195 a viac 95

 

 

Švihadla

‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Skákanie cez švihadlo pomáha k spevneniu pohybového aparátu, a zlepšuje svalovú silu, zlepšuje zmysel pre rytmus a tempo, čím napomáha rozvoju obratnosti.

Pri cvičení zapájame väčšinu svalov, výsledkom je pomerne vysoký energetický výdaj a redukcie váhy.

Športovci, ktorí vo svojej disciplíne potrebujú rýchle a svižné nohy používajú švihadlo ako nevyhnutný tréningový doplnok.
Pri skákaní cez švihadlo po dobu 10 minút spálite rovnaké množstvo kalórií ako pri rýchlosti behu 1 míľu (1609 m.) Za 8 minút.
Tento veľmi jednoduchý a účinný prostriedok k aeróbnemu cvičenie si tiež našiel cestu do fitcentier a mnohí tréneri a cvičitelia ho stále považujú za najlepšie vybavenie, ktoré môžete vlastniť.

Dĺžka švihadla:

Telesná výška Dĺžka švihadla
< 152 cm 2,15 m
152-168 cm 2,45 m
169-183 cm 2,75 m
>183 cm 3 m

 

 

Rotany
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Rotačný disk je vhodný pre zoštíhlenie postavy, predovšetkým v oblasti bokov a šikmých brušných svalov. Stačí sa na neho postaviť a pohybovať telom zo strany na stranu.

Ako na rotaně cvičiť?

Obvykle pohybujete hornou časťou tela proti smeru dolnej polovice tela, tým vzniká pohyb a formujete telo. Pre zvýšenie náročnosti môžete pohybovať iba spodnú alebo hornou polovicou tela. Je možné sa pomocou rukou pridržiavať napríklad nábytku a cvičiť len pas, nohy, zadoček a boky.

Či si už ste istí svojou rovnováhou na Rotaně, skúste cvičiť v zníženom sedu alebo drepu. Tak zapojíte aj veľkú časť svalov stehien a sformujete sedacie svaly. Je tiež možné cvičiť každou nohou na iné rotaně.

Výhodou rotany je malá veľkosť, je skladná a môžete ju so sebou zobrať na cesty. Zároveň s problémovými partiami môžete formovať aj ruky - ak použijete pri cvičení činky alebo textilné závažia na ruky.

Ako často a ako dlho cvičiť?

Rotanu môžete zaradiť do tréningového plánu cca 3x - 4x týždenne na 20 minút. Cvičiť každý deň hodinu týmto spôsobom je zbytočné. Pri chudnutí či formovanie postavy by mal byť pohyb pestrý. Pokiaľ počas cvičenia upravíte aj jedálniček, nemal by byť problém cvičením na rotaně schudnúť.

 

 

Expandery
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Gumové expandery ako moderné a univerzálne posilňovače sú vhodné pre aktívnych i rekreačných športovcov, vhodné pre domáce posilňovanie a sú dobre využiteľné pre rehabilitačné cvičenia. Umožňujú cviky, ktoré spevňujú svalstvo a zlepšujú celkovú fyzickú kondíciu.

Posilnenie a precvičenie

Hlavný účinok spočíva v dokonalom precvičení všetkých svalov na tele a posilnenie predovšetkým hlbokého stabilizačného systému chrbtice. Ten je v dôsledku sedavého zamestnania a nedostatočného pohybu oslabenie, čo vedie k častým bolestiam chrbtice a bolestiam ostatných kĺbov kvôli ich preťažovaniu.
Pri posilňovaní musí najprv dôjsť k spevneniu svalov dôležitých pre stabilitu a až potom tzv. periférnych svalov, ktoré vykonávajú samotný pohyb. Táto súhra nám potom pomôže vykonávať ostatné pohyby ľahko a bez väčšieho rizika poranenia.

Cvičením s expandery sa zvyšuje svalová sila, rýchlosť a vytrvalosť, čo sú základné zložky dobrej kondície. Zároveň sa zvyšuje množstvo svalovej hmoty a vďaka nej aj bazálny metabolizmus, takže môžeme ďaleko efektívnejšie chudnúť, pretože naše svaly potrebujú viac energie. Cvičenie s expandery môže byť zamerané na cvičenie pre spevnenie svalového korzetu alebo na kondičné cvičné, pri čom sa cvičí s väčšou intenzitou a cviky na seba nadväzujú.

Cvičenie s expanderom je vhodné pre všetkých, ktorí nemajú možnosť navštevovať fitness centrum a chcú si kvalitne zacvičiť doma alebo napríklad na cestách. Cvičenie je časovo nenáročné, expander je malý a veľmi skladný.

Cvičiť môžete ako s uchytením za nejakú oporu alebo len využívať k uchyteniu dolnej alebo hornej končatiny. Cvičiť dokážete aj na veľmi malom priestore a výber cvikov je natoľko veľký, že sa nudiť určite nebudete.

 

 

Hrazdy a bradla
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

hrazdy a bradlá sú skvelé posilňovacie pomôcky, ktoré sa hodia do každého bytu.

Posilňujete na nich vlastnou váhou predovšetkým svaly končatín paže a brušné svaly. Jednoduchá hrazda sa väčšinou pripevňuje do dverí, dverných zárubní, alebo sa navrtávat do steny.

Ako vybrať hrazdu?

  • pri výbere hrazdy dbajte na kvalitu spracovania a vhodnosť použitia.
  • dôležitá je tiež nosnosť hrazdy
  • kvalitný oceľový materiál a protišmykovú úpravu
  • na hrazde precvičíte brucho, prsné svaly, ruky, chrbát

Čo sú to bradlá?

  • pôsobí priaznivo na chrbtové svalstvo, na ramená a tricepsy
  • v kombinácii s hrazdou formujú celé telo
  • väčšinou sú skladné a ideálne pre domáce použitie

Ako cvičiť na hrazdě?

  • na hrazdě precvičítě celé brucho, prsné svaly, ruce, chrbát
  • cvičením na hrazdě získáte pevný chrbát a predejdete bolestiam chrbta
  • shýby patrí medzi základné cviky na hrazdě
  • kliky na hrazde alebo bradlách patria tiež mezi obľúbené cviky, ktoré posobí predovšetkým na prsné svaltstvo.

 

 

Cyklotrenažéry
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Cyklotrenažér je podobný rotopedu s tým rozdielom, že má závodnější geometriu podobnú bicyklom. Cyklotrenažér možno podstatne vyššie zaťažiť a tréningy sú intenzívnejšie a teda vhodné pre náročnejších užívateľov. Cvičenia na cyklotrenažéra má pozitívny vplyv na krvný tlak, optimálne zaťažuje srdce, zvyšuje vitálnu kapacitu pľúc, podporuje spaľovanie tukov a odbúrava celulitídu! S cyklotrenažéry sa bežné stretávame napríklad na lekciách speeningu vo fitnescentrách. Cyklotrenažér je ozajstná výzva pre tých, ktorí chcú naozaj trénovať!

Přečo vybrať práve cyklotrenažér:

  • u cyklotrenažéroch možno presne nastaviť aj veľmi vysokú záťaž.
  • cyklotrenažéry sú konštruované na intenzívny tréning.
  • cvičenia na cyklotrenažéra má pozitívny vplyv na krvný tlak, zvyšuje vitálnu kapacitu pľúc a efektívne podporuje spaľovanie tukov.
  • cyklotrenažér je tiež šetrný ku kĺbom a cvičením možno tiež príjemne relaxovať.
  • cvičenie na cyklotrenažéru pomáha spevniť celé telo a hlavne stehná, zadok a boky.
  • Ak ste vášnivý cyklista, tak Vám cyklotrenažér pomôže cez zimu s udržaním fyzickej kondície a v lete vyjdete na bicykli v špičkovej forme.
  • nie je treba vyhľadávať fitness centra a môžete cvičiť na cyklotrenažéry v pokoji domova.

Ako vybrať správny cyklotrenažér:

  • u cyklotrenažéra je veľmi dôležitá hmotnosť záťažového kolesa.
  • postrážte si nosnosť cyklotrenažéra, aby bol vhodný pre užívateľov.
  • pre väčšie pohodlie je potrebné sa pozrieť, či možno sedlo u cyklotrenažéra nastaviť vertikálne a horizontálne.
  • možnosť nastavenia výšky riadidiel je tiež dôležitá
  • stredové uloženie je pre cyklotrenažér dôležité. Pre dlhú životnosť sú optimálne kvalitné guličkové ložiská.
  • pre dnešné cyklotrenažéry je optimálna vysoké zaťaženie a čeľusťový brzdný systém domova.

 

 

Eliptické trenažéry
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Eliptický trenažér či orbitrack patrí v dnešnej dobe už k rozsiahlej skupine aeróbnych fitness strojov. Aeróbne cvičenie má blahodarný vplyv na srdce a cievny systém a pomáha bojovať s prílišným stresom a zaisťuje zvýšenie a udržanie dobrej fyzickej kondície.

Pravidelný tréning pomáha predchádzať vzniku vysokého tlaku alebo ho redukovať pri už vzniknutom ochorení. Ďalej má pozitívny vplyv na veľkosť tepovej frekvencie, dýchacie funkcie a srdca všeobecne. Trenažér zaisťuje spaľovanie tukov v tele, je vhodný pre chudnutie a zaisťuje tak navyše psychickú pohodu. Umožňuje zaťažiť komplexne veľké množstvo svalov tela a minimálne zaťažuje kĺby. Trenažér je určený pre všetky vekové kategórie. Využívajú ho najviac ženy, keďže zaťažuje zadok, a preto je vhodný pre spevnenie a vytvarovanie pozadia, plus zaťažuje aj hornej časti tela, takže ženám pritom výborne pomáha s chudnutím.

Ako správne vybrať eliptický trenažér?

  • pri výbere hľadíme na našu výšku a váhu
  • ďalej je nutné zvážiť požadovaný tvar kroku- vyhovujúce dĺžka môže byť vyššia alebo nižšia.
  • je potrebné rozlíšiť brzdný systém:

- Pásková brzda- výhoda systému tkvie v nízkej cene, ale musíme počítať s nevýhodami ako je hlučnosť, cukavý chod, pomerne rýchle opotrebovanie.

- Magnetický systém- je najčastejšia varianta, tu odpor pri šliapaní vytvára permanentný magnet, ktorý sa približuje alebo odďaľuje od zotrvačníka a mení tak intenzitu brzdného účinku. Jeho výhodou je tichý chod a dlhá životnosť.

- Elektromagnetický systém- najdrahšie eliptické trenažéry majú brzdný systém vyriešený elektromagneticky, kedy je brzdný prvok tvorený cievkou, ktorej veľkosť napätia a prúdu, a teda veľkosť indukovaného magnetického poľa, riadi počítač. Elektromagnet tak brzdí v rôznej intenzite zotrvačník. Tento brzdný systém umožní u daného eliptického trenažéra pracovať pri veľmi vysokej záťaži. Výhodou je tiež veľmi presné meranie pomyselnej prejdenej vzdialenosti, prípadne ďalších parametrov, a v neposlednom rade aj dlhá životnosť.

  • nosnosť a veľkosť rámu- Pre osoby s vyššou hmotnosťou je nutné voliť masívnejšie konštrukcie elipticalu, ktoré budú odolávať nielen vyššiemu silovému pôsobeniu na rám vo vertikálnom smere, ale aj intenzívnejšie sily v ťahu pôsobiace na rukoväti, za ktoré daná osoba ťahá. Všeobecne nosnosť a veľkosť rámu môžeme určiť podľa celkovej hmotnosti prístroja, muži a osoby s vyššou váhou budú preto voliť prístroje o vyššie celkovej hmotnosti. Osoby vážiacej okolo 100 kg, by mali zaobstarať prístroj s hmotnosťou minimálne 70 kg a viac. Väčší rám je potreba zaobstarať tiež pre osoby vysoké. Osoby menšieho vzrastu by si mali zaobstarať prístroje s menšou vzdialenosťou šlapiek, čo je dôležité z hľadiska záťaže bedier.
  • šliapací stred- vyskytuje sa vy dvoch variantách- kvalitnejšie prístroje majú šliapací stred ložiskový-ktorý je vhodný zejmnéna kvôli životnosti. Druhý typ je stred miskový-tento sa pomerne ľahko opotrebováva, čo poznáme podľa ohnuté tyče, na ktoré sú primontované pedále.
  • prepravné kolieska a stabilizačné prvky- výhodné z hľadiska komfortu pri používaní je zaobstarať variantu eliptického trenažéra s prepravnými kolieskami a stabilizačnými nastavovacími nôžkami. Dnes už túto funkciu ponúka väčšina modelov. Kolieska nám umožní jednoduchú prepravu stroja po jeho naklopenie. S prístrojom sa tak pohodlne manipuluje po miestnostiach, čo je veľmi výhodné, pretože celý prístroj je dosť ťažký a bez koliesok je manipulácia, najmä pre ženy, problémom.

Najvhodnejšia doba pre cvičenie, ak chceme spaľovať prebytočné tuky, je hneď ráno, kedy je hladina našich cukrov, ktoré sú uložené v tele ako zásobáreň energie v podobe zložitejších cukrov - v takzvanom glykogénu, najnižšie. V spánku sa veľká časť týchto zásob spotrebuje a telo ich potrebuje ráno doplniť raňajkami. Cukry sú naším organizmom využívané ako zdroj energie prednostne. Až potom čo sú vyčerpané, telo prechádza na oveľa energeticky potentnější tuky. Preto cvičenie ráno umožňuje rýchlejší prechod organizmu na spaľovanie tukov, čím je hladina cukrov nižší, tým pochopiteľne skôr dôjde k tomuto prechodu.

Dostatočne dlhá doba pri požadovaní tepovej frekvencii zaistí vyčerpanie a zásob cukrov a prechod na spaľovanie tukov, čo trvá nejakú dobu, uvádza sa, najmenej okolo 20 minút. Pre chudnutie je tak doporučované cvičiť najmenej 30 minút. Postupne môžeme predlžovať dobu tréningu na 45 a viac minút.

 

 

Veslovacie trenažéry
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Veslovacie trenažéry sú považované za jedny z najlepších foriem domáceho tréningu. Veslovací trenažér zaťažuje kompletne celú postavu, spevňuje chrbtové a brušné svaly a je účinný pre svaly nôh. Pre schudnutie cvičte ráno na lačno, kedy je hladina krvného cukru najnižšia a telo rýchlejšie siahne do tukových zásob.

Podľa konštrukcie a vytváranie odporu sa veslovacie trenažéry delí na veslovacie trenažéry:

  • tlmičové
  • magnetické
  • vzduchové

Je potrebné vždy vyberať podľa toho kto a ako na ňom má cvičiť. Iný veslovací trenažér bude vyhovovať pre kondičné veslovanie na spaľovanie tuku či spevnenie svalstva a iný pre veslársky tréning aktívneho športovca. Samozrejme je potrebné zohľadniť aj váhu a výšku osôb ktoré majú veslovací trenažér používať. Pre životnosť stroja a komfort cvičenie je najdôležitejšie spôsob regulácie záťaže a pojazd sedadla.

Ako veslovať správne na veslárskom trenažéri?

✦ Nastavte si najskôr záťaž zodpovedajúcí vašej sile, pokroku v cvičení. Veslársky záber zahajujú nohy, nasleduje trup a končí paže.

✦ Začíname so skrčenými nohami, máme mierne pokrčené nohy a natiahnuté paže
✦ Prvý záber patrí nohám - maximálna silou sa oprieme do opierok, chrbát musí zostať rovný
✦ V polovici pohybu nôh zapojíme aj trup a začneme sa zakláňať dozadu, chrbát stále rovný a paže natiahnuté

✦ Až potom zapojíme paže, trup pokračuje do mierneho záklonu a paže pritiahnu madlá až k spodnej časti hrudníka, v tejto polohe môžeme chvíli zostať a pomaly sa vracať do východiskovej polohy
✦ Návrat slúži na odpočinok, mal by byť dlhší ako záber. Návrat je prirodzene presne opačný, najskôr sa vracia paže, potom pokračujú chrbát a súbežne nakoniec nohy.

✦ Celý pohyb je prirodzený a ľahko si ho osvojíte. Dôležité je vykonávať pohyby rovnomerne a s zodpovedajúcou záťažou.

 

 

Lyžiařske trenažéry
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Na čo slúži lyžiarsky trenažér?

Je to efektívny trenažér pre zvýšenie fyzickej kondície a zdokonalovanie lyžiarskej techniky. Je to perfektná pomôcka, ktorá stimuluje presne tie časti tela, ktoré k lyžovanie každý lyžiar používa. Žiadny iný stroj vám takýto pohyb neumožní. Trenažéry používame aj pre rehabilitáciu.

Pri pravidelnom krátkom cvičení dokáže vaše telo nabrať svalovú hmotu, zlepšiť rovnováhu, rytmus a precíznosť oblúkov a celkovo tak výrazne zlepšiť techniku lyžovania.

Cvičenie na tomto stroji celkovo posilňuje svalstvo tela a kardiovaskulárny systém.

 

 

Vibromasážne stroje
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Jedná sa o vibromasážne stroje, ktoré fungujú na princípe vibrácií. Tie sú prenášané hlboko do svalov v celom tele, kde dochádza k ich reflexnému sťahovania, čo má pozitívny vplyv na efektivitu cvičenia. Zmeny na svojej postave poznáte, aj keď cvičíte napríklad len trikrát týždenne v krátkych intervaloch. Cvičenie zároveň zvyšuje celkovú pružnosť, telesnú obratnosť, zlepšuje krvný obeh, ale tiež umožňuje zlepšiť a posilniť metabolizmus aj lymfatický systém. To všetko pomáha pri redukcii váhy.

Pravidelné cvičenie posilňuje svaly a zvyšuje celkovú pružnosť a telesnú hybnosť, zlepšuje krvný obeh a posilňuje obehový systém.

Cvičenie na VibroGyme je mnohostranné a môžete ho využiť pre posilňovanie radu telesných partií.

Rozhodujúce faktory pri výbere VibroGym:

použitý systém vibrácií - horizontálne, vertikálne alebo kombinácie u dvojmotorových plošín maximálne zaťaženie stroja

Hľadáte VibroGym vhodný do vašej domácej posilňovne? Vyberajte z vibračných plošín s jedným motorom. Postačí pre bežné vibro cvičenie. Obvykle vytvára horizontálne, alebo vertikálne vibrácie. Vibrogym je ďalej vybavený počítačom s prednastavenými programami pre jednoduché ovládanie a používanie. Často majú aj snímač tepu, alebo merač telesného tuku pre kontrolu pokrokov v chudnutí.

Do fitcentier a wellnescenter sú vhodnejšie robustnejšie dvojmotorové vibračné plošiny, ktoré umožňujú súbežný systém vibrácií, horizontálne a vertikálne vibrácie vytvára synergický efekt.

Posilňovanie na VibroGyme

  • bežné, pomalé kľuky - pre posilňovanie bicepsov, tricepsov, bočných svalov
  • sklapovačky - ideálne pre stehná, zadok
  • vzpriamený postoj s pokrčenými kolenami - pre lýtka, zadok, brucho, alebo len tak pre relaxáciu

Cvičenie je bezbolestné, nie sú toľko namáhané kĺby a šľachy, ako na iných strojoch. Cvičenie slúži aj ako prevencia osteoporózy.

 

 

Bežecké pásy
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Ako vybrať ten správny bežecký pás?

Ak kupujete bežecký pás, potom iste chcete, aby Vám vydržal veľa rokov. Dôkladne preto zvážte, ako často plánujete behať a akú dobu, do úvahy zoberte aj Vašu hmotnosť, zvažujte ako vysoký komfort od pásu očakávate a podľa týchto parametrov vyberajte. Bežecký pás je technologicky zložitejšie kardio zariadení a podceniť napríklad parameter nosnosti či komfort širšie bežeckej plochy sa nevypláca. U bežeckých pásov v tomto smere platí zlaté pravidlo "čím viac, tým lepšie", preto čím je pás robustnejšie (ťažšie), čím má silnejší motor alebo čím širší a dlhší je jeho bežecká plocha, tým lepšie pre Váš pravidelný a ničím nerušený tréning.

Motor, rozmery, nosnosť

Vo vnútri každého motorového bežeckého pásu je inštalovaný veľmi silný elektromotor o sile 1 - 4 HP (konské sily), ktorý poháňa pás počas tréningu. Pásy s výkonom 1 - 2 HP sú určené pre skôr ľahšie postavy, pre občasný domáci tréning chôdze či pomalého až stredne rýchleho behu. Naproti tomu pásy s výkonom 2 - 4 HP už sa radí medzi výkonné pásy vhodné aj pre ťažšie postavy a každodenný intenzívny tréning. Ak sa obávate, že platí pravidlo "čím výkonnejší, tým hlučnejší", potom pre vás máme dobrú správu! Tu totiž platí, že skôr silnejšie motory sú v konečnom dôsledku menej hlučné.

Ak uvažujete o obstaranie bežeckého pásu, potom by pre Vás ako jeden z rozhodujúcich argumentov mal ďalej rozmer bežeckého pásu, poťažmo rozmer bežeckej plochy konkrétneho bežeckého pásu. Pásy s užšie a kratšie bežeckou plochou opäť poslúži skôr pre chôdzu a pomalší beh, naproti tomu pásy s širší a dlhší bežeckou plochou ponúknu podstatne väčší užívateľský komfort a to aj pri veľmi rýchlom behu.

Bezmotorový bežecký pás

Tak trochu samostatnou podkategórií sú tzv. Bezmotorové bežecké pásy. Tie fungujú na princípe pôsobenia ťažiskom proti naklonenej rovine. Taký pás, ako už názov naznačil, nemá žiadny motor a jeho rozhýbanie docielite vlastnou energiou. Tento typ tréningu je výrazne odlišný od behania na klasickom motorovom bežeckom páse a treba podotknúť, že často je účinnosť takéhoto tréningu porovnateľná práve s behaním na motorovom bežeckom páse. Dôležité je vedieť, že bezmotorové pásy sú svojou podstatou skôr simulácií chôdza do kopca a trénuje sa tu skôr chôdze alebo veľmi pomalý beh. Bezmotorový bežecký pás teda nie je určený pre behanie vo vyšších rýchlostiach okolo 6 - 10 km / hod. a je preto veľmi vhodným variantom pre tých z Vás, ktorým je bližšie práve tento typ pohybu.

 

 

Rotopedy
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Rotoped treba vyberať s ohľadom na výšku a váhu osôb, ktoré na ňom budú cvičiť. Aby malo cvičenie na rotopede ten správny efekt, je nutné neustále udržiavať telo v správnej polohe a nehrbiť sa.

Správne sedenie pri cvičení ovplyvňuje predovšetkým veľkosť rámu rotopedu, možnosť nastavenia sedlovky a individuálne nastavenie výšky riadidiel.

Športovcom, ktorí majú drobnejšiu postavu, odporúčame sa pri výbere rotopedu zamerať práve na výšku riadidiel pre pohodlný sed a rotopedy s menšími rámami.

Vyššie osoby by mali rozhodne voliť väčšie a masívnejšie rotoped, navyše vybavený ložiskami. Rovnakým spôsobom je potrebné vyberať rotoped, na ktorom budú šliapať užívatelia s rôznym typom postavy.

Na čo sa zamerať pri výbere rotopeda?

  • brzdný systém - väčšinou magnetický, ktorý zaisťuje plynulý a tichý chod
  • rám rotopedu - dívajte sa na dizajn, ergonómiu, dôležitá je zodpovedajúca nosnosť
  • záťažové koleso - od 4 do 10 kg, čím ťažšia, tým je zvyčajne chod plynulejší a tréning efektívnejšie
  • sedlo rotopedu - anatomicky tvarovaná, gelové sedlá; dôležité je možné nastavenie výšky, prípadne nastavenie v pozdĺžnom smere
  • riadidlá - polohovateľná
  • počítač - funkcia, meranie tepovej frekvenci

Aký je rozdiel medzi rotopedom a ergometrom?

Ergometer a rotoped sú v podstate rovnaké tréningové zariadenia, ktorá ponúka podobné funkcie a vyzerajú veľmi podobne. Rozdiel je veľmi jednoduchý a zároveň zásadný.

Ergometer je len vylepšeným typom rotopede, keď rozdiel medzi nimi je daný iba v konaní záťaže. Klasický rotoped používa magnetický a ergometer elektromagnetický brzdný systém, ktorý je možné riadiť elektronicky, tj. Počítačom. Dokáže tak úplne automaticky regulovať požadovanú záťaž, čo zaisťuje indukčná brzda, ktorá zabezpečuje rovnomerné dávkovanie meranej vo wattoch.

Ďalším rozdielnym parametrom medzi rotopedom a ergometrom je ten, že na rotopede si musíme sami sledovať hodnoty, ktoré rotoped ukazuje, a podľa požadovaného tréningového stupňa si musíte ručne uberať alebo pridávať stupeň záťaže.

Výhodou rotopedu je však samozrejme na druhú stranu nižšia cena. Ak nechcete vynaložiť tak vysoké náklady ako za ergometer, rotopéd vám k tréningu poslúži tiež veľmi dobre a dostatočne.

Nemusíte mať strach, že váš rotoped nebude mať žiadne elektronické funkcie. Aj rotoped obsahuje mikropočítač, ktorý dohliada na vašu tepovú frekvenciu, počet spálených kalórií, prejdené kilometre a podobne.

Prečo si vybrať práve rotoped?

Pravidelným tréningom s rotopedom posilňujete vaše srdce a zvyšujete vitálnú kapacitu plúc, má pozitívny vplyv na krvný tlak a znižuje kľudový a záťažový pulz. Cvičením na rotopedu znižujete riziko vzniku ochorenia srdca a tepien, pomáha predchádzať ochoreniam ako je infarkt, mozgová mŕtvica apod.

Domácím tréningom na rotopede ušetríme čas a náklady spojené s posilňovňou. Pri cvičení zaťažujeme stejné svalové partie, ako pri jazdě na bicykli, konkrétne sa tedy zameriavame na tvarovanie stehien, hýždí a brucha. Rotoped je ideálným pomocníkom pre chudnutie a formovanie postavy.

Doba tréningu by mala dosahovať alespoň 20 až 40 minút, po ktorých dochádza ke spaľovaniu tukov. Veľmi vhodné je strážiť si svoju tepovú frekvenciu a nepresahovať maximum. 3krát až 5krát týždenne trénujte po dobu 20 až 60 minút a uvidíte, že sa výsledky zaručene dostaví.

 

 

Steppery
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Pri výbere steppera sa riaďte niekoľkými odporúčaniami:

  • zvážte, ako často budete stepper využívať - pre častejšie využitie vyberte kvalitnejšie stojanový stepper
  • rozmyslite si, kto a ako na ňom bude šliapať
  • dôležitá je váha a výška osôb

Pre príležitostné šliapanie môžete využiť mini stepper (tiež twist stepper, známe sú jeho druhy ako klasický, bočné alebo s rukoväťou).

Typy stepperů:

Ministepper

Predstavuje lacnejší variant, tlmiče vyžadujú pravidelné mazanie a nevýhodou je limitovaná výška kroku (15-20 cm), ktorá obmedzuje intenzitu tréningu.

Stojanový stepper

Používa sa najmä v posilňovni, umožňuje cvičenie nohou v plnom rozsahu. Prístroj umožňuje nastaviť výšku kroku a odporu podľa zdatnosti a ciele tréningu.
Začiatočníci môžu využiť madlá, k zvýšenie stability a postupne prejsť na účinnejšiu formu bez držania.

Ako cvičiť na stepperu?

  • pre redukciu váhy cvičiť ráno na lačno - telo siahne počas cvičenia do tukových zásob
  • začiatočníci by mali cvičiť kratšiu dobu a postupne pridávať na intenzite, je chybou ihneď nastaviť vysokú záťaž
  • najskôr treba získať fyzickú kondíciu
  • pre schudnutie cvičte najmenej 30 minút - ale dajte si pozor, lacnejšie steppery a mini steppery dlhšie cvičenie dlho nevydrží
  • trénujte optimálne 3x týždenne, po cvičení nezabudnite na strečing a uvoľňovacie cviky
  • pre schudnutie zvoľte skôr nižší odpor šliapania a vyššiu frekvenciu krokov. Pre tvarovanie postavy zvoľte silové šliapanie (vyšší odpor) s menšou frekvenciou krokov.

 

Aerobic - Podložky, karimatky

- Bedýnky na step aerobic

- Zátěže

- Cvičebné gumy

- Posilňovacie tyče

 

Podložky, karimatky
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Podložky sú užitočným doplnkom, ktorý spríjemní Vaše cvičenia, sú skladné, ľahké, majú protišmykový povrch, vďaka ktorému sa počas cvičenia nepohybujú. Najskôr je potrebné vedieť, na aké cvičenie podložku potrebujete, ako často cvičíte

✦ pre občasné cvičenie stačí jednoduché karimatky

✦ pre intenzívne cvičenie investujte do kvalitnej gymnastické podložky

Dôležitá je predovšetkým intenzita cvičenia a ako veľmi to s cvičením myslíte vážne. Investície do podložky potom môže byť do stovky, ale aj tisíce za špeciálny cvičebný dosky na pilates a pod.

Podložky pre bežné cvičenie

Pre bežné fitness cvičenie vám stačí základná podložka, alebo karimatka. Dôležitý je materiál, ten by mal byť zdravotne nezávadný a dostatočne silný.

Na výber máte z rolovatelných a skladacích podložiek na cvičenie. Variantou sú tiež modulárne podložky, tie sú však drahšie.

Špeciálne podložky na cvičenie

Vychytávkou sú podložky z pamäťovej peny, ktoré sú vhodné pre náročné a hlavne pre opakujúce sa cvičenie.

Pěnový válec

Pěnový válec je univerzální sportovní doplněk, který se používá na cvičení, rehabilitaci a masáže. Cviky na pěnovém válci zlepší pružnost páteře, uvolňuj šíji a mezilopatkové svaly a uleví od bolesti zad. Válec Slouží jako pomůcka při protahování, stabilizační cvičení, pro trénink pružnosti a rovnováhy, strečink i posíleni vnitřních svalů, při cvičení pilates nebe jógy.

Cvičení na pěnovém válci
Válec je vyroben z pevné pěny, která nemění tvar a poskytuje pevnou a zároveň pohodlnou podporu při cvičení. Během cvičení se velice efektivně Aktivuj hluboké svaly trupu, Což zlepšuje rovnováhu a držení těla. Kulatý tvar válce není stabilní a nutí cvičícího aktivně zapojovat horní a dolní polovinu těla a posilovat břišní a zádové svaly. Pro začátečníky je určen půlválce, který poskytuje stabilní oporu.

Rehabilitace s pěnovým válcem
Válce se dále používají ve fyzioterapii, jako rehabilitační a regenerační pomůcka pro úlevách ztuhlým svalům a pro automasáže.
Masáž zlepšuje prokrvení pokožky, vazivové tkáně, svalů, šlach a vázu, zlepšuje látkovou výměnu. Tlaková masáž pomuze protáhnout hluboké svaly, které se nedají protáhnout běžným cvičením. Válec usměrnil optimální rozsah pohybu páteře.

 

 

Debničky na step aerobic
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Step aerobic čiže step sa stal v posledných rokoch jednou z najrozšírenejších foriem aeróbneho cvičenia. Jedná sa o vertikálny tréning, kedy cvičenci prekonávajú vystupovaním na step a sestupováním späť na podložku výškový rozdiel. Tým dochádza k podstatne inému zaťažovaniu svalstva dolnej polovice tela ako u bežného aerobiku.

Step Aerobic je veľmi účinná forma vytrvalostného silového aerobiku strednej až vysokej intenzity zaťaženia. Zakladá sa na vystupovanie na stupienok s výškou 15 - 30 cm vysoký. Táto "debnička" môže zvýšiť intenzitu práce pri cvičení oproti "normálnemu" aerobiku až o 30%. Pri cvičení dochádza k zvýšeniu vytrvalosti, posilnenie kardiovaskulárneho systému, spaľovanie podkožného tuku a tvarovanie dolných končatín a sedacích svalov, ale zároveň ide o cvičenie šetrné k nášmu kĺbovému a vazivovému aparátu.

Pre prvé vyšliapnutí na debničku je dôležité vedieť pár informácií: na stepu máme položenú vždy celú plochu chodidla ("nečouhají" nám chodidlá zo stepu), našľapuje cez pätu, nohy máme v kolenách neustále mierne pokrčené a ťažisko nášho tela je nachýlené vpred. Ak nám nejdú zladiť pohyby rúk a nôh, venujeme pozornosť iba dolnej polovici - teda prácu nôh. V okamihu zautomatizovanie pohybov dolných končatín sa vám podarí pripojiť ruky ľahšie.

 

 

Zátěže
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Je to obľúbená pomôcka pre posilnenie hornej a dolnej polovice tela, zvyšuje záťaž pri chôdzi alebo behu a napomáha tak k efektívnejšiemu posilňovaniu a výraznejšiemu spaľovani kalórií pri pohybových aktivitách. Možno ich umiestniť na zápästie, nohu a použiť počas posilňovania a cvičenia alebo pri behu. Odolné textilné záťaže sú ideálnou cvičebnou pomôckou.

Závažie sa zapína na suchý zips a je anatomicky tvarovaný pre vysoký komfort. Otvor na palce navyše zabraňuje kĺzaniu závažia po ruke.

Prečo si zaobstarať závažia na nohy a ruky:

  • spevní dolnú alebo hornú polovicu tela
  • mäkký, neoprénový materiál
  • uzáver na suchý zips a očko
  • cvičenie doma, na čerstvom vzduchu alebo vo fitness centre
  • noste je pri bežných domácich prácach
  • účinnejšie kardiovaskulárny tréning
  • ľahko sa používajú
  • ľahko sa skladujú

 

 

Cvičebné gumy
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Cvičebný pás je pomôcka, ktorá má široké využitie a je vhodná na precvičenie bench presse, mŕtvych ťahov a drepov. Možno ho použiť nielen k posilňovaniu, ale aj k efektívnemu preťahovaní. Neustálym napínaním a povoľovaním pásov sa zároveň zvyšuje alebo znižuje odpor, vďaka čomu sa skvele uplatňuje pri náprave porúch svalovej koordinácie, či rehabilitáciu po zraneniach a je veľmi účinný pri budovaní svalstva a zvyšovanie odolnosti.

Vzhľadom k svojej ľahkej váhe a malým rozmerom je gumový pás ľahko prenosný, a preto je ideálnou cvičebný pomôckou nielen v telocvični, ale aj doma.

Cvičenie s gumou posilňuje trup, výborné sú cviky na brušné a chrbtové svaly. S gumou sa ale dajú precvičiť všetky problematické partie, napríklad zadok, ruky a nohy. Cvičenie by malo prebiehať v pomalšom tempe, je to efektívnejšie a nedôjde k natiahnutie svalstva.

Na čo slúži posilňovací gumový pás

  • Využíva sa v rehabilitačných centrách, klinikách, telocvičniach, fitnes centrách, pri aerobiku aj pre domáce cvičenie.
  • Cvičenie je obzvlášť šetrné pre kĺby a šľachy, pretože silu odporu prispôsobíte vlastným možnostiam.
  • Posilňujú svaly a prispievajú k tvarovanie tela odstraňovaním nežiaducich tukových partií.
  • K posilneniu, precvičenie a spevnenie chrbtových svalov, ramien, bicepsov a tricepsov, zadku, dolných končatín a zvlášť svalov v hornej časti stehien.
  • Jeho využitie je vhodné u ochorení alebo vychýlenie chrbtice, chybného držania tela a ďalších svalových oslabenie rôzneho pôvodu. Môžeme tak predchádzať jednostranným pohybom a s tým spojenému chybnému zaťaženia alebo preťaženia.
  • Účinne s ňou potrápite aj problematické partie, ktoré sa inak posilňujú len ťažko.

 

 

Posilňovacie tyče
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Posilňovacia tyč je moderná posilňovacia pomôcka umožňujúca systematické posilňovanie všetkých svalových partií. Pri položení tyče na zem a jej zošliapnutí chodidlami možno prostredníctvom flexibilných gumových držadiel posilňovať svaly ramien a hornej polovice tela a opačným spôsobom možno potom tiež efektívne posilňovať dolnej končatiny.

Vďaka kompaktným rozmerom, nízkej hmotnosti, odolným flexibilným tiahlam a nízkej cene je posilňovacia tyč veľmi obľúbená.

Atletika - Atletická obuv

 

Atletická obuv
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Rozmery bežeckej obuvi značky LIBRATE:
Rozmer (francúzské čislovanie) Dľžka vložky (v cm) Číslovanie (v cm) podľa
PN-87 / O-91010
36 23,2 23
37 23,9 24
38 24,5 24,5
39 25,2 25
40 25,9 26
41 26,5 26,5
42 27,2 27
43 27,9 28
44 28,5 28,5
45 29,2 29

Ako vybrať bežeckú obuv

Bežecká obuv je tým úplne najdôležitejším vybavením, ktoré k behanie potrebujete. Preto sa oplatí jej výberu venovať čas aj starostlivosť tak, aby ste si odniesli presne takú topánku, ktorá vám dokonale sadne a pomôže vám k lepšiemu výkonu i k optimálnemu zdravie pohybového aparátu. Podľa čoho teda správnu bežeckú obuv vybrať?

Podľa použitia

Ak ste začiatočník, máte nadváhu alebo vás čakajú tréningy, je dobré siahnuť po tlmivé obuvi, ktorá zmäkčí dosah a pohlcuje vibrácie, čím chráni kĺby aj svaly pred nadmernou námahou. Na preteky a tréningy sú potom ideálne topánky s nižšou hmotnosťou, ktoré sú stvorené pre rýchlosť a dobrý kontakt s povrchom.

Podľa povrchu

Ak beháte prevažne na asfalte a prípadne na spevnených lesných či poľných cestách, bude pre vás ideálnou cestná obuv. Terénne bežecké topánky využijete, keď vyrážate medzi kameňmi, štrk, blato, sneh a do podobne obtiažneho terénu.

Podľa došľapu

Veľmi dôležité pre výber topánok je spôsob, akým došľapujú. Rozlišujú sa tri hlavné, a to došľap skôr na vnútornej strany chodidiel (pronácia), došľap na vonkajšej strany chodidiel (pupinace) a neutrálny došľap. Podľa týchto troch typov nájdete aj bežeckú obuv, ktorá je im tvarom podrážky prispôsobená.

Podľa veľkosti

U bežeckých topánok musíte k dĺžke svojho chodidla pripočítať ešte centimeter navyše, aby ste si pri behu nohy neodreli.

Bežecké tretry

Tretry sú špecifickou skupinou obuvi, ktorú ocenia bežci zameranie na určité disciplíny. Prednosťou tretier je veľmi nízka váha, minimum tlmenie (takmer žiadne) a predovšetkým využitie klincov v podrážke topánky pre maximálne efektívne odraz. Dobre je využijete na dráhe alebo v teréne.

Klince

Klince v tretrách sú vyrobené z kovu alebo keramiky. Zlepšujú běžcovu stabilitu, prenos energie a minimalizujú možné pošmyknutia. Väčšina klincov na tretrách má dĺžku od 5 mm do 12 mm. Najčastejšie potom 6 mm. Klince sa vyrába v troch základných tvaroch: pyramída, ihla a poschodové (tzv. "Vianočný stromček").

Typy tretier

Medzi základné patrí:

  • Tretry na šprint - majú veľmi tuhú dosku v prednej časti podrážky. V nej je uchytené väčšie množstvo klincov. Päta je maximálne odľahčená, pretože šprintéri trávia pri behu väčšinu času iba odrážaním prednou časťou chodidla s prstami. Šprintérske tretry sú maximálne aerodynamické, čo sa často prejavuje aj na usporiadanie klincov a krytie šnúrok.
  • Tretry na dlhšie trate - sú typické ohybnejšie doskou v prednej časti podrážky. Majú menej klincov. Celkovo sú pohodlnejšie a mäkšie, obzvlášť na päte. Tretry na dlhšie trate musí poskytovať dostatočný komfort pri zachovaní dôležitých bežeckých vlastností.
  • Krosové tretry - majú veľa zhodných znakov s tretrami na dlhšie trate. Ich podrážka je trvanlivejšia, aby odolala aj v náročnejších terénnych podmienkach. Poskytujú väčšie tlmenie na päte a celkovú stabilizáciu chodidla, čo sú vlastnosti, ktoré u tretier určených na dráhu nie sú potrebné.

 

Ochrana zdravie- Ortézy a bandáže

- Tejpovací materiál

 

Ortézy, bandáže
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Ortéza alebo bandáž?

Veľa ľudí sa stále pýta, či kúpiť bandáž či ortézu a či vlastne nejde o to isté. Keby išlo o laický pohľad, tak by sa dalo povedať, že ide o synonymá. Z mierne odborného hľadiska je základný rozdiel hlavne vo fixácii.

Bandáže sú väčšinou z neoprénového materiálu bez akejkoľvek fixácie.

Ortéza je naopak opatrená pokročilým systémom sťahovania a často sú súčasťou rôzne výstuhy pre maximálne spevnenie. Ortézy sú samy o sebe oveľa pokročilejšími pomôckami, ktoré sa používajú aj v pokročilej medicíne.

Dôvody používanie ortéz

Športovci používajú ortézy z niekoľkých dôvodov:

  • prevencia pred zranením
  • podpora po zranení (stabilizácia väzov či kĺbov)
  • fixácie a znehybnenie postihnutého miesta
  • termoschopnost ortézy pripraviť kĺb na športové vyťaženie

Ako vybrať ortézu?

Dôležitým faktorom pri výbere vhodného typu je uvedomiť si fakt, že športové ortézy primárne nezaručí vyliečenie daného zranenia, ale predstavujú možnosť prevencie či podpory po zranení. Najčastejšími užívateľmi týchto pomôcok sú športovci všetkých výkonnostných kategórií, ktorí majú dlhodobé problémy s pohybovým ústrojenstvom alebo sú po operačnom zákroku.
Náš jednoduchý sprievodca pomôže vybrať ten správny typ, ktorý vám zaistí lepší pocit pri športovej aktivite.

Výber veľkosti

Väčšina ortéz sa vyrába v rôznych veľkostiach a ich označenie je rovnaké ako u textilu (XS - XXXL). Niektorí výrobcovia uvádzajú veľkosť ako veľkosť obuvi v EUR alebo UK veľkosti.

Ak je veľkosť ortézy udaná v cm je potreba veľkosť zmerať.
Ako zmerať veľkosť ortézy?

Nameraný údaj by sa mal nachádzať v strede rozsahu veľkosti. Ak ste na hrane zvoľte radšej veľkosť väčšiu.

  • Koleno- Rozmer zistíme zmeraním obvodu kolena zhruba 5 cm pod stredom kolenného jabĺčka.
  • Kotník- Rozmer zistíme zmeraním obvodu členku zhruba 2,5 cm nad stredom hrotu členkové kosti.
  • Zápěstí- Rozmer zistíte zmeraním obvodu zápästia.
  • Loket- Rozmer zistíme zmeraním obvodu predlaktia približne 5 cm pod hrotom lakťovej kosti.
  • Rameno- Rozmer zistíme zmeraním obvodu hrudníka cez prsné svaly.
  • Chrbát- Rozmer zistíme meraním obvodu pása.

Prevodná tabuľka bandáží a ortéz- HOCK, LAFE, CANIS, RASK:

Tabuľka veľkostí zn.HOCK
Veľkosť S M L XL
Rozmery 35-30 cm 32-37 cm 33-38 cm 35-40 cm
Tabuľka veľkosti zn.LAFE
Veľkosť S M L XL
Rozmery 28,5-31,1 cm 30-33,6 cm 32-35,1 cm 34,5-39,2 cm
Tabuľka veľkostí zn.CANIS
Veľkosť S M L XL
Rozmery 28,5-31,1 cm 30-32,6 cm 35,1-34,4 cm 34,5-39,2 cm
Tabuľka veľkosti zn.RASK
Veľkosť S M L XL
Rozmery 18,2-21,3 cm 20,6-22,4 cm 21,5-24,7 cm 22,3-26,7 cm

 

 

Tejpovací materiál
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Taping, "tejping" je už niekoľko desiatok rokov stará metóda, ktorá pomocou špeciálnych nalepovacích pások zabezpečuje stabilitu a fixáciu kĺbov či svalov. Hlavným cieľom tejpování je poskytnúť podporu, znížiť opuch, uľaviť od bolesti, tejpovacia páska by mala zamedziť ďalšiemu poraneniu.
Tejpy existujú vo väčšine prípadov v bielej farbe, v poslednej dobe však prichádza na trh aj farebné varianty a veľa ľudí je tak zamieňa za kinesiotejpy- modernejšia verzia terapie svalov, ktorá sa objavila v 80. rokoch minulého storočia. Oproti klasickému tapingu kinesio neobmedzuje hybnosť postihnutého miesta a navyše podporuje jeho hojenie.

Na trhu existujú tiež tzv. podtejpy- je to molitanová podložka, na ktorú sa samotný tejp lepí. Tá zabezpečuje väčší komfort pri samotnej aktivite a tiež pri odlepovanie tejpu.

Funkcie tejpu:

  • Zlepšenie funkcie svalov
  • Podpora funkcie kĺbov
  • Ochrana proti cirkulačnému obmedzeniu
  • Aktivácia endogénneho analgetického systému

Taping-

✔ výhody- pevná fixácia, nižšia cena

✘ nevýhody- vyššia obmedzenie pohybu, Nemá liečebný účinok, krátkodobé nosenie

 

 

Športová výživa
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

BCAA- prečo je užívať?

BCAA - vetvené aminokyseliny L-Leucín, L-izoleucín a L-Valín tvorí významnú časť všetkých aminokyselín tvoriacich svalové tkanivo. Pod vplyvom intenzívnej fyzickej záťaže sa vyčerpáva energetická zásoba tvorená glykogénom a nastupuje tvorba energie z vetvených aminokyselín. Tejto nepriaznivej situácii je možné zabrániť podávaním vetvených aminokyselín - BCAA. V strave je v rade prípadov nedostatok BCAA. Preto ich podávanie v doplnkovej forme je celkom nevyhnutné pre športovcov a fyzicky zaťažovaných jedincov a pre osoby s nedostatočným príjmom bielkovín, prípadne pre tých, ktorí redukujú nadváhu znížením príjmu potravy a zvýšenou fyzickou aktivitou.

Vetvené aminokyseliny (BCAA) L-leucín, L-izoleucín a L-valín, patrí medzi esenciálne - nepostrádateľné aminokyseliny (ľudské telo si ich nevie samo vyrobiť) a tvoria tretinu svalových bielkovín. V priebehu športového výkonu, či už aeróbneho alebo anaeróbneho, dochádza k stratám BCAA a následkom je devastácia aktívnej svalovej hmoty. Podávaním vetvených aminokyselín v období pred začatím fyzickej aktivity je chránená svalová hmota pred devastáciou.

BCAA sú v tele dôležité pre

  • zvýšenie kvality a množstva svalovej hmoty
  • obnovenie sily a urýchlenie regenerácie
  • podporu novotvorby svalovej hmoty
  • ochranu svalovej hmoty pred poškodením namáhavým fyzickým výkonom
  • ochranu svalovej hmoty pred devastáciou v priebehu znižovania nadváhy
  • dostatok voľných vetvených aminokyselín pre tvrdý tréning
  • zvyšovanie absolútnej sily
  • spaľovanie tukov a redukcia nadváhy

BCAA v potravinách

Najväčšie množstvo BCAA sa vyskytuje v mliečnych výrobkoch a červenom mäse. Ďalšími prirodzenými zdrojmi BCAA sú všetky potraviny s obsahom proteínov. Strava väčšiny ľudí obsahuje dostatočné množstvo BCAA, ktoré je približne 25-65 mg na 1 kg telesnej hmotnosti. Športovci v intenzívnom tréningu zvyčajne užívajú 5 g leucínu, 4 g valínu a 2 g izoleucínu denne. Ochráni sa tak pred svalovými stratami a zvýši nárast svalovej hmoty.

Gainer - prečo ho užívať?

Sacharido - proteínové koncentráty typu Gainer slúži na dosiahnutie správnej telesnej váhy ako u všetkých športovcov, tak u bežnej populácie. Vďaka svojim vyváženým nutričným hodnotám je možné nimi dočasne nahradiť jedno jedlo denne. Športovcom slúži vďaka zvýšenie energetického zisku k vyšším výkonom a získanie sily, ktorá je nevyhnutná pre nárast svalovej hmoty. Dopĺňajú glykogénové zásoby vo svaloch, ktoré potom podporujú vyššiu výkonnosť a výdrž zaťažovaného organizmu.

Gainer je v tele dôležitý pre:

  • dostatočný energetický príjem pre zvýšenie objemu svalového tkaniva
  • efektívne zvýšenie zásob svalového glykogénu
  • obmedzenie tvorby tukového tkaniva
  • tvorbu poškodených membrán svalových buniek
  • budovanie sily
  • zlepšenú regeneráciu organizmu po ťažkom tréningu
  • ochranu svalovej hmoty pred poškodením v dôsledku fyzickej záťaže

Gainer - aké má zloženie

Gainer je tvorený sacharidy, bielkovinami (13-30%) a tuky, doplnený minerály, vitamíny a špeciálnymi doplnkami pre lepšie metabolické využitie týchto základných živín, zvýšený prísun energie a lepšiu psychickú odolnosť. Sacharidová zložka je vo forme jednoduchých cukrov (glukózy a fruktózy) a polysacharidov (maltodextrínu), ktoré pozvoľna uvoľňujú glukózové jednotky a priaznivo ovplyvňujú uvoľňovanie anabolického hormónu inzulínu. Bielkovinová zložka je tvorená zmesou najkvalitnejších zdrojov ľahko stráviteľných proteínov, ktoré obsahujú vysoké množstvo všetkých najdôležitejších (nepostrádateľných) esenciálnych aminokyselín. Tukové zložky sú v minimálnom množstve a to len vo forme esenciálnych (nepostrádateľných) polynenasýtených mastných kyselín, ktoré priaznivo pôsobia na regeneráciu poškodených membrán svalových buniek a nespôsobujú nežiaduce prírastky tukového tkaniva.

Gainer - ako sa používa

Sacharido-proteínové koncentráty sa používajú v objemovom tréningu pri zvyšovaní telesnej váhy, svalovej hmoty a sily. Výber a množstvo prispôsobíme v závislosti na telesnej váhe a požadovaným prírastkom aktívnej svalovej hmoty. Po ukončení tréningu sú vhodné pre doplnenie glykogénových zásob a tým zníženie únavy. Špeciálna kombinácia potravinových doplnkov prípravkom prináša zlepšenie metabolických funkcií organizmu a urýchlenie regenerácie.

Kreatin- prečo ho užívať?

Kreatín je svalový energizér, ktorý priamo zvyšuje výkon svalov a podporuje regeneračné procesy. Zlepšuje silové aj dynamické parametre výkonu. Výborné výsledky s kreatínom dosahujú kulturisti pri zvyšovaní svalových objemov. Kreatín prirodzene podporuje rast čistej svalovej hmoty a nepriamo tiež zníženie hladiny podkožného tuku. Široko užíva aj v lekárstve, pomáha kardiakom, osobám s akútnymi dychovými problémami a ľuďom v energetickej krízi. Kreatín nie je návykový alebo toxický ani pri väčších dávkach.

Kreatin - ako to funguje

Kreatín je prírodný, telu vlastná látka, ktorá spoločne s ATP (adenosintrifosfát) tvorí energiu vo svaloch. Táto energia je pri svalovej práci rýchlo vyčerpaná a stačí len na veľmi krátku dobu. Následne sa opäť obnovuje pôsobením kreatínu. Suplementáciou kreatínu pomocou doplnkov výživy zvýšime kreatínové rezervy vo svale a tým podstatne urýchlime tvorbu ATP energie. Väčšie silové výkony a lepšia regenerácia znamenajú i vynikajúce výsledky v budovaní svalovej hmoty.

Kreatín monohydrát preniká do svalových buniek. Obsiahnutá voda v molekule kreatinmonohydrátu vedie k zväčšeniu objemu svalovej bunky a zlepšenie metabolických procesov vo vnútri svalovej bunky. Umožňuje tak celkové zlepšenie svalovej činnosti, dovolí trénovať dlhšie a s väčšou intenzitou. Viac kreatínu vo svaloch znamená viac energie vo forme ATP hlavného zdroja energie pre svalovú prácu. Svaly majú dostatok energie a nemusia ju získavať nežiadúcim rozkladom vlastných svalových proteínov (katabolický dej). Pôsobenie kreatínu sa pozitívne prejavuje aj v pohotovom naplňovaní svalových buniek svalovým glykogénom a obmedzuje vznik kyseliny mliečnej. Svaly sú väčšie, plnšie a majú viac energie.

Kreatin je v tele dôležitý pre:

  • ako zdroj chemickej energie pre svalovú kontrakciu
  • hydratáciu svalových buniek
  • spoločne s ATP (adenosintrifosfát) tvorbu energie vo svaloch
  • zlepšenie metabolických procesov vo vnútri svalovej bunky
  • budovanie svalovej hmoty
  • naplňovanie svalových buniek svalovým glykogénom
  • obmedzenie vzniku kyseliny mliečnej

Ióntové nápoje - prečo je užívať

Za horúcich letných dní mnohokrát počujeme koľko ľudí podľahlo následkom horúčav a hlavne stále rovnaké frázy o dodržiavanie pitného režimu. Verte, nie sú to prázdne slová. Počas fyzického výkonu (a vo veľkých horúčavách obzvlášť) stráca naše telo niekedy až ťažko uveriteľné množstvo vody. A čo horšie, nielen vody, ale aj značné množstvo ióntov, čím sa celý organizmus môže dostať do silnej nerovnováhy, čo môže mať za následok aj kolaps. Predstavte si vaše telo ako motor, ktorý ženiete do vysokých otáčok. Ak ho nebudete dostatočne premazávať a chladiť, tak sa vám buď prehreje, alebo zadrie. A to sa stane aj s vaším telom. V lepšom prípade (napr. Keď sa nevenujete vytrvalostným športom, ale napríklad bodybuildingu, budete dostávať kŕče do patričných svalov a zníži sa váš ako silový, tak vytrvalostný výkon). Tomu sa dá pomerne ľahko zabrániť. A to síce užívaním vhodných iónových nápojov.

Ióntové nápoje sú v tele dôležité pre:

  • doplnenie strateného množstva tekutín
  • doplnenie minerálov a iónov, ktoré odchádzajú z tela spoločne s tekutinami
  • dodanie potrebného množstva energie (niekedy)
  • udržanie konštantnej hladiny výkonu
  • zabránenie negatívnych prejavov (napr. kŕče)
  • zabránenie kolapsu organizmu

Iontové nápoje- druhy

Tak ako všetky produkty aj ióntové nápoje môžeme rozdeliť do niekoľkých skupín. Delíme ich podľa toho, aký majú obsah osmoticky aktívnych látok (teda predovšetkým iónov). To sa tiež niekedy nazýva tonicita. Tieto koncentrácie potom porovnávame s krvnou plazmou (presnejšie s tonicitou krvnej plazmy). Ak majú rovnaký obsah osmotických látok ako plazma, a teda rovnakú tonicitu, nazývame je- izotonické nápoje. Ak majú nižšiu tonicity, hovoríme im- hypotonické nápoje. No a v treťom prípade (s vyššou tonicitou) sa jedná o hypertonické nápoje. Tak, ako sa líšia ich zloženie a koncentrácia, tak sa líšia aj ich použitie.

✦ Hypotonické nápoje

Hypotonické iontové nápoje sú najpoužívanejšie, a to predovšetkým pri aktivitách, kedy z vás doslova leje voda (beh, cyklistika). Presnejšie povedané pot, ktorý je ale veľmi málo koncentrovaný a jeho majoritnou zložkou je teda voda. Možno vám príde divné, prečo nepoužívať nápoje izotonické, o ktorých sa všade tak horúčkovito hovorí. Je to z toho dôvodu, že nápoje sú porovnávané s krvou, a vy naozaj krv nepotíte. Vy potrebujete do tela dostať to, čo z vás "tečie". A práve onomu riedkemu potu najlepšie zodpovedá hypotonický nápoj. Jedná sa teda predovšetkým skôr o doplnenie tekutín, než o nejakú zásadnú manipuláciu s ióntmi.

✦ Izotonické nápoje

Nájdu uplatnenie skôr tam, kde síce dochádza k veľkému poteniu, ale výkon netrvá tak dlho (obvykle nie dlhšie ako hodinu), ale pot je podstatne koncentrovanejší a nedochádza k tak extrémnym stratám tekutín. To nastáva u športov, ktoré sú síce vytrvalostné, ale je potrebné veľké množstvo svalovej sily (napr. squash, tenis a pod.). Pri svalovej práci je potrebné väčšie množstvo ióntov (hlavne Na, K, Ca, Mg).

✦ Hypertonické "nápoje"

Majú naozaj veľmi vysoké koncentrácie ióntov a pri športe uplatnení prakticky nenachádzajú. Sú to skôr liečebné roztoky a väčšinou sa ani nepodávajú ústne, ale aplikujú sa vnútrožilovo.

Mnohé nápoje zároveň nie sú len koktaily ióntov s nejakou tou príchuťou. Podľa určenia v ňom ďalej môžeme nájsť jednoduché cukry, ako pohotovostné palivo pre svaly pri veľkom výkone. Nápoje určené na dlhodobé aktivity (cyklistika), navyše obsahujú dávku kreatínu, ktorý napomáha získavanie energie z tukov a tým pokrýva energetickú spotrebu. Inokedy môžeme nájsť aj bielkoviny či aminokyseliny, ktoré zabránia rozpadu svalovej hmoty v priebehu výkonu.

Proteín-proteiny- čo je to?

tak ako väčšina látok, aj proteíny sa skladajú z určitých stavebných kameňov. V tomto prípade sa jedná o aminokyseliny, ktoré sa spájajú do rôzne (a väčšinou značne) dlhých molekúl, čítajúcích až niekoľko desiatok tisíc aminokyselín. Proteín je pre život nepostrádateľný. Je totiž základným stavebným kameňom prakticky všetkého, čo sa v tele vyskytuje. Od enzýmov cez medzibunkovú tekutinu až po oporný a pohybový systém (teda predovšetkým svaly - tie sú v podstate prakticky samý proteín). Proteín sa neukladá do zásoby, preto je potrebné ich pravidelne dodávať telu v strave.

Protein- proteíny - sú v tele dôležité pre:

  • podporu novotvorby svalovej hmoty
  • výživa a rast svalov, šliach, kože, kostí
  • ochranu svalovej hmoty pred poškodením namáhavým fyzickým výkonom
  • ochranu svalovej hmoty pred devastáciou v priebehu znižovania nadváhy
  • spaľovanie tukov a redukcii nadváhy
  • skrátenie doby regenerácie

Proteinové koncentráty - proč je užívat?

Základnou funkciou proteínových koncentrátov je získanie kvalitnej svalovej hmoty a kvalitnejšie regenerácie svalových vlákien. Sú ideálne pri intenzívnom tréningu pre výživu svalov na zvýšenie ich objemu, zvýšenie výkonnosti a skrátenie doby regenerácie. Tieto proteínové prípravky sú obohatené rôznymi doplnkami k zníženiu nežiaducich katabolických dejov vo svalovom tkanive (strata vybudované svalovej hmoty).

Proteinové koncentráty - aké majú zloženie?

Proteínové koncentráty sú tvorené najkvalitnejším proteínom, doplnené minerály a vitamíny pre ich lepšie metabolické využitie. Proteíny sú tvorené zmesou ľahko stráviteľných proteínov, ktorých základ prevažne tvorí špeciálna kombinácia dvoch najkvalitnejších zdrojov proteínu - 90% sójového izolátu a 80% koncentrátu syrovátkového proteínu (Whey Protein Concentrate WPC). WPC obsahuje všetky najdôležitejšie (nenahraditeľné) esenciálne aminokyseliny a až 26% tvoria aminokyseliny s rozvetveným reťazcom BCAA (svalové tkanivo ich obsahuje celú jednu tretinu). Sójový izolát je najkvalitnejší zdroj rastlinných bielkovín s vysokým obsahom antioxidačne pôsobiacich izoflavónov pôsobiacich proti škodlivým kyslíkovým radikálom vznikajúcich pri svalovej námahe. U profesionálnych aj kondičných športovcov so sklonom k ​​zvýšenej hladine cholesterolu je sójový izolát svojou funkciou najvhodnejšie riešenie zdroja proteínov.

Aké množstvo proteínov telu dodávať?

U bežnej populácie a rekreačných cvičencov, je to denne asi 1 gram bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti. Takéto množstvo je reálne dodať telu v dennej dávke jedla. Najkvalitnejšie z hľadiska výživy je proteín obsiahnutý v bielkoch vajec, mlieku, mliečnych výrobkoch (tvaroh), a mäse. O kvalite proteínu asi najlepšie vypovedá tzv. PER (proteín efficiency ratio) hodnota, ktorá nám udáva, koľko gramov svalového tkaniva sa vytvorí z jedného gramu prijatého proteínu. Pomyselným víťazom podľa tohto hodnotenia je syrovátkový proteín. Proteíny by mali byť obsiahnuté v 2-3 porciách jedla denne.

U športovcov je odporúčaný príjem 2 - 3 gramy na kg telesnej hmotnosti denne - podľa potreby a tiež fázy tréningu. Takéto množstvo ale už nie je príliš príjemné pre ľudský organizmus spracovávať formou prijmem v potravinách. Preto je vhodné používať potravinové doplnky. Pozor! - Nadmerný prísun proteínu neprimerane zaťažuje metabolizmus, spomaľuje proces regenerácie po záťaži a zvyšuje riziko poškodenia obličiek. Preto sa pri dávkovaní riaďte návody a príbalovým letákom. Každý prípravok obsahuje rôzne množstvo proteínov. Výber a množstvo prispôsobíme podľa príjmu ďalších doplnkov s obsahom proteínov (aminokyselín) a podľa fáza tréningu, aby sme prijali celkové požadované množstvo proteínu.

 

Hry a zábava- Šípky

- Petanque

- Stolný futbal

 

Šípky
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Ako vybrať šípky?

Veľmi dôležité je, aký máte terč. Na moderné elektronické terče sa používajú šípky s plastovými hrotmi, tzv. soft, na klasické (sisal) terče sa používajú hroty oceľové, tzv. steel.

Najdôležitejšou časťou šípok je tzv. telíčko, hlavným atribútom je váha. Tá je daná použitým materiálom, najmenej kvalitné a najlacnejšie je mosadz, potom sa používa zliatina niklu a striebra. Najkvalitnejšie a najdrahšie je zliatina wolfrámu a niklu. Čím menšie telíčko je skvelé pre čo najviac miesta v terči pre ostatné šípky.

Jednotlivé časti šípky:

Hrot:

  • oceľový hrot (klasické šípky):

dĺžka hrotu - micro (18mm), najpoužívanejšie midi (25mm) a maxi (36mm)

uchytenie hrotu - pevné hroty a pohyblivé hroty (pri náraze na pletivo terča sa hrot trochu zasunie, šípka sa okolo hrotu môže otáčať)

  • plastový hrot (elektronické šípky):

rozdeľuje sa podľa rozmeru závitu, ktorým sa hrot napája k šípke - je to 2BA (rozšírenejší) a 1/4 '' (palce)
Telo:

Materiál: v minulosti (ešte lepšie v histórii) boli šípky vyrábané z dreva. V súčastnosti sa na výrobu tela šípok používa mosadz, zliatina niklu a střííbra či wolfrámu a niklu. Dôležitá je pritom merná hmotnosť zliatiny (teda čím ťažšia, tým lepšia), ktorá sa odráža v priemere tela (čím tenšia šípka, tým viac a ľahšie sa ich zmestí do jedného miesta.

Mosadz: lacná, dobre opracovávateľná zliatina s najmenšou mernou hmotnosťou. Šípky z tejto zliatiny sú najhrubšie. Mosadz je tiež dosť mäkká, a preto sa ľahšie opotrebuje. Mosadzné šípky sú vhodné pre začiatočníkov. Sú lacnejšie a väčší rozmer v začiatkoch neprekáža.

Nikel / striebro: drahšia zliatina s trochu lepšími vlastnosťami ako mosadz. Väčšia merná hmotnosť aj tvrdosť.

Volfrám / nikel: najťažšia a najtvrdšia zliatina využívaná na výrobu šípok. Pomer prvkov v zliatine je vyjadrený percentuálnym zastúpením wolfrámu napr. 80%, 90%, 95%. Čím viac tým lepšie, to zvyčajne tiež znamená tým drahšie.

Tvar: existujú tri základné tvary, od ktorých sa potom odvíjajú rôzne variácie. Kľúčové pre výber je umiestnenie ťažiska.

barrel: ťažisko je uprostred a najväčšia váha je sústredená u ťažiska

torpedo: ťažisko je vpredu

straight: ťažisko je uprostred a váha je rozložená rovnomerne po celej dĺžke

Násadka:

materiál-

plastové (polykarbonát) - lacnejšie, môžu sa lámať konce držiace letku, drží dobre v tele šípky.

oceľové (hliníkové, titánové) - drahšie, závit je vhodné spevniť gumičkou, aby nedochádzalo k samovoľnému vytáčanie.

kombinované - najčastejšie sa kombinuje plastový spodok so závitom a hliníkový vrch násadky, ale na trhu sú aj kombinácie obrátené

dĺžka: extra short (28mm), short (38mm), medium (48-50mm)
Letka:

materiál- v minulosti boli používané letky z peria, neskôr letky papierové. V súčasnosti sa na výrobu letiek používajú polyestery, nylony a rôzne plastové fólie. Takže existuje mnoho druhov - napr. Dimplex, ribtex, polyester a pod.
Terče

Používa sa viac druhov terčov. Avšak pravidlá väčšiny súťaží uznávajú okrúhly terč s priemerom 18 '' (palec = 2,54 cm), s hracou časťou s priemerom 13 1/4 '' a rozdelený na 20 častí (výsečov).

Elektronické šípky: Terče sú vyrobené z plastu. Na povrchu terča je umelé sito z malých otvorov, do ktorých sa šípka s plastovým hrotom môže zapichnúť, bez toho aby terč akokoľvek poškodila. Obvykle sú tieto terče vybavené elektronikou, ktorá umožňuje voľbu hry, počítanie skóre apod. Tým sa výrazne zväčšuje škála ponúkaných hier a ich variantov, pretože bez elektronického počítania by rada hier bola ťažko hrateľná. Takéto terče sú buď nástenné - vhodné pre domáce využitie alebo stojanové, ktoré sú k videniu predovšetkým v herniach a reštauráciách. Na týchto terčoch je zvyčajne hra spoplatnená tzv. Kreditom.

Klasické šípky: Terče pre šípky s oceľovým hrotom sú vyrábané z rôznych materiálov. V súčasnosti sa občas objavia drevené terče, sú však tvrdé a náročné na údržbu (treba ich namáčať). Opakom drevených terčov sú terče papierové, ktoré sa veľmi rýchlo ničí. Najlepšie a najvyužívanejšie sú terče sisalové. Sú tvorené zo štetín agave sisalana. Rastliny rastúce v Mexiku a Afrike, používané na výrobu lán a povrazov. Dlhá tenké vlákna tejto rastliny sa stočia do tzv. koláčov, pokladajú sa do oválnej formy a zlisujú sa. Potom sa brúsi a farbí. Tieto terče sú kvalitné a predovšetkým trvanlivé. Ovšem nesmie prísť do styku s vodou.

 

 

Petanque
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Petanque je vonkajšia spoločenská hra vhodná prevažne na leto na piesočné pláže, či trávnaté povrchy.

Podľa čeho vybrať guľu na Petanque?

Tvrdost-

V prípade tvrdosťou súťažných gúľ platí, že čím je guľa mäkšia, tým menej odskakuje na tvrdom povrchu a má menšiu spätný ráz pri vysokom Lobu. Ľahšie sa ale otĺka. Naopak tvrdá guľa je vhodná na mäkký povrch a má tiež dlhšiu životnosť.

Pokročilí hráči a najmä dobrí ostreľovači preferujú mäkké gule. Pre amatérskych hráčov sú najlepšou voľbou polotvrdé gule. Sú univerzálne, vhodné ako pre ostreľovača, tak pre umiestňovacích na všetkých typoch povrchov.
Priemer

Priemer guľe by sa mal odvíjať od tvaru a veľkosti ruky a dĺžky prstov.

Najčastejšie priemery:

  • Pre mužov: 74-75 mm
  • Pre ženy: 72-73 mm

Hmotnosť

Najčastejšie hmotnosti:

  • Muži: 700 - 730 g
  • Ženy: 680 - 710 g.

Kvalita ocele

Gule pre pétanque sa vyrábajú z ocele v dvoch podobách - čistá nerezová oceľ a uhlíková oceľ.

Čistá nerezová oceľ je produktom najvyššej kvality. Guľa z tohto materiálu sa vyznačujú dlhou životnosťou, poskytujú mäkký "pocit" nerezovej ocele a vyžadujú len občasnú údržbu.

Guľa z uhlíkovej ocele poskytujú hrubší "pocit", chrómový a čierny povrch sa rýchlejšie opotrebováva a kvôli predchádzaniu korózie vyžadujú tieto gule občasné čistenie olejom.

 

 

Stolny futbal
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Stolný futbal, alebo je skvelá zábava pre partiu ľudí v krčmičke, alebo v domácej herni. Nestojí veľa a zábavy si s ňím užijete viac než dosť.
Stolný futbal, alebo multifunkčné stoly, si môžete zaobstarať aj domov, a naučiť sa hrať futbal ako majster.

Ako vybrať stolný futbal

Pri výbere stolného futbalu sa riaďte niekoľkými tipy:

  • pre domáce využitie vám bude stačiť základný model
  • zvážte, či si nepřiplatit za multifunkčný hrací stôl, na ktorom si zahráte nielen futbal, ale aj mini biliard, alebo stolný tenis
  • pre komerčné využitie objednávajte stolný futbal s mincovníkom, alebo na žetóny
  • dôležitým aspektom je tiež hmotnosť stolného futbalu. Všeobecne platí, že čím ťažšie stôl, tým kvalitnejší hra. Vďaka vyššej hmotnosti sa do odpalu loptičky budete môcť oprieť s väčšou silou a stolný futbal sa vám pri hre nebude hýbať z miesta.

 

Outdoor- Stany

- Spacie vaky

- Trekingové hole

- Hojdacia sieť a kreslá

 

Stany
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Ideálny "outdoorový" stan by mal byť nepremokavý, mal by ísť postaviť/zbaliť v priebehu niekoľkých málo minút a to aj v jednej osobe, mal by dokonale odolávať nárazom vetra a pri tom všetkom by jeho hmotnosť mala byť čo najmenšia. Výrobcovia väčšinou vyrába rovnaký typ stanu v niekoľkých materiálových variantoch podľa toho v ako náročných podmienkach bude stan používaný.

Aj v tých najmenej náročných podmienkach by sa nepremokavosť tropika mala pohybovať od 2 000 mm vodného stĺpca vyššie. Pri typickej búrke (v našich klimatických podmienkach) postačí vodný stĺpec aj 1 500 mm. Často je rozdiel v tom, ako ktorý výrobca túto hodnotu meria. U zodpovedného predajca sa ale nestretnete s promokavým stanom. U podlážky je ideálna hodnota od 5 000 mm. Podlážka je vystavená vysokému tlaku treba vtedy, keď na nej kľačíte. Väčšina výrobcov tieto limity spĺňa už v základných radoch. Pre bežné kempovanie a klasickú turistiku preto postačí stany už z týchto najnižších radov. Slabinou týchto stanov býva ich hmotnosť. Takže ak budete nosiť stan na chrbte, siahnite radšej po vyššom modeli s nižšou hmotnosťou.

Výška a hmotnosť

Výrobcovia udávajú, pre koľko osôb je stan určený. Jedna osoba zaberie minimálne 55 až 60 cm na šírku a stan by mal byť najmenej o 25 cm dlhší ako výška postavy. U dvojplášťových stanov sú brané do úvahy rozmery stanu vnútorného. Výška rozhodne o tom, či v stane budeme môcť stáť, sedieť alebo kľačať, alebo len ležať. Najľahší jednomiestne stany v súčasnosti váži okolo 1 kg, dvojmiestne v prepočte na jednu osobu medzi 0,5 až 1,5 kg. Tiež troch a viacmiestne stany vychádzajú tiež medzi 0,5 - 1,5 kg na osobu.

Rozdelenie stanov podľa prevedenia

Jednoplášťové stany- sú ľahšie a sbalitelnější do menšieho objemu, ale trpí svojou zlou priedušnosťou.

Dvojplášťové stany- tieto stany majú dve vrstvy. Vrchnej vrstve, ktorá zabraňuje prenikaniu zrážok, sa číká tropiko a vnútorný sa nazýva vnútorný stan. Vnútorný stan je spravidla tvorený nepriepustnú podlahou a veľmi dobre větrající kopulu s moskytiérou.

 

 

Spacie vaky
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Správny výber spacieho vaku je dôležitý pre pohodlné nocovanie počas turistiky a kempovanie.
Teplota spacieho vaku vychádza z jeho izolačných vlastností: úlohou spacáku je udržanie čo najväčšie množstvo tepla vytvoreného telom človeka. Toto je dosiahnuté vďaka mikropoduškám vzduchu vznikajúcimi medzi vláknami výplne. Čím viac pružnejšie a neliniově usporiadané (našuchorené) vlákna, tým viac vankúšikov vzduchu, lepšia izolácia a väčšie pohodlie a teplo.

Duté vlákno alebo perie?

Umelá vlákna alebo perie? Umelá vlákna sú dnes už natoľko kvalitné, že ak neplánujete zimnú expedíciu v mrazivých teplotách, zaobídete sa bez drahších pierových spacakov, ktoré sú navyše náročné na údržbu. Spací vaky z umelých vláken sú veľmi odolné, znesú časté pranie aj menej šetrné zaobchádzaníe.

Péřový spacák

  • Zahreje (izoluje) viac ako akákoľvek syntetika, preto je spacák z peria do danej teploty vždy ľahšie ako spacák z dutých vlákien.
  • Perie si dlhšie uchová svoje pôvodné vlastnosti (pomalšie starne). Človek si ho kupuje na 5 a viac rokov.
  • Perie ľahko navlhne a výhrevnosť spacáku prudko klesá s vlhkosťou. Ak teda vyrážate na viac nocí za sebou, počítajte s tým, že budete určite potrebovať teplejšie spacák, ako je predpokladaná najnižšia teplota.

Spacák z umelých vlákien

  • Je výrazne lacnejšie
  • Hreje (izoluje) aj keď je vlhký
  • Je vhodný aj pre alergikov
  • Je objemnejšie a ťažšie
  • Oproti péřovému má spacák z dutých vlákien výrazne kratšia životnosť (po 4 rokoch používania je v podstate zničený)

Ako pečovať o spací vak?

aby sme čo najviac predĺžili jeho životnosť, základom je správne skladovanie vaku, ktorému rozhodne nesvedčí dľhý pobyt v obale. Spací vak radšej zavestě (v garáži či v skrini) alebo nechajťe voľne stočený.

Vak vetráme a vysušujeme nielen po probudzení pod stanom, ale aj po návrate domov, a to dôkladne. Až potom je možné jej uložiť. Spací vak môžeme čas od času vyprať pri dodržení odporúčanej teploty.

 

 

Trekingové hole
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Trekingové palice vhodné pre Nordic Walking, lištovú alebo severskú chôdzu. Trekingové palice pomáhajú pri chôdzi zapojiť celé telo a tak má chôdza s trekingovými palicami oveľa pozitívnejší vplyv na telesnú kondíciu ako bežná chôdza. Chôdzu s trekingovými palicami je možné celý rok, kdekoľvek a v každom veku, pretože svoju chôdzu vždy prispôsobíte svojim možnostiam.

Na čo si dať pri výbere pozor?

Rukoväť palice musí mať vhodný tvar pre držanie, byť z príjemných materiálov (kombinácia plastu, korku, kaučuku, popr. peny). Dobrá rukoväť minimalizuje vibrácie, pôsobiaci na paži.

Špeciálne pútko (podobné ako u bežeckých palíc). Malo by byť pevné, mäkké, anatomicky tvarované, konštrukčne jednoduché a ľahko nastaviteľné tak, aby sa netrela koža a neobmedzoval krvný obeh. Zároveň musí aj pri ľahkom zovretí rukoväte držať palicu pevne v ruke - pri odpichu z palice sa dlaň otvára a posledný moment sily je prenášaný práve cez putko). Malo by byť nastaviteľné podľa veľkosti dlane, ktorá bude napríklad v zime zväčšená o rukavicu, a malo by umožňovať maximálny rozsah pohybu.

Dôležitá je hmotnosť, pri chôdzi by sme palicu v rukách takmer nemali vnímať.

Plastový vymeniteľný tanierik nad hrotom palice zabraňuje hlbokému zaborenie palice do krajiny alebo medzi kameňmi.

Výška holí

Zjistit správnou výšku holí můžete pomocí tabulky:

Výška postavy (cm) Výška hole (cm)
140 95
145 100
150 100
155 105
160 110
165 110
170 115
175 120
180 125
185 130
190 135
195 135

Alebo podľa vzorca: výška postavy (cm) x 0,68 = výška palice

Materiál

Hliník: palica z tohto materiálu je najťažšie, pokiaľ nemá v sebe nejaké tlmenie nárazov, tak všetky otrasy idú do vášho tela. Hliníkové palice sú väčšinou lacné, preto sa hodí pre nenáročného používateľa, ktorý vie, že nechce chodiť príliš dynamicky a palice mu slúži skôr ako opora, než pomocník pri športovej aktivite. V prípade že majú palice nejaké to tlmenia, sú väčšinou z dvoch, prípadne troch kusov a záleží na kvalite výrobcu, ako dlho spoje vydrží.

Sklolaminát (kompozitné materiály): tieto palice sú o poznanie ľahšie ako hliníkové, majú ten istý problém s tlmením nárazov, ako palice hliníkové. Odporučili by sme ich pre tých z vás, ktorí viete, že budete chodiť s paličkami len po mäkkých povrchoch a nechcú s palicami behať. Cena sklolaminátových palíc je opäť nízka, možno je odporučiť pre nenáročného používateľa, ktorý chce buď od prútikov oporu a lepšiu stabilitu, alebo občasné chodenie do terénu.

Karbón: čím viac karbónu sa nachádza v palici, tým je palica ľahší, tvrdšie, dobre vedie a otrasy neprechádza do vášho tela. Karbónové prútika sa vyrába od 20% až po 100% karbónové palice. Koľko karbónu sa v každej palici nachádza udáva CI, čo je carbon index. Napr. CI 750 znamená, že v palici je 75% karbónu. Palice karbónové by som odporučila pre každého, kto sa rozhodne chodiť s palicami častejšie a vylepšovať si s nimi kondíciu a zdravie. Percento karbónu voľte podľa vašej váhy (čím viac máte kilogramov, tým viac karbónu by ste mali mať, aby vás palicu dobre podržala a odpružila). Pri nadváhe voľte palice minimálne s 40% karbónom. Ak sa rozhodnete s palicami behať, tak tiež siahnite po vyššej hodnote karbónu, minimálne 40%. Ak máte problémy s krčnou chrbticou alebo s ramennom kĺbom, je tiež dobré mať, aspoň 40% karbón a vyššie. Zvyšok palice je tiež väčšinou sklolaminát, keď sa nejedná o 100% karbónovou palicu.

 

 

Hojdacia sieť a kreslá
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Hojdacia siet alebo závesné kreslo?

Je v tom rozdiel? Samozrejme, ak si zaobstaráte hojdaciu sieť, počítajte s tým, že v nej budete zaspávať, a nie je sa čomu diviť. Predtým totiž ľudia používali hojdacie siete miesto postelí. Preto sú široké, pohodlné a vešajú sa na oboch koncoch, sú teda ideálnym miestom pre spánok.

Kdežto závěsná křesla se vyrábějí především pro sezení a ne ležení, mají tedy podstatně menší rozměry oproti sítím a lze je proto zavěsit i do menších prostorů, ať již na zahradě či v bytě. Oproti houpacím sítím se závěsná křesla vyrábějí i z umělého nebo přírodního ratanu.


Kam hojdaciu sieť či závesné kreslo umiestniť?

Neexistuje zase toľko možností. Reálne možno hojdaciu sieť aj závesné kreslo umiestniť ako do exteriéru, tak do interiéru. Do bytových interiérov sú praktickejšie skôr závesné kreslá, pretože nepotrebujú toľko miesta. K takmer každej hojdacej sieti aj závesnému kreslu je potrebné dokúpiť zvlášť uchytenie, vďaka ktorému je možné ľahko zavesiť siete do interiérových priestorov aj von.

Stojany na hojdacie siete a kreslá možno používať v exteriéru i interiéru. Všetky typy stojanov je možné pre ľahšie uskladnenie rozložiť.

 

Oblečenie - Obuv-cvičky

- Rozlišovacie dresy

- Zimné rukavice

- Termoprádlo

 

Obuv- Cvičky
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Porovnávacia tabuľka čísel veľkostí obuvi Botas:

Dětská Mondopoint (mm) 155 160 165 170 172 175 180 185 190 195 197 200 202 205 210 215 217 220 225 230
  Anglická (UK) 7,5 8 8,5 9 9,5 10 10,5 11 11,5 12 12,5 13 13,5 1 1,5 2 2,5 3 3,5 4
  Francouzská (EUR) 24,5 25 26 27 27,5 28 29 29,5 30 31 31,5 32 32,5 33 33,5 34 34,5 35 36 37
  Americká (US) 8,5 9 9,5 10 10,5 11 11,5 12 12,5 13 13,5 1 1,5 2 2,5 3 3,5 4 4,5 5
Dámská Mondopoint (mm) 205 210 215 217 220 225 230 235 240 245 250 255 260 265 270 275 280 285 290 292 295
  Anglická (UK) 1 1,5 2 2,5 3 3,5 4 4,5 5 5,5 6 6,5 7 7,5 8 8,5 9 9,5 10 10,5 11
  Francouzská (EUR) 33 33,5 34 34,5 35 36 37 37,5 38 38,5 39 40 41 41,5 42 42,5 43 44 45 45,5 46
  Americká (US) 2,5 3 3,5 4 4,5 5 5,5 6 6,5 7 7,5 8 8,5 9 9,5 10 10,5 11 11,5 12 12,5
Pánska Mondopoint (mm) 215 220 225 230 235 240 245 250 255 260 265 270 275 280 285 290 292 295 297 300 305 310 320 325 330
  Anglická (UK) 2 3 3,5 4 4,5 5 5,5 6 6,5 7 7,5 8 8,5 9 9,5 10 10,5 11 11,5 12 12,5 13 14 14,5 15
  Francouzská (EUR) 34 35 36 37 37,5 38 38,5 39 40 41 41,5 42 42,5 43 44 45 45,5 46 46,5 47 47,5 48 49 50 51
  Americká (US) 3 4 4,5 5 5,5 6 6,5 7 7,5 8 8,5 9 9,5 10 10,5 11 11,5 12 12,5 13 13,5 14 15 15,5 16
Pánska XXL Mondopoint(mm) 340 350 360
  Anglická(UK) 16,5 17,5 18,5
  Francouzská(EUR) 52,5 54 55,5
  Americká(US) 17,5 18,5 19,5

Systém Mondopoint (MM) - základná jednotka 5 mm
Anglická sústava (UK) - základná jednotka 1/3 inch = 8,4 mm (polčísla 4,2 mm)
Francúzska sústava (EUR) - základná jednotka 1 steh = 6,67 mm
Americká sústava (US) - základná jednotka 1/3 inch = 8,4 mm (polčísla 4,2 mm)

Všeobecné odporúčania

  • Dľžka chodidla odpovedá číslu veľkosti systému Mondpopoint (mm) v porovnávacej tabuĺke veľkostí.
  • Prevodné tabuľky veľkostí možno použiť len ako orientačné vodidlo. Nemožno podľa tabuliek určiť vždy správnu veľkosť.
  • Pri výbere obuvi je nutné dbať, aby veľkosť- šírka, strih a prevedenie zodpovedalo potrebám uživateľa a obuv "sadla" na obe jeho nohy.
  • Každý človek má individuálny tvar nôh a môže sa lišiť pravá od ľavej nohy.

 

 

Rozlišovacie dresy
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Rozlišovací dres umožňuje perfektný prehľad na ihrisku a je dobre periférne viditeľný. Rozlišovacie dresy pomôžu k tomu, aby vaše prihrávka vždy našla svojho adresáta. Vhodné pre školy, kluby i tréning.

Dresy sú vyrobené zo 100% polyesterového materiálu. Sieťovina zaistí ľahkosť a optimálnu priedušnosť.

Veľkostná tabuľka rozlišovacích dresov SHINNY:

Veľkosť Dĺžka Šírka
S 63 cm 55 cm
M 65 cm 57 cm
L 67 cm 60 cm
XL 69 cm 63 cm

 

 

Zimné rukavice
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Veľkostná tabuľka rukavíc W-Tec:

Veľkosť XS S M L XL
Obvod dlane 16-18 cm 18-20 cm 20-22 cm 22-24 cm 24-26 cm

 

 

Termoprádlo
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Termoprádlo patří mezi oblíbené sportovní funkční oblečení. Disponuje specifickými vlastnostmi jako je schopnost odvodu potu, udržení optimální tělesné teploty, u některých schopnost chlazení.

Zaisťuje dokonalý odvod potu, príjemný pocit pri cvičení a chladení svalov. Termoprádlo kúpite v mnohých variantoch, pre dospelých aj deti.

Ako vybrať termoprádlo?

Pri výbere uvažujte:

  • pre aký typ športu, pohybu, na aký účel
  • vyberajte samozrejme podľa kvality prevedenia, značky a ceny

Ako funguje termoprádlo?

  • základom sú 2 vrstvy,termoprádlo je bežne bezšvíkové
  • použitý materiál je zvyčajne antialergénny a odolný proti plesniam
  • zaisťuje termoreguláciu

Typy termoprádla

Na trhu je veľká ponuka termoprádla a oblečenia.

  • termo spodné prádlo a ponožky
  • fitnes a športové termoprádlo
  • outdoorové termoprádlo, termoprádlo pre motorkárov
Rozmery termoprádla-panské
Rozmer
M (44-46) L (48-50) XL (52-54) 2XL (56-58)
Výška
170-175 175-180 180-186 185-190
Obvod hrudníka
88-94 94-100 100-106 106-112
Obvod bokov
85-90 90-95 95-100 100-105
Rozmery termoprádla-damské
Rozmer
XS (34-36) S (36-38) M (38-40) L (40-42)
Výška
155-160 160-165 165-170 170-178
Obvod hrudníka
78-84 84-90 90-96 96-102
Obvod bokov
88-92 92-96 96-100 100-104

Tabuľka panské veľkosti zn. Brubeck:

Veľkosť S M L XL XXL
Výška postavy (cm) 170-176 176-182 182-188 188-194 194-200
Obvod hrudnika (cm) 88-94 94-100 100-106 106-112 112-122
Obvod v pase (cm) 80-84 84-88 88-92 92-96 96-100
Obvod cez boky (cm) 90-94 94-100 100-104 104-108 108-121

Tabuľka dámske veľkosti zn. Brubeck:

Veľkosť S M L XL
Výška postavy (cm) 158-164 164-168 168-172 172-176
Obvod hrudníka (cm) 88-92 92-96 96-102 102-108
Obvod pasa (cm) 64-68 68-72 72-78 78-84
Obvod cez boky (cm) 92-96 96-100 100-104 104-108